ПРЯХІНА К. А.

Кременчуцький державний політехнічний університет

імені Михайла Остроградського

Визначення економічної ефективності експортної діяльності машинобудівних підприємств

 

Ринкові перетворення в Україні створили передумови для її інтеграції у світовий економічний простір. Вітчизняні підприємства стали суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, що дозволяє їм знайти нові шляхи реалізації своєї продукції на міжнародному ринку. Також, сучасні процеси глобалізації світової економіки, світові інтеграційні процеси призвели до зростання конкуренції як на світових ринках, так і на внутрішньому ринку України. Особливо гострою ця проблема є для галузей машинобудівного комплексу України, від рівня розвитку яких значною мірою залежить стан економіки, тому на сьогодні вітчизняному машинобудуванню належить ключова роль у забезпеченні конкурентоспроможності продукції товаровиробників на внутрішньому і зовнішньому ринках нашої держави.

Стан та розвиток зовнішньої торгівлі залежать від дії зовнішніх і внутрішніх чинників, серед яких вирішальна роль належить процесам ринкового реформування і структурної перебудови економіки. Необхідно враховувати також особливості нинішньої економічної кризи, міжнародний досвід становлення і розвитку експортоспроможних галузей і виробництв, провідну роль експорту у забезпеченні збалансованості внутрішнього ринку.

Розробка концептуальних підходів до розвитку експортного потенціалу, під яким розуміється загальний обсяг виробленої у країні продукції, що знаходить попит в іноземних споживачів за задовільних для економічних інтересів держави умов, ґрунтується на урахуванні як сприятливих, так і несприятливих чинників (факторів).

Розрахунки економічної ефективності експорту машинобудівних підприємств виконуються для обґрунтування як окремих пропозицій із продажу і купівлі товарів, так і для розробки планів експорту в цілому для держави, оцінки структури і напрямів зовнішньоекономічної діяльності. Розглянемо засоби оцінювання ефекту від проведення експортних операцій.

Ефективність експорту це - вигідність експорту, яка вимірюється відношенням вартості вивезеного з країни товару по зовнішньоторгових цінах до його вартості у цінах внутрішнього ринку [1].

Розрахуємо економічну ефективність від збільшення експорту одного із провідних машинобудівних підприємств міста Кременчука ВАТ «Кредмаш», який постачає асфальтозмішувальні установки без посередників в країни СНД та за її межі.

У цьому разі ефект може бути визначений шляхом модифікації відомої формули різниці вигод і витрат на основі зіставлення валютної виручки від реалізації товарів і витрат на їх виробництво:

,                                      (1)

де, - ефективність підприємств та інших матеріальних структур;

Реt  - виторг від реалізації експортної продукції;

         в  t - тому році у валюті;

           КВ - коефіцієнт купівельної спроможності валюти як результат виручки від експорту продукції;

           Ккр - коефіцієнт кредитного впливу;

           Кt, Ut, Пдt - відповідно капітальні, поточні витрати й податкові відрахування, пов’язані з виробництвом і реалізацією експортної продукції у t – тому році, грн.;

           ТВ - час випуску експортної продукції у роках.

Окремі складники формули розраховуються таким чином. Величина Реt визначається як:

,                                                        (2)

де, Це1 —ціна одиниці експортної продукції, грн.;

Аеt — обсяг реалізації експортної продукції даного виду у t-тому році.

Величина КВ визначається на основі спеціальних розрахунків. У практичних розрахунках вона може визначатися на базі зіставлення поточних курсів валют. Коефіцієнт Ккр розраховується як частка від ділення сумарної величини валютних надходжень від експорту продукції, зведеної на рік постачання товару, на його номінальну зовнішньоторговельну ціну. Величина цього коефіцієнта залежить від таких факторів, як частка коштів, що кредитується, загальна сума контракту, середньорічна кредитна ставка, період погашення кредиту, різниця у строках між часом поставки товару і датою чергового платежу тощо. Для операцій, які проводяться без участі посередників чисельне значення Ккр дорівнює одиниці [2].

 Кожного року ВАТ «Кредмаш» експортує близько 60 асфальотзмішувальних установок різних моделей, тому доцільно визначити економічну ефективність від збільшення експорту на 30 одиниць товару.

грн.

грн.

Таким чином, ми розрахували річний економічний ефект від нарощування обсягів експорту підприємства на 30 одиниць і відповідно зважаючи на всі фактори отримали збільшення прибутку.

Для підприємств машинобудівної галузі нарощування експортного потенціалу є створення умов для входження України до системи міжнародних господарських зв'язків і використання переваг міжнародної торгівлі при вирішенні завдань економічного розвитку держави за рахунок розширення обсягів, поліпшення структури та умов збуту вітчизняної продукції і послуг на зовнішніх ринках.

Література:

1.                             Покропивний С.Ф., Колот В.М. Підприємництво: стратегія, організація, ефективність. – К.: КНЕУ, 1998. – 352 с.

2.                             Долгов С. И. и др. Основы внешнеэкономических знаний. — М.: Высшая школа, 1995.