Логвиненко Н.В.

Донбаський державний технічний університет

Розходження у формуванні бухгалтерського та податкового фінансового результату

 

Однією з головних загальноекономічних і бухгалтерських проблем як у практичному, так і в науковому плані є проблема трактування фінансового результату діяльності підприємства, методологія й методика його визначення  й оподаткування [1].

Розбіжність між фінансовим результатом, що є об'єктом оподаткування, і бухгалтерським прибутком обумовлена різним економічним змістом бухгалтерського і податкового прибутків, а точніше – різними економічними інтересами замовників розрахунку цих показників. Замовником розрахунку бухгалтерського прибутку є дійсний або потенційний власник (інвестор) підприємства. Його зацікавленість щодо показника прибутку полягає в отриманні інформації про ефективність діяльності підприємства, його фінансову стійкість у майбутньому. Податковий прибуток визначається за тим самим методом, що й бухгалтерський, однак користувач інформації в цьому разі інший – це держава. Мета держави – створення фінансових ресурсів, тобто державного бюджету, для виконання певних соціальних програм. Тому держава в особі податкової адміністрації прагне зібрати певну суму коштів у вигляді податку на прибуток суб'єктів господарювання, тобто її цікавить достовірність обчислення об'єкта оподаткування[2].

Незалежно  від  призначення  двох   систем   обліку - податкового   та   бухгалтерського, завжди  існує необхідність зі ставності двох систем і виявлення  причин  розбіжностей,  якщо показники однієї системи різко відрізняються від іншої системи. У зв'язку з цим виникає  необхідність  спрощення  податкового обліку,   максимального  наближення  його  показників  до  системи бухгалтерського обліку,  що є надзвичайно важливим  моментом  щодо підвищення контрольованості господарських операцій та попередження ухилень від оподаткування. З урахуванням висловленого,  проблема наближення  податкового та бухгалтерського обліку набуває державної ваги [3].

Світова практика   знає    декілька    варіантів    поєднання бухгалтерського  та  податкового  обліків,  але всі вони беруть за основу дані бухгалтерського обліку. Найпоширеніші методи    використання   даних   бухгалтерської звітності у податковому обліку - перший:  це коли  за  основу  для визначення  податкової  бази приймається оподатковуваний прибуток, визначений  за   даними   бухгалтерського   обліку,   який   потім коригується  (метод реконсолідації). Така система застосовується в США, Казахстані, Молдові.     Другий метод  -  фінансовий  прибуток  коригується  згідно  з податковим законодавством і визначається оподатковуваний  прибуток (застосовується в Німеччині, Бельгії, Франції, Нідерландах)[3].

     В Україні використовується метод формування оподатковуваної бази шляхом коригування  фінансового  прибутку  на суми доходів та витрат, які з метою оподаткування використовуються чи додаються до  даних  фінансової  звітності,  й  на  цій  основі визначення об'єкту оподаткування.

Незбіг бухгалтерського і податкового прибутків є результатом того, що ці показники розраховуються за різною нормативною базою. Бухгалтерський прибуток обчислюється шляхом зіставлення доходів і витрат, визнаних та оцінених відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Податковий прибуток визначається відповідно до Закону України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» шляхом зіставлення валових витрат і валових доходів[2].

На підприємствах України розбіжності між даними бухгалтерської і податкової звітності досить суттєві: вони виникають у термінології, моментах визнання доходів (валових доходів) і витрат (валових витрат). Визнання витрат і результатів за встановленим українським податковим законодавством правилом першої з подій, яка сталася раніш (рух товару або грошей) прямо суперечить бухгалтерському принципу нарахування і відповідності доходів і витрат.

В цілому податковий облік валових витрат і валових доходів відрізняється від бухгалтерського обліку витрат виробництва, доходів і результатів діяльності. Податковий облік бартерних (товарообмінних) операцій зобов'язує всупереч очевидному визнавати доходи витратами, і навпаки. Особливо помітною є неузгодженість між бухгалтерським і податковим обліком у частині нарахування амортизації і визначенні витрат на поліпшення основних засобів. Існує два абсолютно різні погляди на ведення обліку основних засобів та амортизації їх вартості. Головний парадокс полягає в тому, що бухгалтерський облік основних засобів ведуть окремо щодо кожного об'єкта. Навіть якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання, то в бухгалтерському обліку кожна з цих частин може визначатися як окремий об'єкт основних засобів. Податковий облік основних засобів здійснюють окремо лише для об'єктів першої групи, а об'єкти другої та третьої групи обліковуються за сукупною вартістю[4].

В результаті названих та багатьох інших розбіжностей бухгалтерські та податкові фінансові результати мають мало спільного і об'єктом оподаткування є не прибуток в класичному його розумінні, а деяка довільна величина, яка не має економічного значення. Причина такої плутанини полягає у виникненні методологічного вакууму між вимогами Міністерства фінансів по веденню бухгалтерського обліку відповідно до П(С)БО та вимогами ДПА України по визначенню податкових зобов'язань і веденню податкового обліку, усунути який можливо шляхом законодавчого врегулювання.

Література:

1. Ловінська Л.Г. Концепція фінансового результату у системі бух. обліку підприємств./Л. Г. Ловінська // Фінанси України – 2003 -№11. – с.58 – 65.

2. http://eejc.org.ua/info/

3. Лист № 051-291-205/1222 від 25.07.2002. Щодо бухгалтерського та податкового обліку. Міністерство фінансів України.

4. http://www.masters.donntu.edu.ua/2003/fem/lipatova/diss/u3.htm