Атаманчук Г.І.
Кам’янець-Подільський багатопрофільный навчально-реабілітаційний центр
ІНТЕГРОВАНИЙ
УРОК
З ЕЛЕМЕНТАМИ ІНТЕРАКТИВНОГО
НАВЧАННЯ ТА УКРУПНЕННЯ ДИДАКТИЧНИХ
ОДИНИЦЬ (З ДОСВІДУ РОБОТИ)
Розвиток мовлення і
Інтегруються граматика,
читання
Тема. Текст-опис.
Опис
калини за малюнком, планом і словником.
Мета. Вчити учнів складати опис калини за
малюнком на основі власних спостережень, відповідати на запитання, вміння
зв’язно висловлюватись.
Виховувати естетичні почуття – любов до природи і
рідного слова, прагнення бачити красу довкілля, любов та повагу до українських
традицій та символів.
Розвивати зв’язне мовлення учнів,
спостережливість, образне мислення, збагачувати словниковий запас.
Обладнання. Малюнок калини, кетяги калини, гілка верби,
магнітофонні записи пісень про калину, рушник, скатерка, серветки, сопілка,
державні символи.
Хід уроку:
І. Загальнокорекційний
етап.
1.
Організаційна підготовка
до уроку.
-
Діти, перш, ніж почати урок, необхідно привітатися.
(Діти повертаються до гостей).
Треба дружно привітатись:
«Доброго дня!»
Дружно й голосно сказати: «Доброго дня!»
Вліво-вправо поверніться,
Туди-сюди усміхніться,
2.
Нервово-психологічна
підготовка учнів.
ІІ. Мовленнєва зарядка.
1.
Черговий звук В.
Отже, чітко, правильно і
виразно вимовляйте звук В і старайтесь правильно і чітко говорити на уроці.
2.
Промовляємо чистомовки із
звуком В.
ва-ва-ва – велика голова
ву-ву-ву – теля їсть траву
во-во-во – ворона сіла на дерево
ви-ви-ви – Вова любить сливи.
3.
Промовляємо скоромовку.
У мами ведмедихи
Маленьке ведмежатко.
Великий є ведмедик –
Це їхній добрий татко.
ІІІ. Мовна хвилинка.
1.
Зараз урок розвитку
мовлення і граматики.
2.
Будемо слухати, говорити,
думати, відповідати на запитання, складати текст-опис, писати.
3.
Назви пори року.
4.
Яка тепер пора року?
-
Тепер весна.
Іра. – Ой весна, весна, днем красна,
Що
ти нам, веснонько, принесла?
Коля. – Тане сніжок,
Квітне лужок,
День прибуває,
Коли це буває? (Навесні)
ІV. Пальчикова гімнастика:
Це – дідусь, а це – бабуся,
Це – татусь, а це – матуся,
А малюк звичайно я,
Ось і вся моя сім’я.
Каліграфічна хвилинка.
- Хвилина каліграфії – негайно
напишемо букву Ве красиво і охайно.
V. Актуалізація і корекція
опорних знань, умінь і навичок учнів.
Аня. У червоному намисті
Коло
річки в зелен-листі
Розпишалася
калина,
А із
нею тополина
Їде
візник, тихо стане,
На
рослину ніжно гляне,
А в уяві щось постане.
– Як ви вважаєте, що
постане у візника в уяві?
(Україна)
– Сьогодні ми з вами поговоримо про країну, в якій ми
живемо, про її традиції, обряди та символи.
Пригадайте державні символи
України
–
Герб – тризуб; прапор –
жовто-блакитний; гімн.
–
А тепер – народні символи – верба і калина.
–
Так, саме верба та калина. Навіть є усім відоме прислів’я:
«Без верби
та калини нема України».
У кожного народу є свої
символи, які його захищали та берегли, які люди дуже любили, тому і
прославляли. Росіяни прославляють струнку зелено косу і білокору берізку. А
українці дуже люблять вербу та калину. Саме про калину ми будемо говорити.
VІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення
теми і мети уроку.
1.
– Отже, ми будемо говорити про калину, і тема нашого уроку – опис
калини.
–
Що таке текст-опис?
–
З яких частин складається текст-опис?
ЗАЧИН
що (кого) описуємо.
ОСНОВНА ЧАСТИНА
ознаки предмета
КІНЦІВКА
своє ставлення до опису
2.
Пам’ятка про умовив
написання тексту-опису.
1)
Давати повні відповіді на запитання.
2)
Послідовно викладати свої думки.
3)
Стежити за мовою.
3.
Вступна бесіда.
Переставте
склади і причитайте слово:
КАГАДЗА
(загадка)
Загадка. У вінку зеленолистім,
У червоному
намисті,
Видивляється
у воду
На свою
хорошу вроду.
–
Пригадайте і скажіть: калина – це кущ чи дерево?
(Калина)
Калина – символічна
рослина України. Споконвіку калина була в Україні символом краси і достатку,
вірності, працелюбності. У калини гарний білий цвіт, пахучий. Ягоди в калини
червоні, мов червоне намисто. Калиною прикрашали весільний коровай, з її
деревини робили колиски, сопілки. Калину в народі знають як лікарську рослину.
Коли ти застудишся, попий чаю з калиною. І одужаєш. Вона оспівана в піснях,
віршах, легендах.
– Про калину можна прочитати у збірнику
«Лікарські рослини України» та книзі Д. Зубицького «Зелена аптека» (Показ цих книжок).
–
На уроках читання ми читали тексти, вчили вірші, прислів’я, загадки про
калину.
Володя: «Тече вода з-під явора
яром на долину.
Пишається над водою
червона калина».
Мар’яна: «Пишається калинонька,
явір молодіє,
а кругом їх верболози
й лози зеленіють».
Оля: «При долині кущ калини
Нахилився до води».
Вова: «Ти скажи, скажи, калино,
Як потрапила сюди…»
Ярослав: «Зацвіла в долині
Червона калина,
Ніби засміялась
Дівчина-дитина».
Валерія: «У лузі калина, у лузі
червона
хорошенько цвіте…»
VІІ. Розгляд малюнків із
зображенням калини.
1.
Робота парами.
Гра «Чарівний конверт».
Кожній парі
запропоновані запитання (на картках).
Учні думають
і відповідають на запитання.
1)
Калина – це дерево чи кущ?
2)
Де росте калина?
3)
Коли і як зацвітає калина?
4)
З ким порівнюють цвіт калини?
5)
Коли дозрівають грона калини?
6)
Які ягоди калини?
7)
Який кущ калини взимку?
8)
Чим корисна калина?
9)
Що виготовляють з калини?
VІІІ. Фізкультхвилинка.
Учні співають пісню «Ой у лісі
калина»
Ой у лісі калина,
(пружинка)
Ой у лісі калина,
Калина, калина,
(колупалочка)
Комарики- дзюбрики, калина.
Там дівчина стояла (кружляють)
І калину ламала,
Ламала, ламала (імітують рухи)
Цвіт-калину ламала.
Та в пучечки в’язала,
В’язала-в’язала (імітують рухи),
Комарики- дзюбрики, калина.
ІХ. Складання опису
калини.
Кожна пара учнів працює
самостійно, учні відповідають на запитання, промовляють відповіді.
Опис калини.
Калина – це невисокий
гарний кущ. Вона росте в лісі, біля річки. Садять калину і біля хати.
Калина цвіте навесні
білим пахучим цвітом. Цвіт калини порівнюють з дівчиною у білій хустині.
Кетяги калини дозрівають
восени. Ягоди калини - червоні і соковиті.
Взимку біліє сніг, а
кетяги калини червоніють.
З деревини калини роблять
колиски, сопілки.
Калину люблять за її
красу, лікувальні властивості. Якщо простудишся, вип’єш чай з калиною і будеш
здоровим.
Словник: невисокий, грона, соковиті ягоди, лікувальні властивості,
кетяг, колиска, сопілка.
Написання тексту-опису в зошитах.
Розгадування кросворда.
Cприймання на слух слів та словосполучень:
калина, верба, кущ калини,
червоні ягоди.
Х. Заключний етап.
1. Підсумок уроку.
– Що таке текст-опис?
– Чим для нас є калина?
2. Домашнє завдання.
Скласти усно текст-розповідь про
вербу (за малюнком).
3. Оцінювання роботи учнів на уроці.
4. Створення
установки учнів
на відпочинок.