Обласова О.І ., Чернова В.Г.

Дніпропетровський національний університет ім.Олеся Гончара, Україна

Особливості історичного розвитку рекламної коммунікації в м.Катеринослав  XIX-ХХ ст.

 

 

В першій половині  XIXст. жителі Катеринослава стрімко розвивали індустрію свого міста, швидко перетворивши його в найбільший промисловий цент. Невідомий сучасник на початку ХХ ст. згадує: «Катеринослав почав рости у всіх відносинах; в розширенні, у благоустрої, в накопиченні капіталів та іншому. У Катеринославі кожен може знайти собі справу чи  примінити знання ». [2]

Що стосується культурного життя, то в місті часто давали вистави приїздні театри, відбувалися ярмарки, міські зібрання та бали. Але всього цього було замало для вибагливої публіки і тогочасної аристократії міста. Саме через це Катеринославське дворянство попросило дозвіл у губернатора на відкриття в місті клубу, який би дав право "поважній публіці" весело і аристократично проводити свій час.

Так, 13 грудня 1838р. відбулося офіціальне відкриття клубу, який отримав неофіційну назву «Англійський». Саме в цей період відбувається процвітання культурного життя місцевиї знаті. Маскаради, бали, концерти, вистави, танго, кабаре, сімейні вечори, виступи піаністів, скрипачів, бандуристів, театральні кружки і все це супроводжується найрізноманітнішою рекламою.  [1,С.122-123]

Можна сміливо стверджувати, що в умовах XIX-ХХст. рекламна комунікація не стояла на місці, а під впливом швидкого як промислового так і культурного розвитку міста, мала вільні простори для реалізації. Вона не мала чисто інформаційний характер, кожен намагався якомога більше звернути увагу на свой товар чи послугу, використовуючи при цьому різноманітні техніки та прийоми - як візуальні так і вербальні. Наприклад, реклама заходу, того ж Англійського клуба: "В понеділок, 6 січня 1914р. в новому клубі відбудеться МАСКАРАДНИЙ ВЕЧІР. За найкращі жіночі костюми будут видані 3 цінних призи.", або "... в приміщенні Англійського клуба відбудеться ТІЛЬКИ ОДИН концерт знаменитого скрипача віртуоза Ерні Марто." [1,С.323]

Можна сміливо стверджувати, що в XIXст. в м.Катеринослав відбувалися широкамаштабні рекламні компанії. Вперше приводом для цього стала значуща подія. 14 червня (26 червня по н.с) 1897р. жителі міста, які були на Катеринославському проспекті (нині проспект К.Маркса), стали свідками першого рейсу диво-техніки того часу -електричного трамвая. Вони ще не знали, що з часом зміниться влада, назва міста і самого проспекту, і тільки єдиний трамвай не змінить свого маршруту, будучи протягом століття головним транспортним засобом місцевих жителів. А тоді вони раділи святу, який був  влаштований - керівником Катеринославської міської Думи, міським головою І.Г. Грековим і російським інженером А.Г. Коганом, що вибудували першу електричну дорогу в Катеринославі  [1,С.190]

 Таке гучне відкриття було описане в газеті «Руська правда », 16.12.1912р. такими словами: «В неділю 6 червня 1910р. Московською парфумерною фірмою "Лемерсье" був викуплений на весь день вагон трамвая, в якому безкоштовно перевозилася місцева публіка. Ефектно освітлений, обвішаний рекламними плакатами, вагон привертав загальну увагу. Щасливців, які потрапили в нього, не тільки перевозили безкоштовно, але ще й кропили духами і дарували їм на пам'ять флакони одеколону, духів та шматки мила. Нічого й казати, що від охочих проїхатися не було відбою. Дирекції трамвая за цю рекламу сплачено фірмою "Лемес" 300руб. І ще кажуть, що Катеринослав - не Америка! »

    На початку  XXст. в м.Катеренославі існувало 2 000 різноманітних магазинів і декілька великих базарів. «Червоною лінією» того часу був головний проспект – Катеринославський. Тут були зосередженні торгові дома, великі та малі магазини, міські думи, готелі. В кожному домі на 1 поверсі був магазин, який мав власну вивіску. Вони висіли над магазинами, між вітринами і по обидві сторони від дверей. Вивіски тягнулися вздовж вулиці у декілька рядів. Біля парадного входу в будинок висіли багато численні таблички стоматологів, адвокатів, нотаріусів, викладачів, швачок, які запрошували скористатися саме їхніми послугами. Щорічно вони обновлялися і підчищалися.

 Великі магазини називали себе «торговими домами» і вибудувавши не похитну репутацію зберігали свої попередні назви при переході до інших власників, добавляючи при цьому лише «наслідники», або «приемники». Так, перша пивоварня міста, засновником якої був німець Ф.Ф. Боне з часом отримала назву «Організація наследників Ф.Ф. Боне». Це була найбільша компанія по виготовлення пива у всій Російсській імперії.   [2,С. 351]

Восени 1808р. в Москві на Червоній пощаді  було покладено початок новому явищу, як розпродаж.  Достеменно не відомо, як відбулося це вперше у Єкатеринославі, але збереглася величезна кількість рекламних оголошень того часу. Купці готувались до цієї компанії заздалегідь. Газети переповняли рекламні оголошення:  «Небувало! Поспішайте тільки до нас, у нас дешевше! »,« Тільки сім днів рублі за 50 копійок! На першій Фоміної розпродажу будуть продані всі товари - дамські моделі, кімоно, крилатки, ажурні і шовкові саки! ».

Місцеві газети в ті дні писали: «Распродаж буває - дешевим, самим дешевим, не бувало дешевим..." [1,С.364]

Матеріали опубліковані в катеринославських довідково-статистичних виданнях кінця ХІХ - початку ХХ ст. дають можливість одержати відсутні відомості про історію культурно-духовного життя міста, зокрема розвиток рекламної коммунікації. Найбільш інформативними є щорічники «Пам'ятні книжки», «Придніпров'я», «Весь Катеринослав», Н.Г.Подковирова, «Катеринославський адрес-календар».

З 1908 р. в Катеринославі почало виходити ще одне довідкове видання під назвою «Придніпров'я». [4] На перших і останніх сторінках  вміщувалась велика кількість барвистих рекламних оголошень різних фірм, товариств і т.д. Реклама зробила видання незвичайно дешевим (75 коп. у палітурці), а значить і доступним для різних верств населення.

За данними довідника " Весь Катеринослав", в 1905р. в місті було вісім перукарень, в 1910р. - уже девятнадцять, а в 1913р. їх налічувалось близько восьмидесяти. [3] В умовах щільної конкуренції за кожного кліента, керівники насичували свою рекламу зображеннями самих останніх модних тенденцій в області перукарського мистецтва.  "Ціни поза конкуренцією, загальнодоступні. Прохання переконатись самому!" - говорила місцева реклама.  

Отже, історичні умови на межі XIX-ХХ ст. створили стійке підгрунтя для стрімкого розвитку рекламної коммунікації в м.Катеринослав. Доказом цього є різноманітна реклама  в друкованних виданнях, плакатах, ярммарках. Вагомим  поштовхом була вільна конкуренція, що створувала широкий простір для митців того часу.

 

 

 

Література.

1.     Лазебник В.І. Невідома Катеринославщина. Історичні нариси. -Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2012. -С.122-123, 190, 323, 351.

2.     Набіркін Н.Я. Відомості про історичний розвиток Катеринослава. - Катеринослав, 1910.

3.     Овчіннікова А.Г.  Календар-щорічник Придніпров'я. - Київ, 1910. - 95с.

4.     Стороженко І.С. Дніпропетровськ. Віхи історії. - Дніпропетровськ: Грані, 2001. - 192с.