Секція «Економічні науки»

Підсекція №16

 

Березовський К.В.

канд. екон. наук, доцент

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

 

РОЗВИТОК НАУКОВОГО СПІВРОБІТНИЦТВА ТЕХНІЧНИХ УНІВЕРСИТЕТІВ

 

З метою прискореного розвитку високотехнологічних виробництв необхідно впроваджувати світові та вітчизняні науково-технічні досягнення, що дасть змогу виробляти наукоємну продукцію та формувати експортний потенціал. В сучасних умовах невід‘ємною складовою інтеграції України в європейський та світовий економічний простір є співробітництво із зарубіжними компаніями та закладами освіти й науки.

Слід зазначити, що Рада Європи прийняла комюні­ке, спрямоване на модернізацію євро­пейських університетів і перетворен­ня кращих з них у дослідницькі. Ці університети, на відміну від більшості традиційних, прискорено розвивають­ся відповідно до трикутника знань, який поєднує навчання, дослідження та інновації в цілісний і гармонійний про­цес.

В Берлінському технічному університеті цього року відбулась нарада  представників “Cooperation Platform of Central and European Metropolitan Universities of Technology.

Декларація про створення “Cooperation Platform of Central and European Metropolitan Universities of Technology” була підписана в Берлінському технічному університеті. До складу Платформи увійшли Будапештський університет технології та економіки, Чеський технічний університет у Празі, Норвезький університет науки та технології (Нордхейм), Санкт-Петербурзький державний політехнічний університет, Словацький університет технологій, Віденський університет технологій, Вільнюський технічний університет Гедімінаса, Варшавський технологічний університет, Берлінський технічний університет, Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”.

Технічні університети об’єдналися з метою досягнення наступних цілей:

·        створити дискусійний форум технологічних університетів регіону з найважливіших питань науки та сучасної освіти;

·        об’єднати академічне середовище університетів;

·        спільно вирішувати регіональні питання щодо освіти, наукових досліджень, обміну сучасними технологіями та фінансування вищої освіти;

·        підвищувати престиж університетів як у Європі, так і у світі;

·        зміцнювати позиції університетів у міжнародних рейтингах;

·        акумулювати досвід університетів – членів Платформи з обговорюваних питань.

На засіданні в Берліні обговорювались: стратегія та менеджмент трансферу технологій, комерціалізація наукових знань, питання про повернення індивідуальної наукової діяльності професорів до університету.

Виключно важливо, що всі університети дійшли  висновку: щоб перебудувати психологію інженера-дослідника, інженера-технолога, треба навчити його азів інноваційного менеджменту, комерціалізації знань. Це треба робити через навчальний процес, через введення нових курсів, які дають необхідні уявлення і кваліфікації у сфері науково-інноваційного підприємництва. Сучасний учений та інженер мають “відчувати смак прибутку” від того, що їх наукові ідеї за допомогою алгоритмів інноваційного підприємництва можуть бути доведені до ринків збуту.

  Давні традиції та багату історію мають ділові стосунки та співробітництво між Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут» й освітніми і науковими установами Республіки Польща. Зокрема, вже другий рік діє Українсько-польський центр НТУУ «КПІ». Центр сприяє посиленню академічної мобільності науковців і студентів – тобто виходу КПІ на європейський освітній і дослідницький простір.

Нині за участю Центру триває співробітництво за широким спектром питань, що охоплюють, зокрема, науково-технічні й інноваційно-дослідницькі напрями, співпрацю за тематикою сталого розвитку, сприяння у взаємодії бібліотек, проведення виставок та міжнародних заходів у сфері освіти, науки, культури і спорту, розширення студентських обмінів тощо.

Так, НТУУ «КПІ» має спільні програми з Варшавською політехнікою, в рамках якої відбувається обмін студентами, співробітництво між дослідницькими групами, дискусії щодо спільних дослідницьких проектів, які виконуються за рахунок європейських наукових програм. Передбачено обмін досвідом та інформацією щодо організаційних та юридичних рішень у вищій школі, ефективних методів розвитку освіти та їх впровадження, окреслення цілей дидактики та наукових досліджень для потреб європейського ринку.

КПІ співпрацює з багатьма всесвітньовідомими компаніями – лідерами в галузі високих технологій. Створено спільні центри з провідними фірмами і компаніями, де маємо можливість навчати наших майбутніх фахівців. Це, зокрема: лабораторія “Майкрософт-КПІ”; академія CISCO; лабораторія “Mотоrola-КПІ”; центр “Квазар-Мікро-КПІ. КПІ також спільно з європейськими університетами брав участь у проекті «UKRBRIDGE» «Наведення мостів між освітою, наукою та бізнесом» за програмою TEMPUS.  Реалізуючи модель дослідницького університету, одним з головних завдань є завершення роботи  зі створення цілісної інформаційної системи навчального процесу та управління університетом.

Відкрито спільну науково-дослідницьку лабораторію розподілених обчислень «Самсунг – КПІ» для проведення спільних досліджень університету та компанії «Самсунг Електронікс», а також для забезпечення високої якості навчального процесу та наукових розробок.