Луцишин А.В.

Буковинська державна фінансова академія

Сучасний стан залучення іноземних інвестицій в Україну

В Україні створюються умови для нарощування інвестиційних ресурсів, відновлення нормальної інвестиційної діяльності та розвитку ринкової економіки. Вирішення завдань залучення і раціонального розміщення капіталу не має сенсу без забезпечення його ефективного використання, яке передбачає чітке дотримання визначених напрямів фінансування інвестицій, що здійснюються на умовах раціональності, економічності та підвищеної відповідальності за результати капіталовкладення. У зв’язку з цим, однією з найбільш важливих сучасних наукових проблем є фінансування інвестиційних проектів.

У ході наукових досліджень були узагальнені надбання вітчизняних та зарубіжних вчених, а саме: Гаврилюк О. В, Даниленко А. А, та інших.

Метою роботи є оцінити сучасний стан, визначити шляхи підвищення інвестиційної привабливості України, напрями розвитку інвестицій та джерел їх фінансу.

Привабливість України як об'єкта для інвестицій іноземного капіталу можна охарактеризувати на основі такого сценарію вкладення коштів: найбільшою популярністю користуються галузі, які переживають піднесення і зорієнтовані на внутрішнє споживання (банківська сфера і страхування, зв'язок). Найбільшими інвесторами є Сполучені Штати Америки, Кіпр, Великобританія, Німеччина, Нідерланди, Російська Федерація, Австрія, Польща.[1]

Характеризуючи сучасний стан інвестицій в Україні, можна зазначити, що на даний момент наша держава не здобула серйозних досягнень у забезпеченні національної конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості. При розрахунку індексу глобальної конкурентоспроможності України, беручи до уваги розвиток таких економічних параметрів, як інституції, інфраструктура, макроекономіка, охорона здоров'я, освіта, ефективність ринків, технологічне оснащення, бізнесове середовище та інноваційну сферу, наша держава, згідно з оцінкою Всесвітнього економічного форуму, що міститься у «Глобальному звіті про конкурентоспроможність 2007—2008», знизилась з 69-ї до 73-ї позиції із 131 країни світу. Падіння рейтингу України пов'язано з низькою продуктивністю економіки. Для України було виділено як конкурентні переваги, так і бар'єри. До переваг віднесено гідну вищу освіту, розмір державного боргу, вартість робочої сили, залізничну мережу, інноваційний потенціал. Лімітуючи фактори склали торговельні бар'єри, інвестиційне законодавство, прозорість державної політики, надійність банківської системи, митні процедури.

Водночас експерти ООН відносять Україну до двадцятки найпривабливіших для прямих іноземних інвестицій країн. Пояснення привабливості України полягає в тому, що раніше вкладення у неї розглядалися як інвестиції у дочірній регіон Росії. «Помаранчева» революція генерувала переусвідомлення ситуації, унаслідок чого Україну почали розглядати як повноцінну європейську державу. Водночас представники багатьох іноземних компаній відкрито стверджують, що надходження масштабних інвестицій в Україну ускладнюється відсутністю стабільності навіть на короткий проміжок часу. Унаслідок цього привабливість українських компаній для іноземних інвесторів не зменшується, але деякі з них займають вичікувальну позицію. [2]

Вивчаючи обсяги надходження іноземних інвестицій можна констатувати, що на 01.01.2009 рівень прямих інвестицій до України склав 35723,4 млн. дол., хоча необхідний обсяг інвестицій для реформування економіки України складає більше 40 млрд. дол. Принагідно нагадаємо, що в порівнянні з іншими державами об’єм інвестування в економіку України є незначним. Так, приплив іноземних інвестицій до Чехії більший в 11 разів, а в такі країни, як Словаччина, Польща, Португалія - в 5-6 разів ніж до України.

Дослідження показують, що на початок 2009 р. інвестиції в Україну надійшли зі 123 країн світу. До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає понад 83% загального обсягу прямих інвестицій, входять такі: Кіпр - $ 7677,2 млн., Німеччина - $6393 млн., Нідерланди - $3155,4 млн., Австрія - $2443,8 млн., Великобританія - $2248,9 млн., Російська Федерація - $1844,8 млн., США - $ 1466,4 млн., Швеція - $1262,8 млн., Франція - $1231,2,9 млн. Віргінські, Британські острови - $1155,8 млн. [3]

Важливим кроком на шляху до активізації процесів іноземного інвестування в економіку України, вважається впровадження дійових механізмів приватизації підприємств стратегічними іноземними інвесторами, до яких насамперед належать транснаціональні компанії (наприклад, із США, Німеччини та ін.).(табл.1.)

Таблиця 1.

Прямі іноземні інвестиції станом на 01.01.2010 рік

Назва країни-інвестора

Об’єм прямих інвестицій на 01.01.2010 (млн.дол. США)

В % до всього

Всього

40026,8

100,0

Кіпр

8593,2

21,5

 

Німеччина

 

6613,0

16,5

Нідерланди

4002,0

10,0

 

Російська Федерація

2674,6

6,7

Австрія

2604,1

6,5

Великобританія

2375,9

 

5,9

 

Франція

1640,1

4,1

 

США

 

1387,1

3,5

Вергінські Острова, Британські

Польща

1371,0

3,4

 

Швеція

1272,3

3,2

Італія

 

992,2

 

2,5

Польща

864,9

 

2,2

 

Швейцарія

 

805,5

2,0

 

Угорщина

675,1

 

1,7

 

Другі країни

4155,8

10,3

 

Отже, можна помітити, що найбільша частка іноземних інвестицій в економіку України припадає на Кіпр. Загальна сума іноземних інвестицій розподіляється між всіма регіонами України.

Стратегія формування внутрішньо регіонального і міжрегіональних ринків припускає проведення цілеспрямованої політики:

1. створення регіональних інформаційних систем про інвестиційні можливості кожного регіону;

2. впровадження системи стимулювання ефективних господарських внутрі- і міжрегіональних зв’язків;

3. створення стимулів для внутрішнього накопичення, зокрема шляхом полегшення доступу регіональним структурам до необхідних для ведення підприємницької діяльності ресурсів і надання їм певних привілеїв, що в подальшому фінансові ресурси в державу призведуть до отримання прибутку в майбутньому.

Отже, можна помітити, що інвестиції, тим більше іноземні, потрібно використовувати на потрібні цілі без шкоди для навколишнього середовища і людей, які в ньому оточені. Також потрібно раціонально використовувати інвестиції спрямовані в економіку, політику та соціальну сферу, але не забувати про власну економіку.

Використана література:

1. Гаврилюк О. В. Інвестиційний імідж та інвестиційна привабливість України // Фінанси України. — 2008. — № 2 (147). — С.68-81

2. Даниленко А. А. Актуальні питання прямих іноземних інвестицій до України з ЄС (у контексті розширення Євросоюзу на Схід)// Фінанси України. — 2008. — № 1 (146). — С.127-137

3. www.ukrstat.gov.ua