Ясінська Віталія, наук. керів. Малиновська І.В.

Буковинська державна фінансова академія, м.Чернівці

 

УДОСКОНАЛЕННЯ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОЇ БАЗИ У БАНКІВСЬКІЙ СФЕРІ ПІД ЧАС ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ

 

Банківська система України сьогодні – один із найрозвинутіших елементів господарського механізму, оскільки її реформування було почато раніше за інші сектори економіки, що визначалося ключовою роллю банків при вирішенні завдань переходу до ринку. Саме банки відіграють основну роль в утворенні оптимального середовища для мобілізації й вільного переливу капіталів, нагромадженні коштів для структурної перебудови економіки, приватизації й розвитку підприємництва. Водночас, усебічне розкриття їхніх потенційних можливостей у період фінанси-економічної кризи значною мірою визначається особливостями і повнотою нормативно-правової бази. З метою уникнення нинішньої фінансової кризи, а також  відвернення її наслідків в Україні були створені нові та внесені певні зміни і поправки до вже існуючих нормативно-правових актів та законів, зокрема у царині банківської діяльності.

Одним із таких законів є Закон "Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи", який був підписаний Президентом України Віктором Ющенком та набрав чинності від 23 червня 2009 р. Згідно нього [3]:

¾              звільняються від оподаткування операції банків та інших фінансових установ з поставки (продажу, відчуження іншим способом) майна, що передане фізичними особами, а також суб'єктами підприємницької діяльності - приватними підприємцями та іншими особами, які не є платниками податку, в заставу, у тому числі іпотеку, та на яке було звернено стягнення;

¾              збільшено частку резервів під кредитні операції, які можуть бути включені у валові витрати.

¾              надається право комерційним банкам проводити за погодженням із кожним позичальником у термін до 31 грудня 2010 р. реструктуризацію заборгованості за кредитами позичальників - фізичних осіб.

Іншим таким документом є лист Національного банку «Про правомірність укладання кредитних договорів в іноземній валюті» від 07.12.2009 р. Згідно з цим листом Національний банк України надав свої коментарі щодо правомірності здійснення уповноваженими банками України операцій з надання кредитів в іноземній валюті без індивідуальної ліцензії, на підставі банківської ліцензії та письмового дозволу на здійснення операцій з валютними цінностями.

Наступним документом Національного банку є лист щодо порядку реєстрації договорів про залучення банками кредитів в іноземній валюті від нерезидентів на умовах субординованого боргу від 11.12.2009 р. Тут банк надав роз’яснення щодо порядку реєстрації договорів про залученими уповноваженими банками коштів у вигляді кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів на умовах субординованого боргу з метою врахування цих коштів до капіталу банку [1].

Також існує постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Змін до Положення про особливості реорганізації банку за рішенням його власників» від 18.11.2009 р. Цією постановою було внесено зміни до Положення про особливості реорганізації банку за рішенням його власників, згідно з якими, серед іншого, було викладено особливості реорганізації банку шляхом перетворення та шляхом злиття, приєднання поділу і виділення.

Стосовно указів Президента України Віктора Януковича, то ним було запропоновано Національному банку України запровадити цільове рефінансування банків для кредитування терміном на п'ять років інвестиційних проектів під облікову ставку Національного банку України під заставу пулів іпотечних кредитів, у першу чергу для:

¾              завершення будівництва визначених за результатами інвентаризації багатоквартирних жилих будинків з готовністю понад 50 відсотків;

¾              інфраструктурних проектів у сфері енергетики, транспорту, зв'язку, а також пов'язаних із проведенням в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу [2].

Як засіб стабілізації економіки, був прийнятий ряд постанов. Зокрема постанова Національного банку України №47, відповідно до якої з 21 лютого банки можуть звертатися в НБУ за довгостроковим рефінансуванням і використовувати його для видачі "довгих" (до 5 років) кредитів ключовим для країни підприємствам [4]. Іншою постановою є постанова № 107. Цією постановою вносяться зміни до нормативно-правових актів Національного банку України в частині скасування нормативу ризику загальної відкритої (довгої/короткої) валютної позиції банку (Н13, Н13-1, Н13-2), а також скасування окремих лімітів відкритої валютної позиції банку (Л14, Л15, Л16, Л17) [5].

Всі представлені вище та інші заходи щодо регулювання нормативно-правової бази є чи не одним із найважливіших чинників виходу України з фінансової кризи та усунення всіх негативних наслідків, до яких вона призвела.

Список використаної літератури:

1.     Новини Salans, - Банківський та фінансовий сектор, - Грудень 2009 р. – січень 2010 р. - www.salans.com.

2.     Указ Президента України № 1046/2008 «Про додаткові заходи щодо подолання фінансової кризи в Україні»  www.president.gov.ua.

3.     zakon.rada.gov.ua.

4.     http://www.pravda.com.ua.

5.     http://capitaltimes.com.ua.