Крамарчук І.І., Петращак О.О.

         Буковинська державна фінансова академія,

  м.Чернівці

 

РЕКЛАМА В НАШОМУ ЖИТТІ: ЗА І ПРОТИ

 

Небагато  підприємств можуть сьогодні успішно вести  справи  без  реклами  в тому або іншому її вигляді.  На  великих  промислових  підприємствах,  де  є штатні  фахівці  і  забезпечена  підтримка   рекламного   агентства,   різні маркетингові функції легко розподілити  серед  придатних  для  їх  виконання працівників.

Напевно, не багато знайдеться громадських явищ, думка  про  які в нашій країні була б така ж  суперечна,  як  про  рекламу.  З  одного  боку керівники  підприємств   потребують  та  шукають  її.  Майже  всі   галузі народного  господарства   відчувають   справжню   потребу   в   оперативному сповіщенні споживачів. І  цю  потребу  задовольняє  ціла  мережа  різних  по структурі і можливостям рекламних  організацій. 

А  з  іншого  боку, існує вельми скептичне ставлення до  реклами.  На  жаль,  сьогоднішня наша рекламна практика спільно з якістю деяких товарів і послуг  дають  чимало мотивів і  для  іронії,  і  для  скепсису.  Але  з  самого  початку  важливо пам'ятати, що рекламні оголошення,  які  ми  бачимо  і  чуємо,  є  кінцевими продуктами цілого ряду досліджень, стратегічних планів, тактичних  рішень  і конкретних дій, складового процесу реклами.    

    Обраній темі чимало праць приділили українські та зарубіжні вчені-економісти та маркетологи, зокрема: Вакалюк А., Денисенко Л., Карпенко А., Лазебник М., Хацер М і багато інших.

     Реклама    сприймається    як    частина    нашої    повсякденної загальнодоступної культури. Багато з  того,  про  що  розповідають  рекламні оголошення  ми  сприймаємо   як  належне,  хоч  в  багатьох  інших   видах комунікації це здалося б дивацтвом. 

У вітчизняній  і  зарубіжній економічній літературі існує безліч формулювань терміну реклама. Так, під рекламою згідно з Законом України Про рекламу розуміється  спеціальна інформація про осіб чи продукцію, яка розповсюджується в будь-якій  формі  і в  будь-який  спосіб  з  метою  прямого   або   опосередкованого   одержання прибутку.

Отже,  реклама – це  інформація  про  фізичну  або  юридичну  особу, товари, ідеї  і  почини,  яка  призначена  для  невизначеного  кола  осіб  і покликана формувати або підтримувати  інтерес  до фізичних,  юридичних осіб, товарів, ідей і сприяти реалізації товарів, ідей і починів [3].

Майже всі  зарубіжні  та  вітчизняні  маркетологи  зазначають,   що   реклама   як найважливіша  складова  частина  маркетингової   діяльності   є   своєрідним інформаційним  виходом  на  потенційних  споживачів,  клієнтів   і   ділових партнерів.

Оцінювати стан рекламного ринку в Україні на даний момент  вельми  непросто. В цій галузі в останні роки відбулися  і  кількісні,  і  якісні  зміни.

По-перше, ринок реклами став передбачуваним, по-друге,  на  ньому  відсутні професіонали як  з  боку  рекламодавців,  так  і  з  боку  рекламних  агенств.  По-третє, розпочалося  активне  проникнення  на  український  ринок  реклами   крупних зарубіжних рекламодавців [2].

З  початку  ринкових  перетворень  різні  сектори ринку реклами  в  Україні  розвивалися  нерівномірно.  Найшвидше  розпочався енергійний розвиток реклами в пресі (переважно в  газетах).  На  телебаченні даний процес затягнувся  на більш тривалий  час,  і  досить  енергійне  освоєння телеефіру почалося з кінця  1992  року.  Помітно   затримався розвиток реклами на радіо, але з 1993 року, з  появою  величезного  числа,  як правило, невеликих комерційних радіостанцій, настав справжній бум  в  сфері радіореклами. З'явилися і інші види реклами - зовнішня, сувенірна, direct-mail, реклама в глобальній інформаційній мережі Інтернет.

Сучасна реклама має чітку наукову базу. Вона озброєна науко­вими засобами, виробленими психологією та соціологією.

Запропонуємо для розгляду обсяг рекламно-комунікаційного ринку України у 2009 році і прогноз на 2010 рік [1], що представлено в таблиці 1

Таблиця 1

Обсяг рекламно-комунікаційного ринку України у 2009 році і прогноз на 2010 рік

Види

Підсумки 2009р., млн грн

Прогноз на 2010р., млн грн

% зміни до 2009р.

TV-реклама

2000

2490

+25

TV-спонсорство

280

320

+15

Внутрішня реклама

68

80

+18

Реклама в кінотеатрах

25

30

+20

Реклама в інтернеті

145

200

+40

Реклама в пресі

1376

2254

+19

Макетна реклама

1376

1444

+18,5

Немакетна

352

681

+21

Зовнішня реклама

650

715

+10

Транспортна реклама

100

100

0

 

Як бачимо по даним табл.1, в 2010 році в Україні є чітка тенденція до збільшення обсягів рекламно-комунікаційного ринку, зокрема, найбільше це спостерігається в рекламі, розміщеній в Інтернеті – 40%. Тому, можна робити висновок, що незабаром даний спосіб розміщення реклами займатиме лідируючі позиції серед інших традиційних методів.

Тому, запропонуємо всі за і проти реклами. Реклама збільшує ефективність діяльності фірми; знайомить споживачів з новими товарами; дає зворотній звязок від споживачів; сприяє розвитку технологій. Проте, вона нав’язує купити споживача те, що йому не потрібно; збільшує вартість товару, чи послуг;сприяє монополізації ринку.

Отже, як ми бачимо, реклама в нашому повсякденному житті є звичним явищем, з яким ми весь час стикаємось і без чого не уявляємо себе. Реклама присутня всюди. Проте, вона повинна бути ефективна, правдива, не набридати споживачам і справді доносити потрібну нам і цікаву інформацію. Адже, хто володіє інформацієютой володіє світом.

Література:

1.Вакалюк А., Лазебник М. Обсяг рекламно-комунікаційного ринку України у 2009 році і прогноз на 2010 рік. Експертна оцінка Всеукраїнської Рекламної Коаліції/ А. Вакалюк, М. Лазебник / Маркетинг в Україні.-2009.-№6.-С.30-34.

2.Денисенко Л. Реклама в нашому житті / Л.Денисенко /Науковий світ.-2008.-№8.-С.28-30.

3.Карпенко А., Хацер М. Сутність і місце реклами в діяльності підприємства в ринкових умовах/ А.Карпенко, М.Хацер/Держав і регіони.-2009.-№1.-С.70-74.