Кузічкіна Н.І., Лубенець І.М.

 

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Калькулювання собівартості продукції, як елемент контролінгу

 

Головною умовою ефективного управління виробничим підприємством є повнота, вірогідність і оперативність інформації про витрати, що формують
собівартість продукції (робіт, послуг).

Калькулювання собівартості продукції – один з елементів управлінського обліку підприємства. Управлінський облік безпосередньо пов`язаний з контролінгом. Основним елементом системи контролінгу на підприємстві є управлінський облік. Функції контролінгу ширші, вони включають не тільки управлінський обпік, але і планування, контроль, координацію, а також вироблення рекомендацій для ухвалення управлінських рішень.

 Процес калькулювання фактичної собівартості продукції – це узагальнення інформації про фактичні витрати, пов’язані з виготовленням продукції. Застосування калькулювання дозволяє визначити:

-  виробничу собівартість одиниці продукції;

-  повну фактичну собівартість одиниці продукції;

-  відпускну ціну одиниці продукції.

Аспекти  обліку  витрат  і  калькулювання  собівартості безпосередньо  на  хлібопекарних  підприємствах  розглядаються  у  працях  Т. Гуслякової,  І. Павлюка, С. Хозяєвої, З. Ельпінера.

Було досліджено можливі форми організації бухгалтерського обліку на хлібопекарних підприємствах із використанням ПЕОМ. Вивчаючи роботу Яценка В.М. та Андрієнко О.Г.  були розглянуті розроблені ними блок-схеми калькулювання собівартості продукції хлібопекарних підприємств в умовах використання засобів обчислювальної техніки і сучасного програмного забезпечення.

На сучасному етапі має місце зростання обсягів інформації в управлінні, процесах виробництва продукції та надання послуг. Активізація процесів інноваційного характеру обумовлює значне збільшення необхідних як в управлінні, так і у виробництві обсягів інформаційних ресурсів. Це, в свою чергу, вимагає вчасної розробки нових оптимальних підходів у сфері інформаційних технологій та менеджменту [1, 193].

Була взята запропонована Яценка В.М. та Андрієнко О.Г. методика автоматизації процесу калькулювання собівартості продукції на основі програмного забезпечення на платформі програмного продукту «1С: Підприємство 8» та відповідними доробками до конфігурації «Бухгалтерія для України» та буде впроваджена на ВАТ «МИРГОРОДСЬКИЙ ХЛІБОЗАВОД».

Згідно запропонованого підходу процес калькулювання собівартості продукції складається з п’яти основних етапів.

На першому етапі протягом місяця накопичується інформація про виготовлену продукцію, брак, напівфабрикати за допомогою різних документів.

На другому етапі відбувається внесення планових даних по борошну і сировині.

На третьому етапі відбувається внесення фактичних даних по борошну і сировину.

На четвертому етапі відбувається внесення планових даних по інших статтях калькуляції.

На п’ятому етапі відбувається внесення фактичних даних по статтях калькуляції та розрахунок собівартості продукції.

Таким чином, можна проаналізувати перевитрати та економію по статтях калькулювання по видах продукції і в залежності від отриманого результату приймати рішення про подальший випуск такої продукції, чи, можливо, заміну на більш економічно вигідну. Тобто з’являється можливість керувати результатами діяльності підприємства, що впливає в подальшому на показники прибутковості і ефективності роботи підприємства [2, 17-20].

Удосконалюючи системи обліку витрат і калькулювання собівартості продукції на хлібопекарних підприємствах, можна зробити такі висновки:

1. Основні завдання обліку витрат і калькулювання собівартості продукції на хлібопекарних підприємствах повинні вирішуватись виходячи з характерних організаційно-технологічних особливостей цієї галузі.

2. Аналіз релевантної інформації, а саме аналіз витрат, займає важливе місце в управлінні собівартістю продукції хлібопекарних підприємств. Управління собівартістю на основі аналізу витрат є одним з основних елементів контролінгу.

3. Організація систем фінансового і управлінського обліку на хлібопекарних підприємствах буде найбільш ефективна за умови застосування ПЕОМ. Для цього необхідно впровадити в практику господарської діяльності хлібопекарних підприємств сучасну електронно-обчислювальну техніку і прогресивне програмне забезпечення.

 

 

Література:

,

1.     Босак І.П., Палига Є.М. Інформаційне забезпечення управління підприємством: економічний аспект // Регіональна економіка. – 2007. – № 4

2.     Яценко В.М., Андрієнко О.Г., Автоматизація калькулювання собівартості продукції хлібопекарського підприємства //Збірник наукових праць ЧДТУ. Серія: Економічні науки. Випуск 21. – Черкаси: ЧДТУ, 2009