Григорівський О. Група ОА-21

Функціонування малих підприємств в економіці України

На сьогоднішньому етапі розвитку важливе значення приділяється вирішенню теоретичних та прикладних проблем становлення та функціонування малих підприємств в Україні, обґрунтуванню детермінантів мотиваційної поведінки підприємця: економічну самостійність, економічну відповідальність, економічну рівноправність, які сприяють реалізації його особистого інтересу, а значить й спонукають до організації діяльності у формі малого підприємництва, виявленню впливу податків як фактора діяльності малих підприємств та проведенню аналізу взаємозалежності розвитку малого підприємництва та регіону.

Ретроспективний аналіз розвитку підприємництва показує, що ще в позаминулому столітті учені-економісти обґрунтували визначну роль підприємництва як окремого чинника виробництва, а підприємця – як ключової фігури у функціонуванні національної економіки. З кінця дев’ятнадцятого століття і до наших днів підприємництво стало важливим структурним елементом і дійовим чинником підвищення рівня життя населення. В розвинених країнах підприємництво посідає важливе, а за окремими показниками навіть провідне місце у забезпеченні добробуту суспільства. На сучасному етапі розвитку економіки підприємництво перетворилось у важливий економічний фактор виробництва, де основною передумовою його розвитку є приватна власність та економічна свобода, що реалізується через економічну самостійність, економічну відповідальність, рівноправність.

Функціонування малого підприємництва – це ефективний інноваційний вільний спосіб діяльності виробництва (товарів, робіт та послуг), є виміром принципів взаємодії підприємництва з державою, які залежать від правового і політичного забезпечення, економічних ресурсів та форми розвитку демократії, методів державного управління з метою отримання доходу, який складає матеріальну та економічну основу мотивації підприємця. На основі узагальнення світового досвіду виявлені загальні тенденції та риси малого підприємництва, яке є провідним сектором ринкової економіки, складає основу дрібнотоварного виробництва; визначає темпи економічного розвитку; швидку сукупність витрат, свободу ринкового вибору4 забезпечує насичення ринку необхідними товарами та послугами повсякденного попиту, реалізацію інновацій, створює додаткові робочі місця; має високу мобільність; раціональні форми управління; формує новий соціальний прошарок підприємців-власників; сприяє послабленню монополізму та розвитку конкуренції. Отже, підприємницькі структури є тією складовою національної економіки, яка безпосередньо причетна до забезпечення людського розвитку.

Функціонування малого підприємництва має специфіку в предметно-конкретному економічному середовищі і на сьогодні є найбільш важливою і соціально-вразливою проблемою. Ефективність малих підприємств залишається ще досить не високою, що обумовлено з одного боку низьким рівнем організації діяльності, а з другого – недостатнім технічним рівнем їх виробничого потенціалу і дефіцитом інвестиційних ресурсів та нестійкістю державної підтримки, а також надмірною адміністративною регламентацією діяльності малих підприємств як з боку центральних, так і регіональних контролюючих державних органів управління. Це потребує активізації діяльності малих підприємств, удосконалення територіального функціонування, підвищення дієвості інвестиційно-інноваційних процесів. Відтак виникає гостра потреба моніторингу особливостей функціонування та розвитку малих підприємств в сільськогосподарських регіонах.

Також, слід зазначити, що важливим інструментом розвитку малих підприємств є оподаткування. Якщо податкова ставка буде помірною, то вона стимулюватиме зростання підприємництва, а в протилежному ж разі, коли податкова ставка буде надто високою, це заохочуватиме підприємців до тіньових схем виробництва та збуту, приховування доходів. Система оподаткування має бути зрозумілою, спрощеною, відкритою, створювати умови для поступового виходу економіки з тіні, легалізації бізнесу і капіталу, а процедура сплати самих податків – не витратною. Величина ставки податку повинна сприяти збільшенню внутрішніх фінансових ресурсів підприємця, зниженню відпускних цін на продукцію, що позитивно вплине на дійову активність, економічну ефективність і фінансову стабільність малих підприємств. Оподаткування доцільно розглядати як один із визначних чинників розвитку підприємництва, економічного зростання регіонів України та забезпечення добробуту громадян. До основних напрямів удосконалення регуляторної регіональної політики розвитку малого підприємництва необхідно віднести: усунення надмірного та неефективного регулювання господарської діяльності, системне впровадження регуляторної реформи; впорядкування дозвільної системи на основі європейських стандартів; радикальне спрощення реєстраційних процедур; завершення запровадження реєстрації суб’єктів господарювання за принципом "єдиного вікна"; збереження доступу малого та середнього підприємництва до спрощеної системи оподаткування; впровадження нових ефективних механізмів державної підтримки підприємництва, розвиток відповідної інфраструктури, а також полегшення доступу підприємців до фінансово-кредитних ресурсів.

Отже, з метою покращення функціонування малого підприємництва доцільним є впровадження системи дорадництва на регіональному рівні, яка повинна бути зосереджена на дієвості регіональних програм підтримки розвитку малого підприємництва, орієнтованих на регіональні потреби з урахуванням державної підтримки таких пріоритетів: розвиток малого підприємництва у малих містах, сільській місцевості, на територіях з високим рівне безробіття, в районах поселенської кризи, залучення суб’єктів малого підприємництва до розвитку пріоритетних видів економічної діяльності для відповідної території, залучення до підприємницької діяльності малозабезпечених верств населення, що дасть змогу досягти підвищення їх рівня життя.

Література

1.        Власенко І.В. Оцінка сучасного стану малого підприємництва в Україні // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету.

Вип. 19. – 2008. – С.98-106

2.            Джигалов С. Взаємообумовленість оподаткування та економічного розвитку // Науковий вісник: Збірка наукових праць, 2008. - № 4 (22). – С. 55-61