Перспективи і проблеми системи оподаткування малого бізнесу  (на прикладі м. Чернівці)

Кузик А. В.

Науковий керівник: Підгірна В.Н.

Буковинська державна фінансова академія

 

За останні роки на найвищому державному й загальносуспільному рівнях усвідомлено визначальну роль малого бізнесу. За умов соціально-економічної кризи цей економічний сектор може створювати нові робочі місця без будь-якого фінансування з боку держави, розширювати самозайнятість населення, залучати до легальної економічної сфери ті кошти, що зараз перебувають поза банківською сферою. Окрім того, малий бізнес має вирішальне значення й для формування конкурентного середовища та створення середнього класу.

Проблемам місця, ролі підприємництва в забезпеченні економічного зростання, його фінансової підтримки та оподаткування присвячені праці багатьох економістів: Литвиненко Я., Лютий І. О., Ткачук О. Є., Шеронова О., Т. А. Коляда, І. Є. Чуркіна та іншими.

Метою роботи є дослідження стану малого бізнесу в Україні та в м. Чернівці зокрема, постановка та пропозиція напрямів вирішення проблем розвитку малого бізнесу.

Відповідно до Програми розвитку малого підприємництва на 2008-2009 роки в м.Чернівцях виконавчими органами міської ради виконано заходи зі сприяння суб'єктам господарювання у запровадженні власного бізнесу, удосконаленню регуляторних процесів, вирішенню проблемних питань розвитку підприємництва, залученню суб'єктів до формування інфраструктури міста. Мале підприємництво міста становить біля 27,9 тис.осіб, суб'єктів господарювання, з них 2492 - малих підприємств. За видами економічної діяльності найбільш привабливими для малих підприємств залишаються : торгівля, операції з нерухомим майном, виробнича діяльність, будівництво. Частка малих підприємств по цих сферах діяльності складає 78,3% від їх загальної кількості.

Першим кроком визначення правових засад державної підтримки малого підприємництва, створення відповідних умов для ефективного використання можливостей малого підприємництва був Указ Президента України від 03.07.98р. № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку. та звітності суб'єктів малого підприємництва" ( в редакції Указу від 28.06.99р. №746), яким здійснено впровадження у систему оподаткування єдиного податку та спрощеного порядку обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва. Необхідність прийняття цього законодавчого акта викликана не тільки економічними умовами, але й численними пропозиціями від місцевих органів влади, окремих підприємців та їх спілок.

Спрощена система оподаткування є більш ефективною не тільки для тих суб'єктів малого підприємництва, які перейшли на неї, а й для держави. Так, до бюджету міста в 2008 році надійшло доходів в сумі 722,4 млн. грн.., що на 179,2 млн. грн.. більше, ніж в 2007році. В порівнянні з 2007 роком зменшився обсяг міжбюджетних трансфертів з державного бюджету на 24,5 млн. грн.. Обсяг трансфертів, переведених з міського бюджету до бюджетів районів, порівняно з 2007 роком збільшився на 14,9 млн. грн.[4, 27].

В структурі податкових надходжень питома вага суб'єктів малого підприємництва у формуванні доходної частини міського бюджету складає майже 33%. Аналіз виконання доходної частини бюджету за 2007 рік свідчить, що із запровадженням спрощеної системи оподаткування значно розширилося коло платників податків суб'єктів малого підприємництва. За підсумками 2007 року надходження до міського бюджету від податку з доходів фізичних осіб у загальній структурі зросла на 4,3 % і склала 66,8 %; зменшилась питома вага по єдиному податку на 2,1 % та склала 7,4%.

Станом на 1 січня 2009 року за спрощеною системою оподаткування працюють 16336 суб'єктів малого бізнесу, в тому числі 1329 юридичних осіб та 15007 фізичних осіб - підприємців. У розрахунку на 10 гас. осіб населення кількість малих підприємств зросла на 4,1% та становить 102 підприємства, по Україні цей показник становить 66 підприємств, по області - 47. На малих підприємствах зайнято 14,8 тис. осіб. Найбільша кількість працівників зайнята на підприємствах промисловості (24,1% від загальної кількості працівників) та на підприємствах сфери торгівлі та послуг (21,4%).

Підтримуючи малий та середній бізнес, держава стимулює діяльність вітчизняних виробників. На сьогодні розвиток малого бізнесу забезпечує зайнятість населення країни, сприяє створенню нових робочих місць та вирішує питання безробіття.

Але, чинна спрощена система крім позитивних факторів має й негативні, які потребують законодавчого врегулювання.

Проект Податкового кодексу передбачає комплексне реформування чинної спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а саме:  чітко визначає базу оподаткування єдиним податком, виключає зі спрощеної системи оподаткування види діяльності, які є високорентабельними або доходи від яких є переважно пасивними, виключає зі складу єдиного податку ПДВ, плату за землю, ресурсні платежі та внески до державних цільових фондів,  установлює відповідальність для порушників законодавства та передбачає оподаткування суми перевищення граничного річного обсягу виручки платників єдиного податку - юридичних осіб за подвійною ставкою, врегульовує терміни подання звітності та сплати єдиного податку.

Також, Проектом Податкового кодексу  чітко визначено коло платників єдиного податку - юридичних осіб, які мають право застосовувати спрощену систему оподаткування та  конкретизовано обмеження для суб'єктів малого підприємництва - юридичних осіб стосовно видів діяльності, на які не поширюється спрощена система оподаткування.

Таким чином, з урахуванням важливості розвитку малого підприємництва та ефективності застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, прийняття Податкового кодексу дасть змогу створити нормативно-правові умови для подальшого запровадження спрощеної системи оподаткування та розвитку цієї категорії суб'єктів господарювання.

Можна зробити висновок, що органи законодавчої та виконавчої влади України багато зробили для правової підтримки малого підприємництва однак не всі положення законодавчих нормативних актів підкріплені дійовим економічним механізмом їх практичної реалізації. Недостатнім є правовий та адміністративний контроль і відповідальність за невиконання і невідповідне дотримування законів, указів, постанов і розпоряджень з питань малого підприємництва. Фіскальні методи регулювання діяльності суб'єктів малого бізнесу не рідко перевалюють над створенням умов для їх ефективної роботи. Неухильне їх виконання дозволить малому підприємництву знайти вагому частку в економіці України у вирішення найважливішої проблеми щодо зростання рівня зайнятості працездатного населення і його добробуту.

 

Список використаних джерел

1.     Литвиненко Я. Система оподаткування малого підприємництва як чинник підвищення ефективності його діяльності // Економіка. Фінанси. Право. - 2008. - №1. -С.45-48.

2.                                            Лютий І.О. Проблеми та перспективи спрощеної системи оподаткування суб'єктів малого підприємництва // Фінанси України. - 2007. - №6. - С.31-38.

3.                                            Ткачук О.Є. Податкове середовище як фактор інвестиційного розвитку малих підприємств // Економіка України. - 2006. - №8. - С. 23-27.

4.                                            Шеронова О. Спрощена система оподаткування як захід стимулювання малого підприємництва // Держава та регіони. - 2006. - №5. - С.424-427.

5.                                            Звіт про виконання місцевого бюджету м. Чернівці за 2007 – 2008 рр. // Управління Державного Казначейства м. Чернівці.