Экономика/Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Пилипчук Я.С. ,Горобець О.Г.

Буковинська державна фінансова академія

 

ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ

Постановка проблеми. Для нашої країни особливу актуальність становить проблема особливостей іноземного інвестування. Серед потенційних джерел у ринкової трансформації іноземні інвестиції займають особливе місце. Вони здатні забезпечити масштаби і темпи структурної перебудови національних ринків та їх інтеграцію. Використання іноземних інвестицій забезпечує доступ до сучасних технологій та менеджменту, сприяє формуванню національних інвестиційних ринків; динамізує факторні ринки та ринки товарів і послуг; підтримує макроекономічну стабілізацію; сприяє вирішенню ряду соціальних проблем трансформаційного періоду. Сьогодні вже очевидно, що проблема залучення іноземних інвестицій до економіки України набуває національної визначеності у контексті особливостей і відмінностей її трансформаційних процесів, її основні аспекти пов'язані з унікальною парадигмою трансформацій, стратегіями попереднього економічного розвитку, менталітетом української нації.

Аналіз досліджень і публікацій. Питання державної інвестиційної політики, механізми залучення та стимулювання інвестицій дослідили у своїх працях такі науковці: Беліма М, Віденко Я., Губський Б., Діденко Л., Захарченко В., Кізина Г., Кулік О., Фомін С. та ін.

Метою статті є дослідження особливостей залучення іноземних інвестицій у економіку України.

Виклад основного матеріалу. Іноземні інвестиції являють собою всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти інвестування іноземними інвесторами підприємницької та інших видів діяльності з метою отримання прибутку (доходу) або досягнення соціального ефекту. Іноземні інвестори є суб'єктами міжнародних економічних відносин, котрі вкладають власні та запозичені кошти в об'єкти інвестування.

Залучення іноземних інвестицій впродовж багатьох років є пріоритетним напрямом розвитку економіки України, який в умовах економічної кризи потребує особливої уваги з боку держави.

Переваги України щодо перспектив залучення іноземних інвестицій полягають в тому, що країна має великий внутрішній ринок, високий рівень кваліфікації трудових ресурсів, наявний значний промисловий і сільськогосподарський потенціал, а також вигідне геополітичне розташування на перехресті торгових шляхів Європи й Азії.

Перевагами залучення іноземного капіталу в економіку України можуть бути досягнення науково-технічного прогресу, залучення передової зарубіжної техніки і технологій; набуття необхідного управлінського досвіду та передових методів організації виробництва; поліпшення структури експорту за рахунок підвищення якості і конкурентоздатності національних товарів; вирішення ряду невідкладних соціальних проблем [2, 31].

Для іноземних інвесторів відкриваються, наприклад, можливості в таких галузях, як енергозберігання і переоснащення енергетичного сектора, сільське господарство, харчова промисловість, транспорт, телекомунікації, машинобудування, торгівля, а також робота з давальницькою сировиною та інші.

Інвесторів в Україні приваблюють: вигідне географічне розташування; потенційно великий ринок; висока кваліфікація робочої сили та її відносна дешевизна; низький курс національної валюти; правове забезпечення сприятливого інвестиційного клімату; захист інвестицій; можливість вивезення прибутку; система компенсації збитків тощо.

Динаміка надходження іноземних інвестицій в Україну показує, що загальний обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну, станом на 1.01.2010, становить 40026,8 млн. дол. США. Із європейських країн надійшло 30525,4 млн. дол. США (79,1% загального обсягу), з країн СНД 3897,7 млн. дол. США (10,1%), з інших країн світу – 4167,9 млн. дол. США (10,8%) [7].

Найбільша частка іноземних інвестицій в Україні належить Кіпру (21,3%, 8220,0 млн. дол. США), для якого привабливими є такі види економічної діяльності: оптова торгівля і посередництво у торгівлі (21,3%), операції з нерухомістю, послуги юридичним особам (15,6%) та фінансова діяльність (10%). Крім того, до трійки лідерів входять також Німеччина (17,1%, 6599,2 млн. дол. США) та Нідерланди (9,9%, 3820,6 млн. дол.      США) [7].

Водночас, обсяг прямих іноземних інвестицій на одного мешканця України за період з 2001 року зріс майже у дев'ять разів, а саме з 94 дол. США у 2001 році до 829 дол. США у 2009 році.

Обсяги прямих іноземних інвестицій (ПІІ), що надійшли в економіку країни у 2008 році, становили 6,2 млрд. дол. США, а їхній загальний обсяг 2009 року досягнув 35,7 млрд. дол. США [6].

Приріст іноземного капіталу в звітному році спостерігався на підприємствах, що здійснюють фінансову діяльність – на 2285,7 млн. дол. США, операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надання послуг підприємцям – на 901,4 млн. дол., торгівлю, ремонт автомобілів, побутових виробів, предметів особистого вжитку – на 646,3 млн. дол., будівництво – на 421,1 млн. дол. США тощо [5].

Протягом останніх трьох років кількість підприємств, що отримали ПІІ, збільшилася майже в 1,6 разів і у 2009 року становила понад 15,4 тисяч організацій. Найбільше таких підприємств у м. Київ (близько 40% від загальної кількості), найменше – у Чернігівській та Кіровоградській областях. Середній розмір ПІІ, отриманий одним підприємством, у 2009 року становив понад 2,1 млн. дол. США, тоді як на початок 2008 року – близько 500 тис. дол. США [7].

Упродовж 2006-2009 років загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку Чернівецької області, збільшився у 2 рази (на 168,2%), у тому числі на одного мешканця області (на 169,2%). Іншими словами, за останні чотири роки іноземних інвестицій вкладено більше, ніж за 15 попередніх років [8].

Провідне місце за обсягами прямих іноземних інвестицій займають підприємства м. Чернівців та Кіцманського, Глибоцького, Вижницького, Новоселицького районів. Так, в Кіцманському районі успішно реалізується іноземний капітал, внесений до статутного фонду TOB «Букофрут», яке сьогодні є найбільшим у нашій області підприємством з іноземними інвестиціями та стало прикладом ефективного досвіду іноземного інвестування. Реалізація цього інвестиційного проекту, яка передбачає переробку надлишкової в області продукції – яблук для виробництва концентрованого яблучного соку та яблучної ароми, має позитивний вплив на розвиток високопродуктивного агропромислового комплексу.

Проте, кризові явища в економіці внесли свої корективи в галузеву структуру залучення іноземного капіталу в область. Вигідним стало залучення прямих іноземних інвестицій у розвиток агропромислового комплексу, потенціал якого може бути використаний в умовах продовольчої кризи, що насувається, та у розвиток транспортної інфраструктури, особливо, в контексті підготовки до Євро-2012.

Крім того, відсутність впливу іноземного капіталу на динаміку соціально-економічного розвитку, дозволила Чернівецькій області посісти 8 місце у сфері інвестиційної діяльності серед інших регіонів України відповідно до рейтингової оцінки соціально-економічного розвитку регіонів за 2009 рік.

Пріоритетними напрямами залучення іноземних інвестицій є: впровадження нових технологій виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, розвиток машинобудування, електротехнічної галузі, приладобудування та деревообробки, впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій, виробництво будівельних матеріалів, розвиток малого та середнього бізнесу, розвиток комунальних підприємств, розширення асортименту та збільшення обсягів виробництва продуктів харчування, розвиток інфраструктури туристичної діяльності, захист навколишнього середовища і здійснення природоохоронних заходів (утилізація сміття) [6, 28].

Для покращання інвестиційного клімату необхідні:

·     зрівнювання  у  правах  іноземних  фірм  і  національних  підприємств, розширення податкових пільг тощо;

·     створення та ефективне використання вільних економічних зон, сприяння
інвестиціям у провідні галузі промисловості;

·     розвиток системи страхування іноземних фірм;

·     визначення пріоритетів інвестування;

·     підтримка і заохочення з боку держави фірм та підприємств, котрі сприяють інвестиціям в українську економіку;

·     розширення міжнародної співпраці в галузі сприяння капіталовкладенням та гарантування інвестицій;

·     активна роль держави в запобіганні та компенсації можливих негативних соціальних наслідків реалізації інвестиційних проектів в Україні;

·     створення умов для активізації вітчизняного бізнесу;

·     поглиблення ринкових реформ [2, 28].

У загальному плані, для поліпшення ситуації з залученням іноземних інвестицій в Україну необхідно розробити надвідомчу політику сприяння іноземним інвестиціям, яка була б обов'язковою для всіх державних установ. Як на середню, так і на довгострокову перспективи слід добиватися зростання довіри інвесторів до того, що умови для інвестування будуть поліпшуватися і залишатимуться стабільними.

Висновки. Інвестиції – це складне та змістовне поняття, що інтегрує в собі різні економічні процеси, які впливають на виробництво, розподіл, обмін та споживання національного продукту, тобто вони є фундаментальною осно­вою суспільного відтворення.

З метою успішного залучення іноземних інвестицій важливим є надання різноманітних пільг іноземним інвесторам; проте набагато більше значення має сприйняття країни серед іноземних інвесторів як стабільної, передбачуваної, а її економіки – як такої, де макроекономічна стабільність асоціюється не тільки з низькими темпами інфляції, а й з послідовним розвитком, включаючи стабільні темпи росту виробництва, платоспроможний попит, що розширюється, економічну структуру, яка постійно модернізується.

 

Література:

1.            Про інвестиційну діяльність. Закон України від 18 вересня 1991 року. Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 1991. – № 47. – 646 с.

2.            Беліма М. Регіональний розвиток України та прямі іноземні інвестиції /       М. Беліма // Економіка. Фінанси. Право. – 2008. – № 12. – С. 29-32.

3.            Кулік О.О. Іноземні інвестиції в економіку України / О.О. Кулік // Український географічний журнал. – 2009. – № 1. – С. 9.

4.            Фомін С.С. Чи потрібні нам іноземні інвестиції? / С.С. Фомін // Політика і час. – 2009. – № 3. – С. 26-29.

5.            Інвестиційний потенціал України: погляд у майбутнє [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.day. kiev.ua.

6.            Державне агентство з інвестицій та інновацій [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.in.gov.ua.

7.            Державний комітет статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.

8.            У правління статистики в Чернівецькій області [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.oblstat.cv.ukrtel.net/expres/2008/ml/ruJ42.htm.