Даліщинська О.В

                                                                                    Студентка І курсу групи Еп-14

                                                                                   БДФА

                                                                                   Науковий керівник: Банар В.Ф

 

Проблема розвитку основних напрямків промисловості                                         Чернівецької    області

 

Упродовж останніх років економічна діяльність Чернівецької області відмічається стабільним зростанням багатьох показників. Це відбувається завдяки активній підтримці традиційних видів діяльності. Провідне місце в економіці області займають промисловість і сільське господарство. Проте темпи розвитку промислового виробництва області знаходиться нище середнього показника по Україні. Тому доцільно  проаналізувати, стан промисловості за останні роки, та проблеми розвитку основних її напрямів.                                                                                                                                               

Промисловий потенціал області представляють понад 200 промислових підприємств, обсяг виробництва яких становить 0,4% загальнодержавного   обсягу. Володіючи значною сировинною базою, особливого розвитку набула    харчова промисловість, де зайнято майже чверть всіх штатних працівників промисловості та зосереджена п’ята частина основних фондів [2,8].

       Харчова промисловість Буковини представлена підприємствами з виробництва: м’ясної продукції – 34,5% загального обсягу виробництва в харчовій галузі (а порівнюючи 2009 рік з 2008 випуск м’яса зріс на 25,6%,),цукру – 12,4%. Підприємство з виробництва хліба та хлібобулочних виробів становлять - 9,9%  промисловості. Зменшився випуск пряників і виробів аналогічних, печива солодкого, вафель на 52,1%, тістечок – на 26,2%, виробів здобних – на 18,4% та виробів хлібобулочних – на 1,8%. Виробництво напоїв становлять – 9,2%, молочної продукції – 6,2%, жирів – 4,1% та переробка овочів і фруктів – 9,4%. А загалом обсяги з виробництва харчових продуктів, напоїв скоротилися на 12,5% порівняно з 2008р [3,96].

         Вагомою складовою промислового комплексу області є легка промисловість, яка посідає третє місце в структурі галузей промисловості і формує внутрішній споживчий ринок, обсяги виробництва якої порівняно з 2008р. збільшились на 11,4% за рахунок зростання обсягів у текстильному виробництві у 2,1 раза, у виробництві шкіри та виробів зі шкіри на – 6,7%.                           

         Проте, у виробництві одягу з текстилю спостерігалось скорочення обсягів виробництва на 22,4%. Загалом галузь представлена 23 підприємствами.                                                                                           Високим темпами розвивається машинобудування, ремонт та монтаж машин і устаткування. Галузь представлена 13 підприємствами, які переважно спеціалізуються у виробництві машин та устаткування, електричного та електронного устаткування, обладнання для нафтогазової, нафтохімічної та хімічної промисловості [3,97].

         Велике значення в економічному і  соціальному розвитку області мають ліси, що є джерелом деревини і продуктів недеревної рослинності. Загальна площа лісів складає 258 тис. га. Щорічно на площі 1,3 тис. га проводяться роботи з лісовідновлення, що сприяє примноженню лісового фонду та підвищенню продуктивності лісів. Саме тому широко розвинена деревообробна промисловість, яка є однією з найстаріших галузей, обсяг виробництва збільшився на 1,2%. За обсягами промислового виробництва галузь займає шосте місце і представлена 36 підприємствами, що становить 15,8% загальної кількості  підприємств області.

      На підприємствах хімічної та нафтохімічної промисловості обсяги виробництва збільшились на 9,7% за рахунок зростання обсягів у виробництві гумових   і    пластмасових виробів – на 16,8%.   Разом з тим,    у хімічному  виробництві випуск продукції скоротився на 2,5% [ 5]

         Також зросли обсяги у металургійному виробництві та у виробництві

готових металевих виробів на 39,1%. За 2009 р. промисловими підприємствами області було реалізовано промислової продукції на 2587 млн.грн  [4,42].

          Підприємствами з виробництва харчових продуктів, напоїв реалізовано 24,9% від загального   обсягу   реалізованої  продукції промисловості по області

або на 643,2 млн.грн.

          Питома вага продукції, реалізованої підприємствами легкої промисловості, становила 4,9% від загально обласного обсягу реалізації. Ними було реалізовано продукції на 126,1 млн.грн.

           Реалізовано продукції на 455,3 млн.грн.  підприємствами  металургійного

виробництва, та виробництва готових металевих виробів [5].

        Проблемою розвитку промисловості Буковини, стала глибока економічна криза, застаріла матеріальна база, освоєння нових технологій виробництва. Товари, які випускають підприємства легкої промисловості, значно поступаються за кількістю продукції більш розвинених областей, порівняно низька продуктивність праці, вищі в галузі, затрати на виробництво продукції. Відсутність реальної конкуренції спричиняє завищення цін, спонукає продавати низькоякісну продукцію.

        Дуже важливими загальними проблемами є підвищення конкурентоспроможності  галузей на основі вдосконалення виробничих відносин, впровадження сучасних технологій, підвищення технічного рівня, продуктивності праці тощо. Вагомий вплив на  розвиток промисловості буде мати вкладення більш  значних інвестицій, які б надходили з боку держави, а також іноземних інвесторів. Адже, на даний час більше на регіональному рівні, на якому важливо встановити  наявність і склад внутрішніх і зовнішніх джерел інвестування. Серед них повинні переважати внутрішні джерела, зокрема бюджетні асигнування, власні кошти промислових підприємств і організацій, кошти громадян [1,135]

       Отже, для подальшого економічного розвитку Буковини необхідне постійне  зростання обсягів інвестицій у галузі промисловості, тому потрібно розробляти і здійснювати заходи, спрямовані на створення сприятливих умов для фомування привабливого інвестиційного іміджу області та для залучення іноземних інвестицій. Та щоб це все відбулось, потрібна загальна стабілізація політичного та макроекономічного середовища в країні та удосконалення чинного законодавства України.

                               Список використаної літератури

 

1. Дорошенко Т.В. Формування оптимальної структури інвестиційних ресурсів на підприємстві// Фінанси України. – 2008.- №9 – с.

2. Економічне і соціальне становище Чернівецької області за січень- листопад 2009року: /Держкомстат України, Гол. Упр-ня стат. У Чернівецькій області. -  Чернівці :ГУС ЧО,2009. - 189с.

3. Статистичний щорічник Чернівецької області за2008рік /Держкомстат України, Гол.Упр-ня стат. У чернівецькій області. – Чернівці :ГУС ЧО,2009. - 514с. 95-98

4. Статистичний збірник. Валовий регіональний продукт Чернівецької області за 2009 рік// за редакцією Куперівської М.М. Чернівці. Головне управління статистики у чернівецькій області.

5. uk.wikipedia.org/wiki/Чернівецька_область