Княгницький А. І.

Буковинська державна фінансова академія

 

Аналіз земель сільськогосподарського призначення Чернівецької області

 

      Актуальність теми: Чернівецька область володіє могутнім природно-ресурсним потенціалом. Земельний фонд області становить низьку частку від території України. При цьому на загальноукраїнському фоні область вирізняє велика кількість сільськогосподарських угідь, особливо ріллі, що пов'язано з високою якість земель, великою питомою вагою в їхньому складі чорноземів. Якщо брати по Україні в цілому, то розораність сільськогосподарських угідь є найвищою у світі. Вона досягла 78% в середньому по Україні, а в Чернівецькій області – близько 72%. До обробітку залучені малопродуктивні угіддя, включаючи водоохоронні зони і схилові землі. Водночас слід зазначити, що ефективність використання земель в області є нижчою, ніж в середньому по Європі, але вищою ніж в середньому по Україні. Для загальноекономічного розвитку Чернівецької області одну з найголовніших ролей відіграють транскордонні зв'язки з Румунією та Молдовою , які є єдиними сусідами по кордону  з Чернівецькою областю.

     Окремим аспектам проблем визначення понять «сільські території» , «сільський розвиток» приділяється багато уваги в сучасних економічних , економіко-географічних дослідженнях. А саме, В. Юрчишин, О. Онищенко, М. Фурсенко, В. Тьоткін, Ю. Губені та ін.. обґрунтували методології та організації сільського розвитку, сільських територій.

     Землями сільськогосподарського призначення визна­ються землі, надані для виробництва сільськогосподарсь­кої продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповід­ної виробничої інфраструктури або призначені для цих цілей. [1]

     Досить часто вживаються поняття «сільський регіон», «сільська територія» та  «сільський розвиток» як категорії , близькі за своєю сутністю.

     «Сільський розвиток» є формуванням життєво - спроможної системи , сукупності знань про сільський соціум, механізм ведення сільського господарства на за садах сталого розвитку всієї сільської території.

     «Сільська територія» - історично сформована в історично визначених межах цілісна система зі своїми спільними ознаками: структурою, функціями, зв'язками, культурою, умовами життя населення. Основні критерії, які вживаються для формування поняття «сільська територія» є: географічні, виробничо-функціональні, містобудівні та інженерного облаштування території.

     Кількість населених пунктів по Чернівецькій області становить 417, в тому числі: міста – 11, селища міського типу – 8, села – 398.

     Територія Чернівецької області межує лише з двома іноземними державами, з Румунією та Молдовою.  Довжина території кордону між Україною та Румунією становить понад 226 км., а довжина кордону між Україною та Молдовою – близько 178 км.

     Якщо брати до уваги берег річки Прут , яка протікає через всю територію Чернівецької області і розмежовує території Молдови та Румунії і частково України та Румунії, то довжина відстані, по якій річка розмежовує дві держави становить близько 50 км.

     До Чернівецької області прилягають такі райони Румунії як: Сату Марє, Марамурєш, Сучава та Ботошани і такі райони Молдови як: Липкани, Ларга, Бричани, Очниця та Отачь.

     Область поділяється на 11 адміністративних районів: Кіцманський, Заставнівський, Хотинський, Герцаївський, Новоселицький, Кельменецький, Сокирянський, Глибоцький, Сторожицький, Путивльський, Вижницький, а також місто Чернівці.

 

 

Площа території області по адміністративним районам

Таблиця 1.

(кв. км, тис. ос.)

Адмі-ністра-тивні райони

Новосе-лицьий

Кіцман-ський

Заста-внів-ський

Хо-тин-ський

Кель-менець-кий

Соки-рян-ський

Глибо-цький

Сторо-жине-цький

Путиль-ський

Вижни-цький

Герца-їв-ський

Площа, кв. км.

738

607

619

716

670

661

674

1160

884

903

316

 

     До порівняння території Чернівецької області з територією України за рівнем сільськогосподарських угідь подано таблицю 1.[3]

 

Всього сільськогосподарських земель, які входять до адміністративно-територіальних одиниць, станом на 01.01.09

Таблиця 2.

(тисяч гектарів)

Адміні-стративне утворен-ня

Кількість власників землі та земле-користу-вачів

Загаль-на площа земель, всього

Сільськогосподарські землі

Всього

У тому числі

Угіддя

всього

З них

Рілля

Пере-логи

Багато-річні насаджен-ня

Сіно-жаті

Пасо-вища

Чернівецька область

716662

809,6

484

472,3

336,5

-

25,9

41,1

68,8

Україна

25090598

60354,8

42893,5

41675,9

392,2

392,2

898,7

2423,1

5515,7

 

          Як можна побачити з вище наданої таблиці, то загальна площа земель сільськогосподарського призначення Чернівецької області займає невелику частку із загальної площі сільськогосподарських земель України. Більшу частку всієї території займають землі сільськогосподарського призначення, майже 60 %.

     Важливою складовою народногосподарського виробництва Чернівецької області є агропромисловий комплекс. Сільськогосподарська продукція виробляється у 25 агрофірмах, 6 акціонерних товариствах, 4 асоціаціях, 2 кооперативах, 677 фермерських та 270,5 тис. особистих підсобних господарствах.

     У січні–березні 2010 р. загальне виробництво продукції сільського господарства збільшилось проти січня–березня 2009р. на 0,9%.

Станом на 1 квітня 2010 р. всіма категоріями господарств посіяно по ярому клину, за розрахунками, 11,5 тис.га, у т.ч. агроформуваннями – 6,2 тис.га, господарствами населення – 5,3 тис.га. Агропідприємствами реалізовано власної сільськогосподарської продукції на 126,3 млн.грн., що на 15,5% більше, ніж за січень–березень 2009р. Середні ціни продажу сільськогосподарської продукції аграрними підприємствами у січні–березні 2010 р. зросли порівняно з січнем–березнем 2009р. на 26%, у т.ч. продукції рослинництва – на 39,2%, тваринництва – на 23,9%.  [2]

     Основними видами сільськогосподарської продукції та сировини, що виробляється в області є зернові культури, цукрові буряки, картопля, овочі, фрукти, льон, молоко, м'ясо великої рогатої худоби, свиней, овець, птиці.[4]

 

          Виробіток сільськогосподарської продукції у Чернівецькій області у 2009 році

Таблиця 3.

(тисяч гектарів, тонн, штук)

Вид продукції

 

Зернові

 

Цукор

 

Картопля

 

Овочі

 

Соняшник

 

М'ясо

 

Молоко

 

Вовна

 

Яйця

Кількість

продукції

2766 тис. ц.

64,2 тис. ц.

118 тис. ц.

145 тис. ц.

0,6 тис.

т.

16,7 тис. т.

71,7 тис. т.

46,8 тис. т.

8,1 млн. шт..

 

 

     За останні роки реформовано 211 колективних сільськогосподарських підприємств, що становить 91 % від загальної кількості, 215 або 99 % господарств уже одержали державні акти на право колективної власності на землю. Фермерами обробляється більше 3 тис. га сільськогосподарських

угідь. [4]

     Україна солідно співпрацює зі своїми країнами-сусідами, а саме Румунієї та Молдовою.

     Важливим напрямом регіонального партнерства України і Молдови слід назвати співробітництво в галузі сільського господарства, культурно-освітній та інформаційній сферах. Договір між Урядом України і Урядом Республіки Молдова про співробітництво прикордонних областей України і адміністративно-територіальних одиниць Республіки Молдова був підписаний 11 березня 1997 року. 2 червня 1997 р. у Констанці (Румунія) був підписаний Договір про відносини добросусідства і співробітництва між Україною та Румунією, у якому зазначається: “Договірні сторони відповідно до положень Європейської Рамкової Конвенції про ТКС між територіальними громадами або владою заохочуватимуть і підтримуватимуть безпосередні контакти та взаємовигідне співробітництво між адміністративно-територіальними одиницями України і Румунії, зокрема у прикордонних зонах. Вони також сприятимуть співробітництву між адміністративно-територіальними одиницями обох держав в рамках існуючих, а також новостворених єврорегіонів “Верхній Прут” і ”Нижній Дунай”, до участі в яких можуть запрошуватись адміністративно-територіальні одиниці інших  зацікавлених держав. Договірні Сторони діятимуть в рамках  включення  цього співробітництва в рамки відповідної діяльності європейських інституцій ”.[5]

     Великим виробником сільськогосподарської продукції є Румунія і це дає поштовх для активної співпраці з нею. Пpодукція в Румунії в середньому по врожайності не тільки покриває основні внутрішні потреби країни, але і частково експортується. Нині поряд зі сприятливими в більшій частині країни грунтово-кліматичними умовами створені важливі соціально-економічні передумови, що дозволяють у найближчий період різко підвищити виробництво сільськогосподарських продуктів. У Румунії, як і в інших країнах Південно-східної Європи, головна галузь сільського господарства — рослинництво. Воно дає близько 2/3 валової сільськогосподарської продукції; на долю тваринництва приходиться близько 1/3. У більшості рівнинних районів частка рослинництва ще вища. У гірських і деяких передгірських районах тваринництво — головна галузь

сільського господарства.

     Зменшення в останні роки посівів зернових культур не призвело до скорочення виробництва зерна, тому що виросла врожайність. Серед зернових культур різко переважають кукурудза і пшениця. Основні виробники зерна в Румунії — Нижньо-Дунайська і Середньо-Дунайська низовини.

     На даний момент транскордонне співробітництво у сфері сільського господарства між Україною та Молдовою, між Україною та Румунією з кожним роком становиться все більш актуальним, потрібним для розвитку всіх його учасників.

     Отже, Чернівецька область є на високому рівні родючоземельної забезпеченості. Більшу частку всієї території займають землі сільськогосподарського призначення. На даний момент сільськогосподарські землі використовуються раціонально. З кожним роком Україна (а саме Чернівецька область), Румунія та Молдова посилюють свої економічні та агропромислові зв'язки, що призводить до сталого розвитку кожної із них.

 

Список використаних джерел:

 

1.                       Земельний КодексУкраїни N 2768-III від 25 жовтня 2001 року, редакція 

             від 11.02.2010.

2.                       http://www.bukovina.biz.ua

3.                       http://www.miagro.kiev.ua

4.                       http://dizzyweb.ehpes.com

5.                       http://cheremosh30.org.ua