Челишева Т.В., Примак К.С.

Донецкий национальный университет экономики и торговли

имени Михаила Туган-Барановского

 

Видатки Державного бюджету

 

   При виникненні фінансової науки увагу було зосереджено переважно на доходних фінансових інститутах. Однак одним з найактуальніших ключових економічних питань сучасної теорії й практики державних фінансів є вибір оптимального рівня державних видатків. Так,наприклад,за період 1970 -1994 рр. видатки бюджетів промислово розвинутих країн збільшились в 5-10 разів. Тому проблема формування системи державних видатків є важливою і її вирішення потребує глибокого наукового дослідження.                  

 

Відповідно до Бюджетного кодексу України видатки бюджетуце кошти,що спрямовуються на здійснення програм і заходів,передбачених відповідним бюджетом,за винятком коштів на погашення основної суми боргу та повернення надлишок сплачених до бюджету сум. Витрати бюджету  видатки бюджету та кошти на погашення основної суми боргу.

 

Забезпечення витрат бюджету досягається за допомогою бюджетного фінансування, під яким розуміється система надання грошових коштів підприємствам, організаціям і установам на проведення заходів, передбачених бюджетом.

 

Важливу роль в організації раціональної системи бюджетного фінансування відіграють передусім принципи фінансування, до яких належать:

1. Отримання максимального ефекту при мінімумі витрат.

        2. Цільовий характер використання бюджетних асигнувань.

3. Надання бюджетних коштів в міру виконання виробничих та інших показників і з урахуванням використання раніше здійснених асигнувань.

4. Безповоротність бюджетних асигнувань.

5. Безоплатність бюджетних асигнувань.

У роботі був проведений аналіз видатків державного бюджету за 2008 – 2009 рр., в якому можна побачити,що частка видатків зростає. У 2008 році видатки державного бюджету склали 165млрд. 124млн. грн., а у 2009 році – 170 млрд. 915 млн.грн.

 

Порівняно з відповідним періодом минулого року касові видатки загального фонду зменшилися на 2 млрд. 486 млн. грн., або 1,9 відсотка. Видатки загального фонду, спрямовані на економічну діяльність, скоротилися на 7 млрд. 349,7 млн. грн., або в 2,4 раза, на оборону - на 374,4 млн. грн., або 6,3 відс., міжбюджетні трансферти - на 4 млрд. 492,8 млн. грн., або 10,3 відс., духовний та фізичний розвиток - на 278,3 млн. грн., або 16,5 відс., охорону навколишнього природного середовища - на 78,1 млн. грн., або 9,3 відс., на житлово-комунальне господарство - на 67,6 млн. грн., або в 2,5 раза.

 

Структура бюджету є неефективною і необдуманою. Суттєвим важелем вирішення бюджетних проблем слід розглядати розумні обсяги та структуру державних витрат. Водночас практика переконує,  що ряд витрат бюджету, насамперед оборонні, адміністративно-управлінські, мало еластичні по відношенню до падіння виробничого та податкового потенціалів. Особливо чітко простежується тенденція їх зростання в умовах інфляції.

Література:

1. Бюджетна система України: навч. Посіб. / Л.В. Фещенко, П.В. Проноза, Н.В. Кузьминчук. – К.: Кондор, 2008. – 440с.

2. Бюджетна система: [інтегр. навч.комплекс] / під ред.. Л.О.Омелянович – Донецьк: ДонНУЕТ, 2008. – 237с.

3. Бюджетний кодекс України: законодавство, засади, коментарі / За ред..О.В.Турчинова, Ч.Г.Огня – К,: Наука,2002. – 320с.

4.Кондратюк, С.Я. Послуги державного казначейства: сутність та тенденції розвитку // Фінанси України. – 2009. № 1. – С. 16.