Гаденко А. Д.

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник – Кудлаєва Н.В.  

 

Регламентація облікової політики 

 

         Вступ. Облікова політика підприємства охоплює організацію та методику ведення бухгалтерського обліку загалом. Вона є важливим фактором впливу на прийняття управлінських рішень і контролю за всіма видами діяльності підприємства, в тому числі й операційної діяльності. Перехід до  ринкової економіки зумовив зміну підходів до організації і ведення бухгалтерського обліку суб’єктами господарювання. Суть нових підходів  полягає в тому, що на основі встановлених державою загальних правил бухгалтерського обліку підприємства повинні самі розробляти облікову політику для розв’язання поставлених господарською діяльністю перед обліком завдань.

         Аналіз досліджень та публікацій з проблеми. Питання формування та реалізації облікової політики підприємств знайшли відображення в працях  таких вітчизняних вчених, як Бутинець Ф.Ф., Малюга  Н.М., Лузан Ю.Я.,  Гаврилюк В.М., Жук В.М.,  Костенко О.М., Кучеренко Т., а також Бондур Т.О.

         Постановка завдання:

-                   обґрунтувати  та узагальнити основні положення стосовно організації ефективної облікової роботи на підприємстві за рахунок прийняття розробленої ним облікової політики;

-                  дослідити процес розробки, реалізації та вдосконалення облікової політики на підприємстві, який суттєво впливає на визначення величини його фінансової результативності.

            Облікова політика є інструментом, який сприяє створенню гармонізованої фінансової інформації щодо фінансового стану, результатів діяльності та руху грошових коштів корпоративних суб’єктів господарської діяльності. Забезпечення уніфікованих підходів до формування публічної інформації  щодо фінансових показників здійснюється через визначені на законодавчому рівні принципи, методи і процедури, які складають основу облікової політики. Обгрунтування та зміст складових облікової політики регламентують стандарти фінансової звітності та інші нормативні акти, що доповнюють і деталізують їх [ 4, c.24].

         Метою статті є визначення змісту категорії «облікова політика», її необхідність, структура та регламентування для потреб фінансової звітності.

         Викладення основного матеріалу. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні»:  «Облікова політика — сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності». Фінансова звітність є бухгалтерською звітністю, яка містить інформацію за звітний період про: фінансове становище, результати діяльності, рух коштів підприємства [8].

Організація бухгалтерського обліку в кожному підприємстві розпочинається із розробки облікової політики, положення якої фіксуються у відповідному наказі. Наказ про облікову політику для підприємства має стати одним з основних документів після законів, постанов, інструкцій та стандартів, що регулюють ведення управлінського обліку.

Формування облікової політики відбувається на трьох рівнях:

1)  державному - це сукупність процедур по встановленню загальних принципів ведення бухгалтерського обліку в країні через розробку стандартів, норм і правил;

2)  регіональному – це сукупність норм, правил та стандартів, що використовуються для організації бухгалтерського обліку в межах обєднань країн;

3)  локальному    це сукупність правил і процедур по формуванню методичних прийомів та  організації бухгалтерського обліку в підприємстві [5, c.82].

Одним з головних завдань, що має вирішуватись за допомогою облікової політики, яка розробляється підприємствами, полягає у забезпеченні користувачів фінансової звітності співставною, достовірною і повною інформацією про фінансову діяльність суб’єкта господарювання[3, c.72].

Основними структурними компонентами фінансової звітності є Баланс підприємства і Звіт про фінансові результати. Елементи цих двох звітів беруть участь у формуванні інших форм фінансової звітності, які деталізують інформацію про грошові потоки і структуру власного капіталу підприємства. Тому особливості реалізації облікової політики у фінансовій звітності доцільно розглядати безпосередньо через Баланс підприємства і Звіт про фінансові результати. Передумовою зі ставності статей фінансової звітності є наведення відповідної інформації попереднього періоду та розкриття інформації про облікову політику та її зміни [4, c.25].

Висновки. Сьогодні є необхідним переосмислення ролі облікової політики в процесі управління підприємством. Саме управлінська спрямованість облікової політики має сенс, оскільки повною мірою може впливати на процеси господарювання. За своїм змістом облікова політика значно ширше поняття, ніж власне облік, її можна назвати системою управління обліком, вона ґрунтується на засадах управлінського обліку, має управлінську спрямованість і є одним із напрямів розвитку обліку як науки. Відсутність сформованих товарних і фінансових ринків, їх інфраструктури, достатнього досвіду роботи  підприємств у новому економічному середовищі та науково обґрунтованих рекомендацій формування облікової політики, адаптація до умов роботи з використанням національних стандартів бухгалтерського обліку, формальний підхід, тобто формування облікової політики тільки задля обліку, потребують суттєвого підвищення кваліфікаційного рівня бухгалтерів. Фахівці з обліку повинні не тільки керуватися основними принципами обліку, а й брати участь у розробці стратегічних управлінських рішень.

Література:

1.   Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. №996 – XIV.

2.   П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» , Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999р. №87.

3.   Костенко О.М. Облікова політика як внутрішньогосподарський інструмент впливу на формування прибутковості підприємства// Економіка та держава.-2009.- №6. - С.71-72

4.   Кучеренко Т. Регламентування облікової політики фінансової звітності// Бухгалтерський облік і аудит. - 2009.- №5. - С.24-34

5.   Бондур Т.О. Роль облікової політики підприємства в організації обліку виробництва продукції рослинництва// Економіка АПК. -2008.-№10. - С.81-84

6.   Бутинець Ф.Ф., Малюга  Н.М. Бухгалтерський облік:  облікова політика і план рахунків,  звітність: Навч. посіб. 3-е вид., перероб. і доп. – Житомир: ПП «Рута».- 2001.- 512 с.

7.     Лузан Ю.Я.,  Гаврилюк В.М., Жук В.М. Облікова політика підприємства: Навч. посібник / За ред. В.М. Гаврилюк, В.М.Жука, М.Г. Михайлова.- К., 2007.-326 с. 

8.   http://www.dtkt.com.ua