Економічні науки/13. Регіональна економіка

 

Шапка І.В.

Науковий керівник: Гайдукова О.О.

Буковинська державна фінансова академія, Чернівці

 

Єврорегіон «Нижній Дунай» як форма транскордонного співробітництва України

 

Важливим аспектом регіонального розвитку країни виступає налагодження міжрегіонального, а також транскордонного співробітництва між прикордонними регіонами та територіями. Однією з форм останнього є єврорегіони. Європейська Комісія вважає співробітництво в рамках єврорегіонів найкращою формою розвитку взаємовідносин між прикордонними територіями. Більш того, як показує практичний досвід, Європейська Комісія, з огляду на цей аспект, більш охоче виділяє фінансування для проектів, здійснюваних у рамках єврорегіонів. Істотним є і те, що для розвитку співробітництва в рамках єврорегіонів не потрібне прийняття спеціальної нормативно-правової бази на національному рівні. Легальна основа визначається чинними національними законодавствами і міждержавними угодами, укладеними за участю органів місцевого самоврядування. Це значно спрощує розвиток економічних, культурних, міжетнічних зв'язків між прикордонними адміністративно-територіальними утвореннями держав. Саме тому актуальним для України є використання механізму співпраці між прикордонними територіями країн, що реалізується через діяльність євро регіонів [5].

Одним з найперспективніших за участю української сторони є єврорегіон «Нижній Дунай», який був створений 14 серпня 1998 р. у румунському місті Галац, де відбулось підписання угоди про його формування. До складу єврорегіону ввійшли Одеська область із боку України, райони Вулканешти, Кагул і Кантемир із боку Молдови і повіти Бреїла, Галац і Тульча з боку Румунії [3].

Одеська область – єдиний регіон України, який є дійсним членом 6 європейських регіональних структур: Асамблеї європейських регіонів, Асоціації європейських прикордонних регіонів, Робочої співдружності придунайських країн, Конференції приморських регіонів Європи, Асамблеї європейських виноробних регіонів та Єврорегіону «Нижній Дунай». Саме тому дослідження досягнутих результатів в рамках саме цього єврорегіону та вироблення подальших кроків є пріоритетним.

 Вказуючи на досягнуті результати, слід сказати, що у 2002 році під час головування Одеської області Єврорегіон був нагороджений спеціальним призом Асоціації - “Вітрила Папенбургу” за “розвиток соціокультурного співробітництва, незважаючи на складну ситуацію у прикордонних районах України, Румунії та Республіки Молдова”.

Діяльність Єврорегіону дозволила залучити досить значні кошти міжнародної технічної допомоги. У рамках діяльності Єврорегіону “Нижній Дунай” у 2000-2003 рр. реалізовано проект “Придунайські озера, Україна. Стале відновлення та збереження природного стану екосистем”, який фінансувався програмою ТАСІS СВС, бюджет - 2,5 млн.євро. У рамках проекту здійснено:  

- моніторинг озер та їх водозаборів, створена відповідна технологічна та технічна база, проведено підготовку місцевих спеціалістів згідно з європейським стандартами;

- розроблено практичні рекомендації для попередження виникнення екологічних проблем у водах Придунайських озер;

- розроблено рекомендації з реалізації нового проекту “Технічна допомога транскордонному співробітництву з метою менеджменту та сталого розвитку природоохоронних територій Єврорегіону “Нижній Дунай” [4].

Але ефективність діяльності Єврорегіону поки що недостатня. Діяльність партнерів не завжди достатньо скоординована, багато планів залишаються «на папері».

В умовах дефіциту інвестиційних ресурсів в усіх областях Україні, в тому числі і в Одеській, одним з пріоритетних завдань органів державної влади та місцевого самоврядування є залучення додаткових іноземних інвестицій в реальний сектор економіки.  Не останню роль в даному процесі займає транскордонне співробітництво як інтеграційний інструмент залучення інвестицій, що сприяє економічному та соціальному розвитку прикордонних територій, задіяних в програмах транскордонного співробітництва.

Так, станом на 1 січня 2010 року сума прямих іноземних інвестицій з країн світу до Одеської області становить 1 043,2 млн. дол. США, завдяки чому, за даними Державного комітету статистики України, Одеський регіон займає 7 місце (після м. Київ,  Дніпропетровської, Харківської, Донецької, Київської та Львівської областей) серед областей та міст України за обсягом  залучених прямих іноземних інвестицій. Однак досягнуті темпи інвестиційного зростання не є достатніми для повноцінного використання ресурсного потенціалу області, розв’язання стратегічних завдань соціально-економічного розвитку регіону та його позиціонування на ринку вітчизняних та зарубіжних капіталів. Розкриття економічного потенціалу області значною мірою залежить від додаткового розвитку її окремих галузей, зокрема агропромислового комплексу, енергозабезпечення та енергозбереження, екології та туризму. Слід підкреслити, що саме ці галузі є найпривабливішими для фінансування Європейським Союзом в рамках програм Східного партнерства і Добросусідства, а наразі країни Європейського Союзу, зокрема Румунія, а також Молдова, що є членами Єврорегіону «Нижній Дунай», є найбільшими інвесторами в Одеську область [4].

Варто сказати, що для всіх придунайських територій, що ввійшли до єврорегіону, притаманний набір загальних проблем:

·                    недостатній, а за окремими показниками - низький рівень соціально-економічного розвитку Придунайських регіонів у масштабі України, Молдови і Румунії;

·                   недосконала структура господарства прикордонних регіонівизький рівень розвитку сфери послуг і соціальної сфери в цілому, недостатній рівень розвитку промисловості);

·                   слабка інфраструктурно-комунікаційна облаштованість території; значна, особливо для Молдови й України, транспортна ізольованість придунайських регіонів від головних центрів і районів. Слабко розвинена транспортна та комунікаційна інфраструктура;

·                    Низько-технологічний і незбалансований (за умовами зберігання та переробки сільськогосподарської продукції) агропромисловий сектор економіки, який є для цих районів провідним;

·                   низький рівень міжнародного та міжрегіонального співробітництва регіонів Нижнього Дунаю. Запізніле й украй недостатнє входження країн - учасниць проекту в європейські та світові ринки [2].

Але незважаючи на проблеми, характерні для Єврорегіону «Нижній Дунай» слід сказати, що Одеський регіон і Україна в цілому вбачають великий стратегічний інтерес у  функціонуванні даного єврорегіону. Перш за все - це перспектива більш ефективного і інтенсивного використання Дунайського водного шляху та максимально повного використання потенціалу єврорегіону щодо міжнародних транспортно-розподільчих функцій та зовнішньоекономічної діяльності.

Першочерговим завданням є відновлення попередніх обсягів роботи Дунайських портів Одещини - Ренійського, Ізмаїльського, Усть-Дунайського. Складним і незручним є використання залізничної колії Рені(Ізмаїл) – Бессарабка – Арциз - Одеса, яка кількаразово перетинає державний кордон між Україною та Молдовою і має недостатньо узгоджений митний режим. До того ж це одноколійна і технологічно слабко оснащена магістраль, що має в край низьку пропускну спроможність. А саме вона повинна стати однією з ланок перспективної транспортної системи країн ЧЕС.

Єврорегіон “Нижній Дунай” має стати важливим транспортним перехрестям інтегрованих Європи та Причорномор’я, включаючи й Закавказзя, Середню Азію, Близький та Середній схід. В межах єврорегіону вже створені три вільних економічних зони: “Галац” (Румунія), “Джурджулешти” (Молдова), “Рені” (Україна). Європейський Союз затвердив маршрути міжнародних транспортних коридорів (МТК) проходитиме територію Одещини, фіксуючи надзвичайно вигідне її геополітичне й геоекономічне положення. Одеський регіон стає важливим транспортним перехрестям на маршрутах міжнародного транзиту нафти з Прикаспійського регіону і Близького Сходу до Європи. Традиційним є транзит російської нафти через нафтову гавань Одеського порту, а також незначний імпорт через неї нафти й нафтопродуктів. Другим напрямком є транзит нафти з Прикаспійського регіону в Західну й Центрально-Східну Європу за Транскавказьким МТК. Для транзиту прикаспійської та близькосхідної нафти в Європу буде задіяний і Дунайський водний шлях [6].

Важливим механізмом реалізації потенціалу регіонів в рамках транскордонного співробітництва зокрема є розвиток регіональних економічних кластерів - сконцентрованих за географічною ознакою груп взаємозалежних підприємств, спеціалізованих постачальників послуг, а також зв'язаних з їхньою діяльністю некомерційних організацій і установ, які належать до різних галузей та секторів регіональної економіки і конкурують між собою, але разом з тим і взаємодоповнюють один одного. Первинними ядрами кластерізації в даному єврорегіоні можуть виступати існуючі міжгалузеві комплекси: агропромисловий, транспортний, біосферно-природоохоронний, водно-господарський, рекреаційний [1].

Реалізація ефективної регіональної політики для України є однією з нагальних проблем сьогодення, адже  наявність чітко визначеної концепції регіональної політики нашої держави, яка б відповідала вимогам Європейського Союзу, може стати одним із вагомих чинників, що позитивно вплинуть на процес інтеграції України до ЄС. Одним з найефективніших механізмів в цьому контексті є використання переваг транскордонної співпраці.  Найвизначніших результатів в цьому плані досяг створений за участю України Єврорегіон «Нижній Дунай». Успіх подальшого розвитку співробітництва в його рамках багато в чому залежить від того, наскільки скоординовано і грамотно партнери зуміють підійти до вироблення єдиної стратегії розвитку співробітництва, врахувавши при цьому досвід функціонування інших єврорегіонів.

 

Література:

1.   Кифяк О. Основні засади формування рекреаційно-туристичного кластеру в межах єврорегіону / О. Кифяк // Науковий вісник ЧТЕІКНТЕУ. В.ІУ. ч.2. - Ч., 2005. - С.185-193.

2.   Мікула Н. А. Транскордонне співробітництво в умовах інтеграційних процесів України : автореф. дис. на здобуття наук, ступеня докт. екон. наук : спец. 08.10.01 «Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка» / Ін–т регіональних дослідж. НАНУ / Н. А. Мікула. – Л., 2005. – 40 с.

3.   Покорний Т. Співпраця України з Європейським Союзом// Актуальні проблеми зовнішньої політики України. - Ч., 2008. - С.201-202.

4.   Єврорегіон Нижній Дунай //  http://ved.odessa.gov.ua

5.   Інтеграція України в Європейський Союз є важливою мотивацією підвищення конкурентоспроможності національної економіки [Електронний ресурс] / Прес–служба Міністра економіки України. – 2007. Режим доступу:

     http://www.me.gov.ua/control/uk/publish/printable_article?art_id=1065

6.   Через єднання регіонів - до об’єднаної Європи // http://www.chornomorka.com/node/781