Тригуб с.і.

Харківський національний економічний університет, Україна.

 

Моделювання процесу оцінки рівня фінансової безпеки підприємства з використанням CASE – технології

 

Моделювання - форма відображення дійсності, яка полягає у з'ясуванні або відтворення тих чи інших властивостей реальних об'єктів, предметів і явищ за допомогою інших об'єктів, процесів, явищ, або за допомогою абстрактного опису у вигляді зображення, плану, сукупності рівнянь, алгоритмів і програм. BPwin – це інструментальний засіб структурно-функціонального моделювання, заснований на стандарті IDEF0, призначений для моделювання та оптимізації бізнес-процесів і автоматизації багато рутинних процесів, пов'язаних з побудовою моделей економіко-організаційних систем [3].

В сучасних умовах господарювання значно зростає роль ефективного управління фінансовою діяльністю підприємств. Це пояснюється, насамперед, тим, що саме фінансова діяльність формує фінансове забезпечення операційної і інвестиційної діяльності підприємства, впровадження науково-технічних досягнень, підвищення конкурентоспроможності продукції, а також забезпечення стійкого його функціонування [5]. Тому необхідність моделювання механізмів забезпечення фінансової безпеки підприємства (ФБП) з урахуванням аналізу структурних взаємозв'язків зовнішніх і внутрішніх загроз обумовила актуальність даної теми. В свою чергу, недостатня розробка проблеми фінансової безпеки підприємств, її доцільність і затребуваність обумовили актуальність модельованого процесу.

Теоретичні основи розробки механізмів управління фінансовою безпекою підприємства та процесу моделювання механізмів забезпечення ФБП відображені в роботах авторів: І.А. Бланк [1], Т.С. Клебанова [2], Є.О. Олейников, А.Д. Шеремет, О.М. Ляшенко [4], М. М. Єрмошенко та ін. Однак багато питань, пов'язаних з моделюванням механізмів забезпечення ФБП, ще не знайшли належного відображення в працях науковців.

Структурно-функціональна модель удосконалення фінансової безпеки передбачає використання CASE-засобу в програмному продукті BPwin за стандартом IDEF0, який передбачає опис етапів модельованого процесу [3]. Особливостями стандарту IDEF0 є те, що він дозволяє подати алгоритм удосконалення у вигляді діаграми, наглядно представити послідовність дій  формування основних напрямів стратегії розвитку фінансових ресурсів. Метою даного дослідження є розробити концептуальну модель, яка дозволила представити у стандарті IDEF0 процес оцінки та аналізу фінансової безпеки підприємства, який передбачає визначення заходів для забезпечення нормативного рівня ФБП. Діаграма, що відбиває структуру, тобто сукупність етапів процесу визначення заходів для забезпечення нормативного рівня ФБП подано на рис. 1

 

 

Рис. 1.  Діаграма декомпозиції контекстної діаграми (стандарт IDEF0)

 

Декомпозиція контекстної діаграми («Оцінити та проаналізувати рівень ФБП») (рис. 1) дозволяє визначити логіку проведення оцінки та аналізу фінансової безпеки підприємства, який полягає у визначенні прогнозного рівня ФБП (блок А1), визначенні прогнозного рівня загроз ФБП (блок А2), за результатами чого формуються заходи для забезпечення нормативного рівня ФБП (блок А3).

Таким чином, у результаті проведеного дослідження обґрунтовано необхідність застосування моделювання та засобів інформаційного забезпечення при управління ФБП та за допомогою використання CASE-засобу моделювання бізнес процесів підприємницької одиниці була розроблена модель, яка дозволила представити у стандарті IDEF0 процес оцінки та аналізу фінансової безпеки підприємства, який передбачає визначення заходів для забезпечення нормативного рівня ФБП.

 

 

Список використаних джерел:

1.                      Бланк І. О. Управление финансовой безопасностью предприятия. Сер. Библиотека финансового менеджера. Вып. 10. – К.: Эльга, Ника-Центр, 2007. – 784 с. 2. Клебанова Т.С., Сергиенко Е.А. Модели оценки, анализа и прогнозирования экономической безопасности предприятия // Бизнес Информ, 2006. - №8. – С. 65-72. 3. Ладанюк А.П., Власенко Л.О. Автоматизоване управління бізнес-процесами в комп’ютерно-інтегрованих структурах підприємства // ААЭКС, Современные технические средства, комплексы и системы, 2004 - №2(14) 4. Ляшенко О.М. Економічна безпека підприємства: сутність та механізм забезпечення: Монографія. – К.: Лібра, 200З. – 280 с. 5. Орлова В.В. Моделювання механізмів управління фінансовою безпекою підприємства // Эл. ресурс: [http://www.lib.ua-ru.net/diss/cont/350815.html]