Харитон І.Ю., Правільєв О.В

Кременчуцький державний університет імені Михайла Остроградського

 

ОСОБЛИВОСТІ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

В умовах обмеженості фінансових ресурсів на перший план виходить питання ефективного управління ними. З метою зростання дієвості менеджменту інвестицій пропонується використання системи внутрішнього контролю. В якості специфічних особливостей внутрішнього аудиту інвестиційної діяльності доцільно виділити:

1. Необхідність аналізу інвестиційних проектів та оцінку їх ефективності, що є достатньо складним процесом.

Найбільш простим методом оцінки є перевірка періоду окупності. Період окупності визначається шляхом порівняння суми капітальних вкладень з річною економією у витратах. Методика передбачає розділити всю суму вкладень на суму річній економії, щоб знайти період окупності. Проте перевірка періоду окупності не може служити достатньо точним показником якості вкладення, особливо якщо підприємство проводить не тільки капітальні вкладення в основні засоби, але і здійснює інші напрями інвестування [2].

2. Внутрішній аудит інвестиційної діяльності підприємств містить елементи внутрішньої експертизи проектів, що здійснюється інвестиційними менеджерами та керівниками проектів. Для підприємства більшою привабливістю володіє той інвестиційний проект, результат якого має довгострокові перспективи. Оцінюючи інвестиційний проект з позицій науково-технічних критеріїв, слід враховувати не тільки вірогідність технічного успіху, але і дію цього проекту на бюджет НІОКР підприємства і діяльність підрозділів, які виконують НІОКР. При вирішенні цього питання необхідно:

- обчислити очікувані грошові надходження від даного проекту, включаючи вартість активів на кінцеву дату;

- визначити ступінь ризику отримання прогнозованих грошових коштів;

- вибрати відповідний коефіцієнт дисконтування, званий також ціною (витратами) капіталу, при якій ці грошові кошти дисконтуються;

- дисконтувати і оцінити на основі поточної вартості очікувані потоки грошових коштів, щоб отримати розрахунок вартості активів організації;

- порівняти обчислену вартість з ціною проекту: якщо поточна вартість активів перевищує ціну проекту, то проект приймається.

3. Визначення та мінімізація інвестиційних ризиків

Основне завдання кількісного підходу полягає в чисельному вимірюванні впливу чинників ризику на поведінку критеріїв ефективності інвестиційного проекту. Найбільше розповсюдження при оцінці ризиків інвестиційних проектів (особливо виробничих інвестицій) отримали такі кількісні методи, як:

- статистичний метод;

- аналіз чутливості (метод варіації параметрів);

- метод перевірки стійкості (розрахунку критичних крапок);

- метод сценаріїв (метод формалізованого опису невизначеності);

- імітаційне моделювання (метод статистичних випробувань, метод Монте-Карло);

- метод коректування ставки дисконтування.

Серед якісних методів оцінки інвестиційного ризику найчастіше використовуються наступні:

- аналіз доцільності витрат;

- метод аналогій;

- метод експертних оцінок.

У системі аналізу інвестиційної діяльності, як правило, проводиться ретроспективний аналіз, аналіз поточний і перспективний. Ретроспективний аналіз направлений на оцінку реалізованих інвестиційних проектів, їх фактичної ефективності і відповідності поставленим стратегічним цілям. Тут аналізується також вплив чинників на показники експлуатації проекту, його сильні і слабкі сторони [1].

Аналіз в полі теперішнього часу допомагає визначити, як розвивається інвестиційна діяльність в справжньому періоді, які відхилення від планів характерні і які їх причини, сучасні тенденції реалізації проекту.

Перспективний аналіз в інвестиційному контролінгу особливо важливий і складний, оскільки здійснюється в умовах невизначеності. Такий аналіз дає можливість оцінити майбутню вартість проекту, обґрунтувати розрахунки щодо його ефективності, реальність досягнення поставлених цілей, можливі зміни у внутрішньому і зовнішньому середовищі з огляду чинників, які їх обумовлюють.

Отже, за сучасних умов розвитку економіки для забезпечення ефективної інвестиційної діяльності необхідно застосовувати систему внутрішнього та зовнішнього аудиту. Саме за допомогою виважених та поетапних дій можливо здійснити оцінку вартості проекту та мінімізувати ризик інвестиційної діяльності.

 

Література:

1. Васильева Т.А., Винниченко Н.В. Внутренний аудит инвестиционной деятельности в общей системе управления предприятием // Вісник СумДу. – 2006.- №7(91). - С.105-108.

2. Дорошенко Т.В. Сутність інвестицій як економічної категорії // Фінанси України.-2000.-№11.