Пастернак І. В., Петращук О. М.

Науковий керівник

к.е.н. Вербівська Л.В.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

Особливості конкурентоспроможності підприємств будівельної галузі у Чернівецькій області

Сьогодні в Україні та інших країнах СНД проблема конкурентоспроможності стоїть досить гостро, оскільки саме вона виступає найважливішим фактором забезпечення виживання підприємств в «суворих умовах діяльності» і його подальшого перспективного розвитку. Україна все більше залучається до світогосподарських процесів і є повноправним членом світового співтовариства. Тобто, на наших ринках працюють іноземні компанії, а українські підприємства отримують доступ на ринки інших країн, де досвід ведення конкурентної боротьби значно більший.

Будівельна галузь є однією з найважливіших галузей національної економіки, від якої залежить ефективність функціонування всієї системи господарювання в країні. Важливість цієї галузі для економіки будь-якої країни можна пояснити наступним чином: капітальне будівництво створює велику кількість робочих місць і споживає продукцію багатьох галузей національної економіки.

Теоретичним підґрунтям дослідження конкурентоспроможності є праці І. Ансоффа, А. Курно, А. Маршала, Дж. Мілля, М. Портера, А. Сміта,            Ф. Хайєка, Е. Гекшера, Й. Шумпетера. Проблемам підвищення конкурентоспроможності в регіональному аспекті присвячено роботи вітчизняних вчених О. Амоші, Д. Лук’яненка, Ю. Макогона, Н. Мікули,          А. Мокія, В. Павлова, Є. Палиги, С. Писаренко, Л. Шевчук, І. Школи та інших. Вагомий вклад у вирішення загальних та галузевих проблем розвитку будівництва здійснили зарубіжні та вітчизняні науковці С. Абрамов,                А. Асаул, Н. Бакушева, С. Бушуєв, А. Гойко, О. Гриценко, І. Дмитрук,            В. Заренков, К. Ізмайлова, В. Торкатюк, Г. Стадник.

Проаналізуємо особливості конкурентоспроможності будівельної галузі на прикладі Чернівецької області. Незважаючи на те, що Чернівецька область є найменшою з усіх в Україні, в 2008 році було введено 365 тис. м2 житла. Таким чином, Чернівецька область знаходиться на восьмому місці з двадцяти чотирьох областей [7].

Залежно від глобалізації цілей дослідження рівень конкурентоспроможності потенціалу підприємств будівельної галузі Чернівецької області знаходиться на третій позиції (з семи можливих) – галузеве лідерство [8, 54-55]. Наступним щаблем може стати національний стандарт, а потім і національне лідерство. Це можливо при інтенсивній роботі підприємств у даному напрямі. За іншою теорією, що виокремлює чотири рівні конкурентоспроможності потенціалу, будівельні підприємства Чернівецької області знаходяться на другому рівні. Він характеризується тим, що потенціал підприємства повинен повністю відповідати стандартам, встановленим його основними конкурентами [8, 55-56]. Оскільки, обсяг підрядних робіт, виконаних власними силами будівельних підприємств, за 2008 рік склав 1214,4 млн.грн. і збільшився на 8,4% (по Україні – спад на 16%); введено в експлуатацію 364,5 тис.кв.м житла, що на 19,6% більше, ніж у 2007 році (по Україні – на 2,5% більше); освоєно 3732,6 млн.грн. інвестицій в основний капітал, що на 25,5% більше, порівняно з 2007 роком. Тому, варто зазначити, що можливі прогресивні зрушення в діяльності окремих підприємств, які тяжіють до третього і навіть до четвертого рівня конкурентоспроможності потенціалу. Проте, у 2009 році обсяг підрядних робіт, виконаних власними силами будівельних підприємств склав 826,1 млн.грн. і зменшився на 40% (по Україні – на 48,2% менше). Було введено в експлуатацію 164,8 тис.кв.м житла, що на 54,8% менше, ніж у 2008 році (по Україні – спад на 39%). У розрахунку на 10 тис. населення введено 1828,7 кв.м загальної площі житла. Освоєно 1646,6 млн.грн. інвестицій в основний капітал, що на 18,1% менше, порівняно з аналогічним періодом 2008 року (по Україні – на 43,7% менше) [9]. Це пов’язано з припиненням фінансування з державного бюджету добудови об’єктів незавершеного будівництва, не забезпеченням фінансування у повному обсязі з державного бюджету робіт з ліквідації наслідків стихії, що сталася у 2008 році, непогашенням боргів за виконані роботи до 600-річчя міста Чернівців, відсутність у суб’єктів господарювання нових замовлень, фінансових ресурсів для погашення кредиторської заборгованості та зобов’язань за кредитами, високими процентними ставками для отримання нових кредитів.

Проте, перспективними напрямами роботи будівельної галузі є, наприклад, Євро-2012, оскільки вже оголошено конкурсні умови для потенційних учасників великої будівельної програми із зведення чотирьох суперсучасних стадіонів, трьох тренувальних баз, дванадцяти 4-5-зіркових готелів та ін.[2].

Специфіка будівельної продукції як інвестиційного товару складається з капітало- і матеріалоємності, тривалості будівництва і експлуатації та інших моментів. Для отримання таких масштабних проектів потрібно спиратись на критерії, які пропонує замовник, визначити перелік техніко-експлуатаційних та економічних параметрів, суттєвих з точки зору покупців будівельних робіт. У процесі купівлі споживач обирає товар, установлює певні його ознаки, аналізує його якісні та вартісні характеристики, які визначають перевагу даного товару у порівнянні з аналогічними товарами конкурентів.

Варто зазначити, що при оцінюванні конкурентоспроможності особливу роль  відіграє врахування фактора часу. По-перше, це сезонність робіт, тобто суттєва залежність будівельного виробництва від природно-кліматичних умов. По-друге, йдеться про своєчасну появу на ринку і завоювання ринкової ніші. По-третє, необхідне вивчення поведінки конкурентів і своєрідна гра на випередження. По-четверте, важливе значення має оперативне врахування діяльності державних і міжнародних організацій.

Для підвищення конкурентоспроможності як на національному, так і на міжнародному рівнях варто удосконалювати нормативно-правову базу, створювати різноманітні програми місцевого та державного значення, залучати іноземний капітал та розширювати співробітництво з міжнародними організаціями і т.д.

Отже, Чернівці та загалом Буковина має великі перспективи у майбутньому щодо будівництва житлової та комерційної нерухомості, так як присутній низький рівень забезпечення 1м.кв. житла на душу населення, яке має тенденції до зростання, земельних ділянок для забудови не багато, а щодо будівельних площадок комерційного спрямування тільки декілька. Важливим є сегмент щодо будівництва інфраструктури туристичної галузі регіону та інші. Проте не варто обмежуватися лише регіональними проектами, а тримати курс щонайменше на національне лідерство.

 

Список використаних джерел:

1.      Закон України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» від 25 грудня 2008 року № 800-VI.

2.      Жирош Т. Стадионная лихорадка // Инвестгазета. – 2008. – №37 (563). – С.10.

3.      Коцюба М.Д., Смоляр Л.Г. Розвиток інноваційного потенціалу як фактор забезпечення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств // Економіка та держава. – 2008. - №9. – с.26-30.

4.      Мартиненко В.П. Оцінка сучасного стану конкурентоспроможності промислового виробництва // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. №7. с.109-113.

5.      Мірошніченко Е.А. Аналіз факторів, що впливають на конкурентоспроможність підприємства // Держава та регіони. – 2008. - №1. – с.116-127.

6.      Нефедова О.Г. Механізм вибору конкурентної стратегії підприємства // Вісник економічної науки України. – 2008. №2. – с.117-120.

7.      Федонін О. С., Рєпіна І. М., Олексюк О. І. Потенціал підприємства: формування та оцінка: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2004. — 316 с.

8.      http://www.oda.cv.ua

9.      http:// www.ukrstat.gov.ua