УДК:338.2:331.108

Вінницький національний  аграрний університет

асистент Матвієнко Олександр Леонідович

 

Особливості платформи «Зарплата й Управління персоналом для України 8.0» як складової частини програмного забезпечення управління трудовими ресурсами

 

В області менеджменту інформаційні комп’ютерні системи відіграють сьогодні досить велику роль, хоча далеко не вирішальну, оскільки управління все ж таки більше пов’язане з людським, а не машинним фактором. Проте у морі інформації швидкодія обчислювальної техніки стає у пригоді-зростають можливості керуючого персоналу, зокрема менеджерів.  Використання програмних продуктів дає можливість приймати рішення, при обґрунтуванні яких враховуються всі фактори і альтернативи, що виникають в складних умовах виробничо-господарської діяльності. При цьому моделювання розглядається як найефективніший спосіб оптимізації управлінських рішень, де модель – це відображення в схемі чи формулі  характерних ознак об’єкту, який досліджується.

В ринкових умовах господарювання автоматизація процесу управління дає можливість економити підприємству свій час та кошти, а головне своєчасно приймати ефективні управлінські рішення. На ринку програмних продуктів представлено широкий спектр програм по автоматизації управління та обліку,  найпоширенішими   з яких і найбільш адаптованими до української системи є пакети 1С: "Підприємство" та "Парус - Підприємство".  В Україні більш широкого розповсюдження набула програма "1С: Підприємство 7.7". Проте сьогодні дедалі більшої популярності набуває нова версія цієї програми "1С: Підприємство 8.0" завдяки своїм новим додатковим можливостям. Саме на цьому прграмному продукті  та його особливостях і хотілося б акцентувати увагу.

      Система програм "1С: Підприємство" призначена, в основному, для вирішення широкого спектру задач автоматизації,  які стоять перед сучасними підприємствами, що динамічно розвиваються, та має додаткові можливості щодо  автоматизації задач  і управління, зокрема персоналу.  Вона є системою прикладних рішень, побудованих за єдиними принципами і на єдиній технологічній платформі. Керівник може вибрати рішення, яке відповідає актуальним потребам підприємства і надалі розвиватиметься у міру зростання підприємства або розширення цих задач.  Завдання обліку і управління можуть істотно відрізнятися залежно від роду діяльності підприємства, галузі, специфіки продукції або послуг, що надаються, розміру і структури підприємства .

         "1С: Підприємство 8.0" - остання версія технологічної платформи фірми "1С", на основі якої розробляються прикладні рішення по автоматизації діяльності компаній.Нова версія системи "1С:Підприємство 8.0" ознаменувала істотний розвиток відомої платформи. Основні напрями розвитку нової версії: підвищення масштабованості роботи системи, включення принципово нових можливостей щодо аналізу та пошуку інформації, підвищення зручності адміністрування системи

      В «1С:Бухгалтерии 8.0» збережена методологічна спадкоємність з «1С:Бухгалтерией 7.7». Як складова програма "1С:Підприємство 8.0 Зарплата й Управління Персоналом для України" - це потужний інструмент для реалізації кадрової політики підприємства, а також автоматизації різних служб підприємства, починаючи від служби управління персоналом і лінійними керівниками до працівників бухгалтерії по наступних напрямках:

• розрахунок заробітної плати;

• управління фінансовою мотивацією персоналу;

• нарахування регламентованих законодавством податків і внесків з фонду   оплати праці;

• відбиття нарахованої зарплати й податків у витратах підприємства;
  управління грошовими розрахунками з персоналом;

• облік кадрів й аналізу кадрового складу;

• автоматизація кадрового діловодства;

• планування потреб у персоналі;

• забезпечення бізнесу кадрами;

• управління компетенцією, атестаціями працівників;

• ефективне планування зайнятості персоналу.

   За допомогою "1С:Підприємство 8.0 Зарплата й Управління Персоналом для України" можна вести кадрову управлінську й облікову діяльність декількох організацій, причому в ролі окремих організацій можуть виступати як юридичні особи, так й індивідуальні підприємці.   Прикладне рішення  також може використовуватись на підприємствах холдингової структури, що складаються з декількох організацій, які оформлені, як юридичні особи або є індивідуальними підприємцями. Програма забезпечує паралельне ведення двох видів обліку персоналу - управлінського й регламентованого. Управлінський облік ведеться по підприємству в цілому, а регламентований облік ведеться окремо для кожної організації (юридичної особи або індивідуального підприємця). Для планування потреб підприємства в кадрових ресурсах у програмі використовується так званий кадровий план - спеціальний інструмент для зберігання результатів планування персоналу. Програма дозволяє запланувати організаційно-посадовий склад, покроковий план змін організаційно-посадового складу й фонд оплати праці. За допомогою звітів про стан кадрового плану можна одержати оцінку ефективності робіт з набору персоналу, кількість вакантних робочих місць і дані про плановані витрати на заробітну плату персоналу. Підтримує документування й автоматизацію процесу підбору й оцінки кандидатів. Прикладне рішення забезпечує:

• зберігання особистих даних про кандидатів;

• зберігання матеріалів, що супроводжують процес роботи з кандидатом, починаючи від його резюме й до результатів анкетування;

• підготовку зустрічей з кандидатами й реєстрацію ухвалених рішень аж до прийняття кандидата на роботу.

Ведення бази питань і відповідей для анкет дозволяє оперативно підготовляти й проводити анкетування кандидатів, а також співробітників підприємства.

      "1С:Підприємство 8.0 Зарплата й Управління Персоналом для України" дозволяє розробляти й застосовувати схеми фінансової мотивації працівників з використанням різних показників ефективності діяльності, як окремого працівника, так і підприємства в цілому. При розробці схем мотивації може бути використана довільна кількість видів нарахувань, при цьому є можливість конструювати сам алгоритм розрахунку нарахування. Програма дозволяє вирішити одну з основних завдань планування використання робочого часу - планувати проведення заходів й участь працівників у внутрішніх і зовнішніх заходах підприємства, а також призначати наради й зустрічі працівників підприємства. Припускає зберігання не тільки особистих даних працівників підприємства, але й службової інформації. До останнього належать: підрозділ, де значиться працівник, його посада, службові телефони й інша контактна інформація. Реєструється й просування працівника на підприємстві: прийом на роботу, службові переміщення, відпустки й відрядження аж до звільнення.

       "1С:Підприємство 8.0 Зарплата й Управління Персоналом для України" підтримує ведення штатного розкладу організацій з можливістю задавати різні види тарифних ставок, довільної кількості надбавок, додаткової інформації про штатні одиниці. За штатним розкладом формується вся необхідна звітність.

    Для розрахунку й обліку заробітної плати в програмі автоматизована діяльність як менеджерів, що приймає рішення по заробітній платі персоналу, так і бухгалтерів-розраховувачів заробітної плати: розробка схем мотивації працівників; облік результатів виробничої діяльності; автоматичний розрахунок широкого кола нарахувань - від оплати по окладу до оплати лікарняних і відпусток по середньому заробітку; гнучке настроювання використовуваних нарахувань й утримань.

Результати розрахунків можуть бути представлені у вигляді аналітичних звітів, наочних графіків і діаграм.

 Таким чином можна зробити висновок про те, що сьогодні не можливий якісний менеджмент без комп’ютерних знань, без використання новітнього програмного забезпечення та моря корисної інформації, який пропонується для справи менеджменту. На сьогодні система "1С:Підприємство 8.0" впевнено завойовує позиції на ринку автоматизованого програмного забезпечення, а аналіз досвіду використання цієї платформи зумовив необхідність розроблення нової версії - 8.1. Тому програма "1С:Підприємство 8.0 Зарплата й Управління Персоналом для України" як засіб обробки документації призначена для автоматизації управлінського обліку, включаючи підготовку обов'язкової (регламентованої) звітності, в організаціях, що здійснюють будь-які види комерційної діяльності відповідно Наказу Міністерства Фінансів України "Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку і Інструкції про його використовування".

 

 Список використаних джерел

1. Гужва В.М. Інформаційні системи і технології на підприємствах: Навчальний посібник.-К.:КНЕУ,2001.

2. Єрьоміна Н.В. Банківські інформаційні системи: Навч. посібник.-К.: КНЕУ, 2000.

3. Писаревська Т.А. Інформаційні системи і технології в управлінні трудовими ресурсами: Навч. посібник.-2-ге вид. перероб. і доп.-К:КНЕУ,2000.

4. Пономаренко В.С., Бутова Р.К., Журавльова І.В., Назарова Г.Н., Павленко Л.А., Пушкар О. І. Інформаційні системи і технології в економіці: Навчальний посібник / За ред. Пономаренко В.С.-К.:Академія,2002.