Экономические науки/10.Экономика предприятия

 

Єфремов О.С.

Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля, м. Луганськ

Теоретичні передумови формування інноваційної моделі технологічного розвитку підприємства

 

Головною метою інноваційного розвитку підприємств, перш за все, є забезпечення збалансованої взаємодії науково-технічного і виробничого потенціалів, розробка та впровадження ефективного механізму активізації інноваційної діяльності підприємств за рахунок поширення інновацій у всіх сферах їх виробничо-господарської діяльності. Проблема формування інноваційної моделі розвитку на протязі багатьох останніх років перебуває в числі основних пріоритетів соціально-економічного розвитку України. Інноваційний розвиток характеризується ефективним використанням нових знань з метою зростання обсягів виробництва продукції на підприємствах, підвищення її якості та конкурентоспроможності. Недостатність обсягів фінансування та обмеженість основних фінансових джерел створює додаткові труднощі для формування ефективної інноваційної моделі розвитку національної економіки.

Інноваційному розвитку вітчизняних підприємств та економіки України в цілому заважає сьогодні ряд факторів, які розглядаються у працях вітчизняних вчених. Більшість з них зазначає, що за останні роки в Україні в цілому значно зменшився інноваційно-ресурсний потенціал. Виникла гостра необхідність формування такої політики, яка переорієнтувала б суб’єктів господарської діяльності від традиційного до високотехнологічного виробництва, що вимагає перебудови системи управління інноваційною діяльністю підприємств. Проте теорію, яка достатньо обґрунтовано визначала б методологічні основи інноваційного розвитку, давала змогу оцінювати динаміку інноваційного розвитку, визначати можливі напрями розвитку підприємства, галузі, регіону, держави і, по можливості, прогнозувати результати інноваційного розвитку, вітчизняна наука поки ще не розробила.

Метою роботи є обґрунтування теоретичних засад управління інноваційним технологічним розвитком підприємства.

Інноваційний технологічний розвиток підприємства – це безповоротна закономірна його зміна, обумовлена розробкою і освоєнням нових технологій, відповідних технічних удосконалень на базі використання або створення нових знань, організаційно-економічних та інституційних перетворень, внаслідок чого формується якісно нова технологічна система, що забезпечує конкурентоспроможній рівень ефективності і безпеки виробництва. За суттю інноваційний технологічний розвиток забезпечує підприємству конкурентні переваги на основі прискорених перетворень, які досягаються застосуванням нових знань. Підприємство виграє в конкурентній боротьбі при адекватному і якісному управлінні технологічним розвитком, який забезпечується за допомогою формування і освоєння інноваційної моделі.

Інноваційна модель створюється для дослідження процесу технологічного розвитку, управління ним, прогнозування його функціонування і вдосконалення, а також взаємодії підприємства із зовнішнім середовищем. Інноваційну модель технологічного розвитку підприємства слід розуміти як тип технологічного розвитку, заснований на безперервній інноваційній діяльності, і в той же час як аналог інноваційного процесу, який відображує його основні властивості і характеристики.

Суть інноваційної моделі технологічного розвитку підприємства, з позиції першого з двох відмічених вище підходів, полягає в комплексному і збалансованому створенні (проектуванні або запозиченні), освоєнні і контролі технічних, технологічних, соціальних і інституційних інновацій для досягнення стратегічної мети – довгострокової конкурентоспроможності  

Освоєння інноваційної моделі технологічного розвитку вимагає здійснення інституційних змін, що формують інноваційну культуру підприємства на основі узгодження цінностей, норм і правил взаємодії суб'єктів, навичок спільної діяльності тощо. Проектування інноваційного процесу технологічного розвитку полягає в розробці обґрунтованої сукупності технічних і технологічних інновацій, що підлягають освоєнню на підприємстві, а також відповідних організаційно-управлінських перетворень. В основі цього процесу – розрахунок інвестицій, їх ефективності і визначення послідовності дій з практичної реалізації інновацій.

Існує принципова відмінність інноваційного технологічного розвитку, що здійснюється відповідно до інноваційної моделі технологічного розвитку, від інших типів розвитку підприємства: керованого закриття, простого і розширеного відтворення. Основна відмінність типів технологічного розвитку полягає в стратегічній позиції підприємства – це або регульоване припинення бізнесу, або виживання в умовах ринку на основі простого відтворення, або «гонка за лідером» на основі розширеного відтворення. Стратегічну позицію інноваційного технологічного розвитку, заснованого на освоєнні інноваційної моделі, відрізняє спрямованість на заняття лідерської позиції. Досягнення і утримання цих позицій забезпечується на основі освоєння сучасної техніки і технології, узгодженої взаємодії суб'єктів підприємства, високого рівня використання капіталу і праці.

Інноваційна модель технологічного розвитку підприємства повинна розумітися як тип технологічного розвитку, заснований на безперервній інноваційній діяльності, що забезпечує нову позитивну динаміку темпів розвитку підприємства в рамках інноваційних перетворень, і в той же час як аналог інноваційного процесу, що відображає його основні властивості і характеристики. Відповідно до цього положення повинні розроблятися методологія і теорія реалізації адаптації підприємства до інноваційної моделі технологічного розвитку.