АНАЛІЗ ДИНАМІКИ ЦІН ТА СОБІВАРТОСТІ  

 МЕТАЛОПРОДУКЦІЇ ПІДПРИЄМСТВА

 

Гасенко Л.В., Пащенко Н.Ю.

Дніпродзержинський державний технічний університет

 

За об’єкт дослідження динаміки формування цін та собівартості окремих видів  металопродукції обрана діяльність Відкритого Акціонерного Товариства “Дніпровський металургійний комбінат імені Дзержинського” (ВАТ “ДМКД”) за 2006-2009 роки.  ВАТ “ДМКД” – велике за масштабами підприємство чорної металургії з повним виробничим циклом.

Внутрішні та зовнішні фактори примушують підприємство  регулювати відповідно ринковим запитам ціни на металопродукцію, оскільки збут значної її частини орієнтований  на зовнішній ринок, де висока конкуренція, зокрема, Китаю та Росії. Так, на зовнішньому ринку реалізовано в 2006 році  38,4%,  в 2007 році – 41,7%, а в 2008 році вже 53,8% від загальної реалізації металопродукції. В 2009 році питома вага експорту металопродукції зменшилась на 23,2 процентних пунктів та склала 30,6%.

Кінцевим фінансовим результатом діяльності підприємства є чистий прибуток. Ступінь прибутковості підприємства визначається показником рентабельності.

Динаміка показників рентабельності відображає чітку тенденцію до їх зниження. Так, рентабельність основної діяльності в 2006 році склала 19,0%; в 2007 році 11,6%. В 2008 році комбінат покрив витрати на виробництво продукції виручкою від її реалізації з прибутком 7,1%.  Рентабельність основної діяльності в 2009 році  складає  мінус 9,6%. Останній показник рентабельності дозволяє зробити висновки про досить значний вплив фінансової кризи на діяльність підприємств чорної металургії.

Світова фінансова криза примусила підприємство вести гнучку цінову політику. Динаміка цін на найважливіші види металопродукції ВАТ „ДМКД” за 2006-2009 роки наведена на рис.1.

Рис.1.  Динаміка цін на  металопродукцію ВАТ „ДМКД”

 
 

 

 


Виконаний аналіз свідчить,  що темпи зростання цін в розрахунку до 2006 року в 2007 році  збільшились в середньому на 25%. Найбільше зростання цін спостерігається в 2008 році, де вони збільшуються в межах 1,5–2,0 рази в розрахунку до 2006 року.

Дані аналізу свідчать також про значне зниження цін на всі види металопродукції в 2009 році, і в першу чергу, на продукцію, що реалізується на експорт (квадратна заготівка). Окрім того, були переглянуті ціни за контрактами на реалізацію осей  та спеціальних профілів.  

В результаті значного зниження світових цін на експортну металопродукцію виробничо-господарська діяльність підприємства опинилась у складних фінансових умовах. Значно зросли потреби комбінату в короткострокових кредитах при одночасному ускладненні взаємовідносин з установами банків. Невиконання нормальної потужності підприємства (запланованого обсягу виробництва) вплинуло на  зростання собівартості окремих видів металопродукції.

З метою порівняння динаміки цін  з динамікою витрат на виробництво та реалізацію продукції виконаний аналіз динаміки собівартості окремих видів металопродукції за аналогічний період (рис. 2).

     Рис. 2.  Динаміка  собівартості металопродукції ВАТ „ДМКД”

 

 
 

 

 


Динаміка собівартості металопродукції дозволяє зробити висновки про зміни, що в більшості аналогічні змінам цін. Втім за окремими видами металопродукції (квадратна заготівка) темпи зниження цін в 2009 році випереджають темпи зниження собівартості.

В 2006–2007 роках уся продукція, як на експорт, так і по Україні, була реалізована без збитків. Проте, починаючи з четвертого кварталу 2008 року, неритмічна робота підприємства і обвал цін на ринку металопродукції (як внутрішньому, так і світовому) призвели до значних втрат прибутку.

Порівняльний аналіз собівартості та цін на найважливіші види металопродукції ВАТ „ДМКД”   підтверджує, що її реалізація в 2009 році відбувалась  як з прибутком, так і зі збитком (рис. 3).

 

 Рис. 3.  Порівняння собівартості та цін на  металопродукцію

                                         ВАТ „ДМКД”   в 2009 році

 

  Головним видом продукції, який забезпечив 40,8% прибутку в 2007 році та 100,0% в 2008 році є заготівка квадратна, питома вага якої складає в експорті металопродукції ВАТ „ДМКД” 76,8% в 2007 році та 80,1% в 2008 році.  В 2009 році частка квадратної заготівки в експорті продукції зменшилась до 62,4%. Проте рентабельність її реалізації склала мінус 6,6% на ринках України та мінус 4,8% на зовнішньому ринку.

 Аналіз  динаміки складу і структури  витрат діяльності  та собівартості товарної продукції ВАТ „ДМКД”  дозволяє зробити висновок, що економічна криза 2008-2009 років не дозволили одержати у 2009 році прибуток, достатній для покриття втрат від невиконання нормальної потужності підприємства.