Павленко М.А.

Науковий керівник: Господінова О. І

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

 

ЕФЕКТИВНІСТЬ РОЗВИТКУ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ
В  УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ

 

Євроінтеграційні наміри України внесли зміни до розвитку її економіки і зокрема до фінансової сфери. Суттєво ці зміни торкнулись розвитку банківської системи, яка є системоутворювальною ланкою фінансово-кредитного ринку. Суть цих змін проявляється у збільшенні присутності іноземних банків, необхідності імплементації норм банківського законодавства, чинних в ЄС, та європейських методів ведення банківського бізнесу у вітчизняну практику.

Для того, щоб забезпечити ефективне функціонування банківської системи України в умовах посилення євроінтеграційних процесів, необхідно дослідити особливості сучасного етапу її розвитку, дослідити вплив на її роботу іноземного капіталу. Усе це зумовлює актуальність розроблення проблематики ефективного розвитку банківської системи України в умовах євроінтеграції.

Проблематика європейської інтеграції знайшла широке висвітлення в еко­но­мічній літературі. Наукове обґрунтування інтеграційних процесів було на­ведено у працях таких відомих учених як: О. Білорус, А. Гальчинський, В. Геєць, М. Долішній, Р. Кашпір, К. Дойч,  С. Кульпінський, П. Кеннен, Д. Лук’яненко, Н. Мікула, В. Мусієць,   Ю. Полунєєв, А. Ревенко, В. Сіденко, В. Сікора, О. Шаров та ін.

Разом з тим питання ефективного розвитку банківської системи з урахуванням євроінтеграційних процесів України залишаються не достатньо дослідженими.

Актуальність зазначених питань, необхідність їх поглибленого дослідження зумовили вибір теми роботи, окреслили мету і завдання дослідження.

Європейська інтеграція є об’єктивним процесом поступового зближення та взаємопроникнення близьких за рівнем розвитку країн і формування на цій основі спільного політичного, економічного, торговельного, фінансового, валютного простору. Спроби теоретичного узагальнення економічної інтеграції призвели до появи її нових концепцій: «Поглиблення задля розширення», «Європи змінних геометрій», «Концентричних кіл», «Різношвидкісної Європи». Це є, з одного боку, віддзеркаленням різних етапів, рівнів зрілості та проявів інтеграційних процесів, з іншого – об’єктивною необхідністю пошуку подальших шляхів розвитку ЄС. Важлива роль у цих концепціях відводиться фінансово-кредитній системі та саме банківській її ланці, оскільки інтеграція неможлива без їх об’єднання, яке також здійснюється за певними етапами. Серед них можна виділити: активізацію транскордонного руху капіталу, імплементацію норм спільного законодавства та створення спільного валютного союзу.

За результатами дослідження розвитку банківського бізнесу в європейських країнах було зроблено висновок, що є взаємозв’язок між рівнем інтеграції країни до ЄС та рівнем розвитку її банківського сектора. Відповідно до положень інтеграційної теорії виділяється чотири рівні європейської інтеграції, на трьох із них: найвищому – валютному союзі, рівні митного союзу та рівні претендента на інтеграцію – простежуються чіткі особливості розвитку банківських систем країн:

  на рівні валютного союзу – високорозвинена банківська система, високий рівень взаємопроникнення капіталу, у тому числі завдяки використанню спільної валюти; повністю уніфіковане європейське банківське законодавство;

  на рівні митного союзу – відносно слабше розвинена банківська система,  яка характеризується високою часткою участі іноземних інвесторів; імпле­мен­товано основні норми банківського законодавства, за винятком положень, що стосуються грошового обігу;

  у країнах – претендентах на євроінтеграцію – слабкий рівень розвитку банківської системи, відносно низький рівень іноземного капіталу, через високий рівень ризиків; імплементовано незначну частину євро­пейського банківського законодавства.

Шляхами до подолання відставання в розвитку банківської системи України від європейських країн мають стати підвищення ефективності її роботи, імплементація європейських норм регулювання діяльності, підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняних банків, полегшення їх доступу до ринку європейських кредитних ресурсів.

Проведення перетворень у банківській системі України сприятиме прискоренню темпів європейської інтеграції, налагодженню більш тісного міжнародного економічного співробітництва і підвищенню конкуренто­спро­можності вітчизняних банків на ринку банківських послуг, дасть можливість збалансувати інтереси банків та клієнтів. Разом це дозволяє визначити шлях до інтеграції банківської системи України в європейський фінансовий простір
    Зокрема, етапами інтеграції банківської системи України до європейського фінансового простору є одночасне підвищення ефективності роботи банківської системи та приведення грошово-кредитної політики у відповідність до європейських стандартів. На наступному етапі доцільно реалізовувати заходи з підвищення конкурентоспроможності банківської системи (підвищення рівня капіталізації, удосконалення її організаційної структури та функціонального спрямування). Далі доцільно привести українське банківське законодавство в повну відповідність до норм ЄС.

 Інтеграційні процеси в Європі створили якісно нові умови для діяльності банків. Економічна інтеграція посилила концентрацію і централізацію банківсь­кого капіталу як усередині окремих європейських країн, так і на міжнародній арені, у результаті чого виникли транснаціональні банківські групи, що контролюють банківський бізнес у багатьох європейських країнах. Вона сти­мулювала інтернаціоналізацію банківської діяльності, розширення зв’язків між європейськими банківськими системами, що призвело до необхідності вста­новлення єдиних норм діяльності банків.

 Отже, найбільш актуальними пропозиціями для підвищення ефективності роботи банківської системи України можна вважати: удосконалення організаційної структури – шляхом сприяння створенню спеціалізованих та регіональних банків, відокремлення служби банківського нагляду від Національного банку України в окрему структуру, удосконалення роботи об’єднань комерційних банків, створення інституції банківського омбудсмена.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

1.    Закон України "Про банки і банківську діяльність" від 7 грудня 2000 р. № 2121-Ш (зі змінами і доповненнями) // Відомості Верховної Ради України. — 2001. — № 5—6. — Ст. 30

2.    Галиць О. Вплив євроінтеграційних процесів на діяльність малих та середніх банків в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Мале та середнє банківництво в умовах становлення ринкової системи в Україні: Зб. наук. праць / ІРД НАН України; Відп. ред. акад. М. І. Долішній. – Львів, 2009. – Вип. 6 (L). – С. 53–57. – (0,4 д. а.)

3.    Романова М. І, Устюсова М. В. Основи банківської справи: Навч. посіб. — К.: Центр навчальної літератури, 2007. — 168 с.

4.    Костюченко  О.  Банківське  право:  Банківська  система.  Національний  Банк.

Комерційні банки. Кредитування. Ринок цінних паперів. Національне валютне законодавство. Банківські системи зарубіжних країн. Інститут банківської таємниці: Навч. посібник. – 2-ге вид. – К.: А.С.К., 2010. – 576 с.