Економічні науки/2.Банки и банківська система.

Аспірант Гнатишак О.В.

Університет банківської справи НБУ (м. Київ), Україна

Особливості формування вартості комерційного банку

Вартість банку є фінансовим індикатором, який віддзеркалює результативність банку, його фінансову діяльність та майбутні очікування. Вартість реагує на будь-які зміни  в рентабельності, платоспроможності, ліквідності, ризикованості,  що спричиняють її  зміну.

Процес формування вартості банку – це інтегруючий процес, що передбачає спрямування всіх  зусиль на основні фактори вартості задля вигод як власникам та інвесторам, так і працівникам банку та якісного покращення діяльності на всіх рівнях організації. Доцільно підкреслити, що процес формування вартості включає не лише вартісну оцінку, але й окреслення основних цілей й шляхів зміни вартості, що передбачає визначення основних факторів формування вартості.

Теоретичні засади формування вартості досліджували такі зарубіжні учені як А. Дамодаран, П. Дойль, Т. Коллер, Т. Коупленд, М. Міллер, Ф. Модільяні, Д. Морріс, А. Раппапорт, В. Шарп та інші відомі автори. Великий внесок у дослідження проблеми формування вартості  внесли українські вчені С. Валдайцев, В. Григор'єв, А. Закіров, А. Козирєв, М. Федотова й ін.

Формування вартості банку можливе при наявності достовірної інформації.  Процес формування вартості банку є сукупністю вартісного мислення й управлінських процесів і систем, необхідних для перекладу цього мислення на мову конкретних дій. Однієї із цих складових явно недостатньо для успіху. Тільки в сукупності вони можуть принести помітний і стійкий позитивний результат[1].

Вартісне мислення полягає в тому, що  головним фінансовим завданням керівництва є максимізація вартості і чітке усвідомлення, основане на науковому аналізі, які параметри діяльності впливають на вартість банку. Вартісна оцінка  й аналіз факторів вартості допомагають менеджерам приймати рішення, що сприяють створенню нової вартості. Процес формування вартості можна відобразити за допомогою інтегрованого ланцюга вартості (рис. 1.)

 

 

 

 

 


Акціонерний капітал

 
                 +                +                 +                  +…….+

 

 

Рис. 1.2 Інтегрований ланцюг формування вартості

Пропонуємо виділити основні етапи формування вартості в банку

-                              ідентифікація факторів та параметрів діяльності, що формують вартість,

-                              виявлення нереалізованих потенційних резервів зростання вартості,

-                              застосування комплексу дій для зростання вартості,

-                              визначення вартості банку з використанням аналітичного інструментарію для оцінки.

Сучасна практика визначення вартості комерційного банку не в повній мірі враховує особливості діяльності комерційних банків в Україні, що і зумовлює потребу в їх конкретизації. Перехід вітчизняної банківської системи на міжнародні стандарти фінансової звітності, жорстке регламентування Національним банком України банківської діяльності та інші обставини, підкреслюють особливості вартісної оцінки банківських установ.

По елементна стратифікація вартості адитивно базується на таких складових. По-перше, це кошти, вкладені засновниками (акціонерами) в організацію започаткування банку (акціонерний капітал). По-друге, це частина прибутку після оподаткування (за винятком дивідендних виплат), що реінвестується з метою фінансування розширеного відтворення бізнесу. («капіталізований прибуток»). По-третє, це сукупна вартість всіх активів компанії, оцінена в ринкових цінах в конкурентному середовищі [2, с. 33].

В сучасних умовах клієнти і умови задоволення їхніх потреб являються одними з основних конкурентних переваг банку, що істотно збільшує вартість банку [3, с. 44].

Важливу роль в процесах формування додаткової вартості відіграють нематеріальні активи. Як правило, це здатність банку утримувати певну частину постійних клієнтів незалежно від пропонованих відсоткових ставок і витрат на рекламу. Вартість нематеріальних активів можна оцінити як економічний ефект  від нижчої вартості ресурсів, залучених від постійних клієнтів. По-друге – це гудвіл (Goodwill), тобто додаткова сума, яку готовий платити покупець у надії, що він зможе ефективніше використовувати ресурси даного банку [4, с. 181]. Істотну вартість для банку створює також людський потенціал.

Вартість банків України формується під впливом непрозорості діяльності, під якою ми розуміємо обмежений доступ користувачів до інформації, а також її зрозумілість. Проте варто виокремити неоднозначний вплив прозорості ведення банківської діяльності. Адже є клієнти в яких однією з вимог є конфіденційність інформації. Варто зазначити, що вплив на вартість транспарентності (прозорості) банку для різних суб’єктів оцінки є різним. 

Більшість вітчизняних банків володіють недостатнім капіталом (загальний капітал банківської системи країни станом на 01.01.2011 р. становить 12,68 % офіційного ВВП; для порівняння, у країнах Центральної та Східної Європи цей показник становить близько 40 % [5, c.39]), а також практично неможливо в достатній мірі визначити вплив на  вартість банку корисних зв’язків, рівня співробітництва з партнерами, комунікацій та інших нематеріальних активів.

Отже, процесу визначення вартості банку характерні такі особливості:

·                   поєднання у діяльності банку традиційних функцій фінансового посередника зі зростаючою роллю виробника фінансових послуг і продуктів;

·                   здійснення жорсткого нагляду за діяльністю банків з боку наглядових та контролюючих органів;

·                   особлива структура пасивів: невелика частка власного капіталу, значна питома вага залучених та запозичених коштів;

·                   значні ризики, пов'язані зі структурою та якістю активів і пасивів, характером виконуваних операцій;

·                   обмежений доступ до інформації про діяльність банку.

Таким чином, в сучасній українській практиці регулювання діяльності банків склалася така ситуація, яка обумовлює формування відповідної нормативної бази щодо оцінки вартості комерційних банків. Така потреба зумовлена рядом особливостей, які притаманні саме оцінці банків.

Література:

1.                 Мазур О. Теоретичні аспекти формування вартості підприємств / О.Мазур // Економічний аналіз. – 2010. - випуск 7. – с. 307-309.

2.                 Корнєєв В. В. Номінальна та ринкова капіталізація: інструментарій оцінки вартості фінансових активів / В.В. Корнєв // Економіка і прогнозування. - 2005. - № 3. -  С.32-40.

3.                 Рутгайзер В. М. Оценка рыночной стоимости коммерческого банка [Текст] : метод. разработки / В.М. Рутгайзер, А.Е. Будицкий. - М. : Омега-Л : Маросейка, 2007. - 223 с.

4.                 Чуб О. О. Банки в глобальній економіці [Текст] : монографія / О. О. Чуб. - К. : КНЕУ, 2009. - 339 с.

5.                 Кочетков В. М. Методичні підходи до ринкової оцінки вартості банковскої організації в Україні / В. М. Кочетков // Вісник Української академії банківської справи. – 2008. - № 1(24). – С.39-44.