Економічні науки/  10. Економіка підприємства

 

Тесак О.В.

Національний університет «Львівська політехніка»

 

Етапи оцінювання ефективності управління ризиками взаємовідносин промислового підприємства із суб’єктами внутрішнього та зовнішнього середовища

 

На сьогодні більшість науковців зосередила свою увагу на методиках визначення рівня ризику, і залишила поза увагою показники оцінювання ефективності процесу управління ризиками для аналізу дієвості ризик-менеджменту на підприємстві.

Дослідженням питань пов’язаних із аналізом ефективності управління економічними ризиками займались такі науковці як: В.В. Вітлінський, Г.І. Великоіваненко [1], А.Г. Загородній, Л.М. Пилипенко [3], І.А. Маркіна [4], О.В.  Мороз [5] тощо. Зокрема, для вирішення вищезазначеного питання А.Г. Загородній та Л.М. Пилипенко [3] пропонують застосовувати показники ефективності діяльності служби управління ризиками, обґрунтовуючи методику їх розрахунку. І.А. Маркіна [4] зосередила свою увагу на дослідженні видів ефективності управління та теоретичних аспектах її визначення. В.Г. Герасимчук та О.В. Школьна зазначають, що в процесі визначення ефективності методів управління економічними ризиками, зокрема, необхідно зіставляти ймовірність та наслідки ризикових подій з витратами на заходи щодо зниження рівня цих ризиків [2].

Починаючи аналіз ефективності управління ризиками взаємовідносин промислового підприємства із суб’єктами його зовнішнього та внутрішнього середовища, необхідно, насамперед, розробити (адаптувати) методику її аналізу, встановити перелік показників за якими буде оцінюватись ефективність управління ризиками і нормативні значення за кожним показником. Потім потрібно визначити фактичні значення за кожним показником ефективності управління та її загальний рівень. Якщо він низький, то здійснюють аналіз причин і наслідків неефективного управління ризиками взаємовідносин, а також дослідження результативності корегуючих (додаткових) заходів з підвищення ефективності управління. Якщо її рівень за рахунок корегуючих заходів не підвищився, то інформується вище керівництво про недоліки в управлінні ризиками взаємовідносин промислового підприємства. В процесі оцінювання ефективності управління ризиками взаємовідносин формується (доповнюється) база даних ефективних управлінських рішень щодо цих ризиків.

Ефективність управління ризиками взаємовідносин доцільно аналізувати як в розрізі окремих суб’єктів, так і груп суб’єктів взаємовідносин, за такими показниками: рівень економічної вигідності здійснення витрат на управління ризиками; рівень досягнення планових позитивних результатів від заходів з управління ризиками взаємовідносин; рівень утримування ризиків взаємовідносин у межах низького рівня (або не перевищення допустимого значення); рівень позитивності тенденцій зміни рівня ризиків внаслідок управлінських дій зі сторони підприємства; рівень вчасності заходів з управління ризиками; рівень позитивної результативності заходів з управління ризиками.

Оцінюючи ефективність заходів з управління ризиками взаємовідносин промислового підприємства із суб’єктами його внутрішнього і зовнішнього середовища, необхідно враховувати низку організаційних, методичних, ресурсних та інших аспектів, і зокрема чи були:

- порушення чіткої послідовності дотримання всіх запланованих заходів з управління ризиками;

- недофінансування реалізації затверджених заходів, або порушення в термінах фінансування;

- недостатніми знання, навики та досвід в осіб, які здійснювали заходи з управління ризиками;

- випадки розголошення конфіденційної інформації, яка стосувалась прийнятих заходів;

- випадки відкритої або прихованої протидії здійсненню прийнятих заходів зі сторони певних власників (акціонерів), працівників або зовнішніх суб’єктів тощо.

Якщо ці аспекти не врахувати і не виявити реальних причин неефективності заходів з управління ризиками, то можна в майбутньому прийняти в аналогічній ризиковій ситуації неправильне рішення, ґрунтуючись на попередньому негативному досвіді.

Отже, здійснення аналізу ефективності управління ризиками взаємовідносин промислового підприємства з суб’єктами внутрішнього та зовнішнього середовища, за запропонованими нами показниками, дасть змогу менеджерам вчасно виявляти недоліки в управлінні цими ризиками та оперативно їх усувати.

Література:

1. Вітлінський В.В. Ризикологія в економіці та підприємництві: монографія  / В.В. Вітлінський, Г.І. Великоіваненко. – К.: КНЕУ, 2004. – 480с.;

2. Герасимчук В.Г. Управління ризиками в іноземному венчурному фінансуванні інноваційних проектів / В.Г. Герасимчук, О.В. Школьна // Проблеми економіки та управління: Вісник Національного університету „Львівська політехніка”. – 2008. – № 628. – С. 424-429;

3. Загородній А.Г. Ризики аудиторської діяльності: методика виявлення й оцінювання: монографія / А.Г. Загородній, Л.М. Пилипенко. – Львів: ЗУКЦ, 2010. – 232с.;

 4. Маркіна І.А. Методологічні питання ефективності управління / І.А. Маркіна // Фінанси України. – 2000. – №6. – С.24-32;

5. Мороз О.В. Оптимальне управління економічними системами в умовах невизначеності та ризику: монографія / О.В. Мороз, А.В. Матвійчук. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Віниця, 2003. – 177с.