Карташова В.В.,Татаревська Т.М.

Науковий керівник: Лучик.Г.М.

Буковинська Державна Фінансова Академія

 

Статистичний аналіз діяльності підприємств малого бізнесу в м. Чернівці у 2008-2010 роках

 

Світовий досвід та практика господарювання свідчать, що підприємства малого бізнесу є однією із рушійних сил економічного розвитку, ефективним засобом структурної перебудови, подолання диспропорцій на окремих сегментах ринку, активізації інноваційної діяльності, розвитку конкуренції, утворення нових робочих місць і зниження безробіття. Проблема створення сприятливих умов для розвитку малого підприємництва постійно вимагає зміни методів і форм управління цим процесом, удосконалення й узгодження функцій управління ним на всіх рівнях. В сучасних умовах економічних процесів, подальший розвиток малого підприємництва потребує глибокого дослідження його системтоутворюючих факторів, територіальних особливостей, формування і здійснення відповідної ефективної та гнучкої політики.

Дослідженню аналізу діяльності підприємництв малого бізнесу в Україні присвячено праці А. Гальчинського, Ю. Бажала, Г. Білоуса, З. Варналія, В. Герасимчука, Я. Жаліла, С. Злупка та інших. Саме тому вважаємо, що дана тема є досить актуальною в наш час.

  Метою статті є проведення статистичного аналізу діяльності підприємств малого бізнесу у м. Чернівці.

Підприємництва малого бізнесу – суттєва складова і масова суб’єктивна база цивілізованого ринкового господарства, невід’ємний елемент адекватного йому конкурентного механізму. Воно надає ринковій економіці певну гнучкість, мобілізує крупні фінансові і виробничі ресурси населення, акумулює в собі потужний антимонопольний потенціал, служить фактором розв’язання соціальних завдань.

Економічні реформи, що здійснюються в Україні є умовою становлення та розвитку малого підприємництва як необхідної складової формування ринкових відносин у державі.

В сучасних умовах сутність малого підприємництва правомірно визначити, як самостійне організаційно-господарське новаторство на основі використання різних можливостей випуску нових товарів або старих – новими методами, відкриття нових джерел сировини, ринків збуту тощо, з метою отримання прибутків та самореалізації власної мети [1, 63].

Взагалі ж, мале підприємництво необхідно розглядати як системоутворюючу складову господарського комплексу в системі реалізації економічних законів. Тому пропонується розглянути кількість малих підприємств у місті Чернівці, Чернівецькій області та України на 10000 населення з 2008 по 2010 рік .

Проаналізуємо детальніші підприємства малого бізнесу у м. Чернівці за допомогою таких величин як абсолютний приріст, темп зростання, темп приросту, абсолютне значення одного відсотка приросту (табл.1). Дані таблиці розраховували за базисним методом, взявши за базу дані 2007 року. Розрахувавши абсолютний приріст за формулою :

,                                                (1.1)

помітили позитивну тенденцію щодо збільшення кількості підприємств малого бізнесу від 2 у 2008 до 7 у 2010 роки.  Розрахувавши дані темпу зростання за формулою:

=                                                             (1.2)

чітко визначили на скільки відсотків рівень підприємств збільшився у порівнянні із базовим, протягом зазначених років він залишався сталим на позначці у 1,0 %. Якщо розглянути темп приросту, то спостерігаємо збільшення цього показника, що є досить непоганою тенденцією для подальшого розвитку підприємств малого бізнесу. Цей показник розраховували на основі наступної формули:

                                             (1.3)

З його допомогою можна побачити що у період з 2008 по 2010 рік темп приросту становить 100 %. Абсолютне значення одного відсотка приросту розраховуємо як

                                                            (1.4)

 Даний показник показує яку частину становить він від бази порівняння. У розглянутий нами період він поступово зростає з 0,02 у 2008 до 0,07 у 2010 році.

 

Таблиця 1

Абсолютні характеристики динаміки підприємств малого бізнесу у м. Чернівці за 2008-2010 роки

 Показник

 

Роки

Кількість підприємств

Абсолютний приріст

Темп зростання (%)

Темп приросту (%)

Абсолютне значення 1 % приросту

2008

104

2

1,0

100

0,02

2009

107

5

1,0

100

0,05

2010

109

7

1,0

100

0,07

 

         Практика розвитку малого бізнесу доводить, що головною проблемою є проблема інвестицій. Інвестиції у сильній мірі впливають на успішність діяльності сектору малого бізнесу. Але частка інвестування малих підприємств в загальних обсягах інвестицій по усіх підприємствах є дуже скромною. Розглянемо частку інвестицій до малих підприємств у фактичних цінах у таблиці 1, розрахувавши темп зростання та темп приросту валових капітальних підприємств.

 

 

 

Таблиця 2

Обсяги отриманих інвестицій по малих підприємств м. Чернівці

Роки

2008

2009

2010

Валові капітальні інвестиції у малі підприємства, млн. грн.

8933,8

12153,2

16406,8

Темп зростання

2,896

3,940

5,319

Темп приросту валових капітальних інвестицій у малі підприємства, %

36,0%

37,4%

59,8%

 

За таблицею 2 видно, що  темп приросту валових капітальних інвестицій у малі підприємства має позитивну тенденцію до збільшення. У порівняння із 2008 роком цей показник збільшився у 2010 на майже 24%, що свідчить про високу інвестиційну діяльність.

Проте, на жаль, не всі підприємства залучаються підтримкою з боку саме інвестування капіталу у їх діяльність. Це веде до того, що більшість підприємств малого бізнесу змушені брати кредити у банках. Розглянемо детальніше обсяги одержаних кредитів у таблиці 3. Для цього розрахуємо темп приросту та кількість кредитів на одне підприємство за уже відомими формулами.

Таблиця 3

Обсяги одержаних банківських кредитів малими підприємствами м. Чернівці

Роки

2008

2009

2010

Короткострокові кредити банків, млн. грн.

6037,2

9052,0

13759,0

Темп приросту коротко строкових кредитів банків у малі підприємства, %

37,9%

49,9%

52,0%

Кількість малих підпр., од.

283398

295109

307398

Кредити банків у розрахунку на одне мале підприємство, тис. грн.   

21,30

30,67

44,76

 

За даними таблиці 3 можна побачити, що темп приросту короткострокових кредитів банків у малі підприємства з 2008 по 2010 роки невпинно зростає. Збільшення становить з 37,9% у 2008 до 52,0 % у 2010 році.

На нашу думку серед цих двох факторів впливу на діяльність малих підприємств – обсяг валових інвестицій та короткострокові кредити банків – краще обрати останній, оскільки дані за кредитами є більш достовірними. Під час визначення обсягів інвестицій на рівні окремого підприємства треба вирішувати питання, які саме грошові надходження вважати інвестиціями. Визначити обсяги отриманих кредитів від банку підприємству значно легше.

Підсумовуючи стан розвитку малого підприємництва, слід зазначити, що у м. Чернівці за 2008-2010 роки відбулися певні позитивні зрушення, проте залишається ще багато проблем. Зокрема, нерівномірно розподілені малі підприємства по адміністративно-територіальних одиницях, понад 58% малих підприємств зосереджені у м. Чернівцях, надто  повільно змінюється структура сфери діяльності малого бізнесу. Як і раніше, найбільша кількість малих підприємств зайнята у сфері оптової й роздрібної торгівлі; торгівлі транспортними засобами; послугами з ремонту. Основними проблемами, що стримують розвиток малого підприємництва є адміністративні бар’єри (недосконалість дозвільної системи, сертифікації, регулювання орендних відносин тощо), відсутність дієвих механізмів фінансово-кредитної підтримки, слабо розвинене конкурентне середовища в усіх галузях економіки, нерозвиненість інфраструктури підтримки підприємництва в районах області [4].

     Важливим кроком, який сприятиме подальшому розвитку підприємств малого бізнесу в м. Чернівці та області є регіональна програма розвитку малого підприємництва у Чернівецькій області на 2011-2012 роки, яка є одним з важливих інструментів реалізації на регіональному рівні державної політики розвитку малого підприємництва, активізації регіональної політики.

 

Література:

1.   Крива С. Розвиток малого підприємництва – основа економічної стабільності України / С. Крива // Економіка та держава. – 2010. – № 12. – C. 62– 64.

2.   Майсюра О. Сутність та проблеми розвитку малого підприємства в економіці України / О. Майсюра // Економіка та держава. – 2010. – № 2. – C. 61-63.

3.   Офіційний сайт державного комітету статистики / [Електронний ресурс] www.ukrstat.gov.ua. – 2011

4.   Офіційний сайт Чернівецької обласної державної адміністрації / [Електронний ресурс] –   www.oda.cv.ua. – 2011