Педагогічні науки/ 2. Проблеми підготовки спеціалістів

                                               Молотай Л. А.

Хмельницький національний університет, Україна

ВПЛИВ ПРОБЛЕМНИХ ЗАВДАНЬ НА ФОРМУВАННЯ КОМУНІКАТИВНИХ НАВИЧОК СТУДЕНТІВ  ІНЖЕНЕРНИХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ

Формування в майбутніх фахівців умінь та навичок використання іноземної мови в практичній діяльності є одним із найважливіших завдань сучасного процесу навчання в немовному вузі.

Велику роль у досягненні комунікативної мети навчання відіграє проблемне навчання. Як відомо, суть проблемного навчання полягає у тому, що студентам пропонують завдання проблемного характеру, способи виконання яких їм невідомі. Студент має знайти такий спосіб, спираючись на ті знання та вміння, якими він оволодів раніше. Сама ситуація проблемного завдання пов’язана з подоланням певних труднощів, мобілізацією пізнавальної активності та психічних процесів, включенням елементів творчого мислення та мовленнєвої діяльності. Це забезпечує не лише оволодіння новими знаннями та способом їх добування, але й психологічний розвиток студентів, особливо їх творчих здібностей.

Метою даної статті є визначення характеру навчальних завдань, які можуть бути засобом створення проблемних ситуацій в процесі практичного засвоєння іноземної мови. Як відомо, не кожне навчальне завдання сприяє активізації пізнавальної діяльності студентів. В багатьох випадках мета цих завдань полягає у тому, щоб підставити певні дані в засвоєні формули і таким чином отримати результат.

Для вирішення питання про місце проблемного навчання в процесі викладання іноземної мови слід насамперед розглянути ті проблемні завдання, використання яких сприяє активізації пізнавальної діяльності студентів та формуванню практичних вмінь користуватися іноземною мовою як засобом спілкування.

Одним з видів проблемних завдань є екстралінгвістичні завдання, пов’язані з засвоєнням та опрацюванням різного предметного змісту текстів іноземною мовою.

В цьому плані слід зупинитися на проблемному характері так званих попередніх питань (forquestions) під час сприйняття іншомовного тексту (тобто, аудіювання або читання). Метою таких завдань є стимулювання пізнавальної активності, яка селективно направлена на отримання певної інформації.

Проблемний характер містять в собі всі завдання на стимулювання висловлювань в певних ситуаціях спілкування, коли студент при цьому, має комбінувати, об’єднувати мовний матеріал, який він засвоїв в процесі роботи над відповідними усними темами чи текстами підручника. Такий тип завдань є досить добре відомим і широко використовується в практиці навчання.

Наступним видом проблемних завдань, що заслуговують особливої уваги, є лінгводидактичні тестові завдання. Проблемний характер даних тестів полягає у тому, що вони містять у собі проблему, тобто складність, пов’язану з існуючими розбіжностями в лінгвістичному явищі, що тестується, в іноземній та рідних мовах. Звичайно ж, тестові завдання мають бути складені в чіткій відповідності до правил тестології та володіти достатньо високими характеристиками валідності та надійності.

Не менш важливим видом проблемних завдань є лінгвістичні завдання, метою яких є не безпосереднє оволодіння мовною діяльністю, а засвоєння мовних форм та їх значень.

Розглядаючи можливості проблемного підходу в лексичному аспекті, варто зупинитися на завданнях на визначення значення невідомого слова.

В проблемному завданні на знаходження відмінних ознак певного слова на основі контексту студент визначає зв’язки між словами та іншими елементами тексту, аналізує текст, визначає місце даного слова в контексті, в результаті чого відбувається запам’ятовування. Змістовність дій визначає продуктивність запам’ятовування.

До евристичних завдань з високим рівнем пізнавальної активності студентів відносяться і такі завдання, коли контекст речень, які описують різні ситуації, де вживається одне і те ж незнайоме слово, поступово наближає їх до правильної здогадки про значення слова.

Операції, які виконує студент під час виконання таких завдань, вже наближені до тих, які виконуються в процесі звичайної мовної діяльності – під час читання. Для вірного визначення значення слів виходячи з контекстуальних та синтагматичних зв’язків необхідний великий об’єм читання. А вправи такого типу ніби скорочують цей довгий шлях, надаючи студенту відразу основні контексти.

У завданнях на визначення відмінних ознак синонімів студенти мають здогадатися про значення нових слів, використовуючи контекст, аналізуючи словотворчі елементи, порівнюючи їх із словами рідної мови і т.д.

Варто сказати, що робота над диференціацією слів, які мають спільний еквівалент в рідній мові, дає великі та цікаві можливості для використання проблемних ситуацій в групах з різним рівнем підготовки в зв’язку з тим, що ці завдання можна розподілити за ступенями складності.

  Отже, навчальні завдання будь-якого рівня повинні бути ситуативними, носити проблемний характер і спрямовувати студентів на вирішення не мовних формальних, а мовленнєвих комунікативних завдань.

 

Список літератури

1. Кудрявцев В.Т. Проблемное обучение: истоки, сущность, перспективы. – М., 1991. – C.58-63

2. Lado R. Language, thought and memory in language teaching // Zielsprache Deutsch. – Munchen, 1970. – Nr.3.