Окремі питання правового регулювання тендерних закупівель у Республіці Польща

 

 

Тендери – широко розповсюджений в світовій практиці метод розміщення великих за обсягом замовлень на товари та послуги. Законодавство цілого ряду розвинених країн передбачає, що держзамовлення на купівлю товарів і послуг в об’ємах, що перевищують певний ліміт, можуть розміщуватись тільки через торги. Характерною особливістю тендерів є одночасне залучення до участі в них цілого ряду кандидатів, офферентів, загальні вимоги до учасників тендерів і багатоетапний механізм реалізації тендерної процедури.

У відповідній статті особлива увага буде приділена правовому регулюванню тендерних закупівель у Республіці Польща.

На сьогодні тендерне законодавство Республіки Польща  складається з національних нормативних актів ( закон про тендерні закупівлі від 07 квітня 2006 року), що імплементує дерективі Європейського Союзу у сфері державних закупівель.

Польське тендерне законодавство стосується:

1)      підприємств державного сектору;

2)      державних організаційних підрозділів, які не мають статусу юридичної особи;

3)      юридичних осіб, які створені для загальносуспільних потреб;

4)      інших підприємств, якщо контракт, укладений ними фінансується за рахунок державних засобів.

Основними процедурами отримання тендерних контрактів є відкритий та закритий

тендер. До інших процедур належать:

1)      процедура узгодження з публікацією процедури узгодження;

2)      діалог конкурентоспроможності;

3)      процедура узгодження без публікації процедури узгодження;

4)      процедура затвердження одного постачальника;

5)      запит за процедурою котирувань;

6)      електронний конкурс.

Організатор тендеру зобов’язаний описати об’єкт контракту з використанням технічних і якісних характеристик, польських стандартів та європейських гармонізованих стандартів.

Закон про державні закупівлі не застосовується для контрактів сумою менше 6 тисяч євро.

Основним учасником тендерних закупівель у Республиці Польща є Бюро державних закупівель – незалежних урядовий орган, створений 1995 році . Основним завданням Бюро державних закупівель є вироблення державної політики та кординація дій у сфері державних закупевель. Крім того, відповідний орган видає загальнонаціональне тендерний журнал - «Бюлетень державних закупівель». Голова Бюро державних закупівель призначається на п’ятерічний термін прем’єр-міністром Польщі.

Що стосується польської системи оцінки та засобів правового захисту укладення контракту то вона грунтується на змішаній системі адміністративної оцінки – квазі-судового та судового розгляду ( арбітражні комісії та регіональні суди). В той же час, анулювання укладеного контракту належить виключно до юрисдикції регіональних судів.

 

 

Література

1. Державні закупівлі в Європейському Союзі: системи оцінки та засоби правового захисту/ М. Трайбас, П.Бломберг, П.Горецькі та ін. – К.: Центр адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу, 2009. –с.140-146.