Психологія і соціологія /8. Педагогічна психологія

Петренко І.В., к.психол.н. Яворська-Вєтрова І.В.

Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України, м. Київ, Україна

Становлення регулятивної системи особистості

у континуально-генетичному аспекті

Аналізуючи психологічні дослідження з проблеми вивчення довільних регулятивних процесів у континуально-генетичній площині, можна виділити такі самостійні напрями: розвиток довільної регуляції як передумови або першої стадії розвитку волі; вивчення сформованості довільної регуляції у дітей різного віку; дослідження рівня розвитку системи саморегуляції і її окремих компонентів.

Таким чином, у континуально-генетичному аспекті розвиток саморегуляції особистості відбувається за етапами: етап імпульсивних, мимовільних процесів, що за своєю природою є рефлекторними й неконтрольованими; етап розвитку довільних процесів, що формуються на основі відображення у свідомості особистості необхідності й можливості регулювання власної активності завдяки мовленнєвому опосередкуванню; етап формування вольових процесів як особистісного рівня довільної регуляції, коли особистість навмисно й свідомо створює додаткове спонукання до дії через зміну смислу дії.

Принциповим для генетичного дослідження є також питання про те, у якому віці виникає саморегуляція довільної активності особистості. Існує кілька точок зору із цієї проблеми. Одні автори вбачають початок становлення довільної поведінки в цілеспрямованих рухах дитини, інші – відносять його до раннього віку, коли активність дитини починає опосередковуватись мовою дорослого, треті – пов’язують початок довільної регуляції з дошкільним віком, коли виникає ієрархія мотивів і з’являється можливість діяти за зразком, четверті – уважають, що довільна регуляція починається лише за межами дошкільного дитинства – у молодшому шкільному й навіть у підлітковому віці, коли дитина може свідомо обирати мету власної діяльності і протистояти ситуативним мотивам. Очевидно, що розбіжності щодо появи довільної регуляції визначаються тим змістом, що вкладають дослідники в це поняття.

Так, О.О. Смирнова [4] розглядає становлення довільної регуляції в ранньому онтогенезі як поєднання власних прагнень, бажань дитини та їхньої усвідомленості й стійкості. Учений виділяє чотири етапи розвитку довільної регуляції, уважаючи, що вони визначаються специфічними для кожного віку дитини мотивами діяльності та формами опосередкування її поведінки у взаємодії з дорослим. Основним механізмом регуляції довільної активності стає обоюдне суб’єктивне включення: «активність присвоєння дитини – активність віддачі дорослого». За О.О. Смирновою, етапи розвитку довільної регуляції особистості є такими: І – спосіб дії дорослого одночасно мотивує й дії дитини, опосередковуючи їх; ІІ – діяльність дитини мотивується й опосередковується образом дорослого, а не правилами її власної поведінки; ІІІ – визначення й усвідомлення дитиною правила як засобу оволодіння своєю поведінкою, коли дія за правилом перетворюється у власну, а не нав'язану дію дитини; IV – здатність дитини самостійно й вільно визначати свою діяльність, конструювати засоби оволодіння своєю поведінкою.

Поєднання вмотивованості й усвідомленості в процесі розвитку дитини є підтвердженням того, що регуляція і довільність розвиваються в нерозривній єдності, й що головною умовою цього розвитку є спів-активність, спів-регуляція дитини й дорослого.

С.П. Тищенко [5] зазначає, що старший дошкільний вік становить собою надзвичайно важливий етап у розвитку суб’єктних структур особистості. Він знаменує собою перехід від егоцентричної позиції підростаючої особистості до рефлексивної щодо самої себе та інших людей. У цьому віці відбуваються якісні зміни в різних психічних сферах – пізнавальній, вольовій, емоційній та з’являються ряд новоутворень, що свідчать про інтенсивний розвиток рефлексивних процесів. У цьому віці стають усталеними такі внутрішні регулятивні інстанції, як образ «Я», самооцінка, рівень домагань, особистісні очікування та ін., що опосередковують будь-які види активності дитини й дозволяти їй діяти «від імені» власного «Я», і водночас з урахуванням зовнішніх обставин. Поява цих інстанцій – регуляторів активності – є свідченням диференціації внутрішньої і зовнішньої сторони особистості дитини, і розвитку у неї нового ставлення до себе як до суб’єкта активності та носія образу «Я», тобто формування самоактивності особистості.

Інше розуміння стадій розвитку регулятивних процесів у Баканова Є.М. [1], яке ґрунтується на тому, що формування вольової поведінки пов’язано зі становленням мотивації діяльності й відбувається протягом усього життя людини. У зв’язку із цим дослідник визначає п’ять стадій становлення волі. Початкова – стадія довільних рухів – виявляється в дитинстві, коли здійснювані рухи пов’язуються з умовними сигналами. Друга – стадія натуральної супідрядності мотивів – з’являється у дитини раннього віку. Вона передбачає вибір дітьми більш важливого мотиву та утримання його в момент подолання перешкод. У цей період, як стверджує психолог, відбувається перехід від стадії натуральної супідрядності мотивів до третьої стадії – цілепокладання, у якій спонукання «прив'язується» до проміжного результату діяльності. Процес цілепокладання виникає під час гри, оскільки в ній з’являється мета й ієрархізація мотивів, за рахунок чого вольова регуляція досягає найбільшої сили в ході подолання перешкод. На четвертій стадії – ціле-мотиваційного контролю – спонукання до дії відбувається завдяки усвідомленню мотивів і пов’язанню їх із метою та засобами діяльності. Ця стадія проявляється у старшому шкільному віці, з розвитком здатності усвідомлювати цілі і мотиви своєї поведінки, виникає необхідність відповідати за власні дії та вчинки. І остання стадія – «свободи волі» – призводить до осмислення всіх зв’язків виконуваної діяльності: постановки мети, вибору засобів для її досягнення та передбачення результатів власної активності.

Л.О. Кожаріною [4] виділяються такі показники розвитку саморегуляції особистості: осмисленість діяльності та усвідомлення дитиною себе як суб'єкта діяльності, та визначаються чотири стадії становлення довільної активності: І –  розвиток умінь усвідомлювати правила поведінки, орієнтуватися на них, помічати їх порушення в різних ситуаціях (молодших дошкільний вік); ІІ – уміння розуміти ситуацію та аналізувати власні дії, що виконуються за інструкцією або правилами, заданими дорослими (середній дошкільний вік); ІІІ – відбувається самостійне осмислення ситуації дитиною, формується здатність оцінити свою поведінку з позиції іншого (старший дошкільний вік); IV –  діти здатні володіти не тільки собою, а й ситуацією в цілому, повністю усвідомлювати свою поведінку та передбачати результати власної діяльності (семирічний вік).

На думку Дж. Флейвела [7], становлення саморегуляції відбувається в період середнього дитинства, коли у особистості розвивається метакогнитивна здібність, завдяки якій здійснюється планування власних дій, прийняття рішення й вибір ефективних стратегій щодо здійснення рішення при виконанні поставлених завдань. Формування та розвиток метакогнітивної здібності веде до метапізнання особистості, що визначається як поточний самоконтроль за своїми психічними процесами, знаннями, цілями й діями. Метапізнання включає такі вміння як: здатність до рефлексії, до формування стратегій активності, планування особистістю власної діяльності. Виникаючи у дитини приблизно у 6 років, метапізнання найбільш повно проявляється у 8-10 років, продовжуючи розвиватися протягом усього середнього дитинства, підліткового і юнацького віку

Дослідження Шульги Т.І. [6], доводять, що становлення вольової регуляції поведінки проходить ряд стадій, які послідовно ускладнюються на кожному віковому етапі й мають специфічні характеристики. Перша – стадія вольової регуляції поведінки визначається як «праособистісна (або суб'єктна) довільна регуляція», що дозволяє дитині у ранньому та дошкільному віці опановувати керуванням власною активністю, сприяє формуванню її вольових якостей. Друга – стадія «особистісної довільної саморегуляції», формування якої, дозволяє дітям молодшого шкільного і підліткового віку усвідомлено керувати власною поведінкою; досягати самостійно поставлених цілей, долати труднощі, визначати власні способи регулювання тощо. Третя – стадія «особистісного рівня довільної регуляції», що характеризується високою зрілістю саморегулювання в підлітковому і старшому шкільному віці.

Аналіз різних психологічних підходів щодо вивчення процесу саморегуляції довільної активності в континуально-генетичному аспекті дав змогу визначити основні його характеристики, що представлені в таблиці (див.: табл.).

Таблиця

Характеристика

процесу саморегуляції довільної активності особистості

Віковий етап

Характеристики процесу саморегуляції довільної активності особистості

Раннє дитинство

·          здійснення пізнавальних дій, наслідування дій дорослих;

·          формування здібності до уявлення відсутніх предметів;

·          закладаються основи регулюючої функції мови;

·          з’являється здатність до самообмеження;

·          проявляються регулятивно-вольові якості: витримка, терпіння, настійливість

Дошкільний вік

 

·          зростає здатність стримувати власну імпульсивну поведінку;

·          розвивається самоконтроль над діями;

·          проявляються ініціативність, самостійність, сила волі

Молодший шкільний вік

 

·          посилюється розвиток витримки і терпіння як основи дисциплінованої поведінки;

·          зростає вміння проявляти вольове зусилля у розумовій діяльності;

·          формуються довільні розумові дії;

·          якщо у 1-му і 2-му класах учні здійснюють вольові дії під впливом дорослих, то у 3-му вони набувають здатність здійснювати вольові акти відповідно до власних мотивів;

·          застосування учнями самостимуляції (хоча вона має дифузний характер і не підкріплюється моральними принципами);

·          наполегливість у навчальній діяльності проявляється, здебільшого, при наявності інтересу до завдання;

·          у дітей цього віку недостатньо розвинуті регулятивні механізми подолання впливу емоцій, зовнішніх утруднень, що заважають перебігу діяльності;

·          часто учні молодших класів проявляють довільну активність тільки заради виконання волі інших (слухняність), для того, щоб отримати прихильність, схвалення з боку дорослих;

·          самостійність виникає внаслідок імпульсивних емоцій і бажань, а не внаслідок критичного осмислення ситуації й своєї ролі в її перебігу;

·          часто, захищаючи свої рішення, судження й учинки, діти демонструють упертість;

·          зростає уміння стримувати власні почуття

Підлітковий вік

 

·          підлітки, частіше, ніж молодші школярі, регулюють власну поведінку за рахунок внутрішньої стимуляції (самостимуляції);

·          зовнішнє стимулювання не завжди підсилює довільну активність, завдяки тому що прагнення до незалежності приймає інші форми, ніж у молодших школярів;

·          підлітковий негативізм, відстоювання власного “Я”, права на свою думку, свої погляди;

·          наполегливість проявляється тільки в роботі, до якої школяр має інтерес;

·          перевага процесів збудження над процесами гальмування нервової системи веде до змін у регулятивній сфері (знижуються витримка, самовладання);

·          підвищується сміливість (у цей період вона досягає найвищих показників);

·          підлітки переоцінюють рівень розвитку власних регулятивно-вольових якостей, спостерігається дисгармонія у розвитку основних регулятивно-вольових рис;

·          об’єктивна оцінка й самооцінка учня в основному співпадають

Старший шкільний вік

 

·          механізм самостимуляції визначає саморегуляцію (самостимуляція не тільки оцінюється, усвідомлюється, але й диференційовано використовується для подолання перешкод, стає головним компонентом у психологічній структурі довільної активності;

·          виявляється високий рівень наполегливості у досягненні поставленої мети, різко зростає терпеливість на фоні втоми;

·          формується моральний компонент саморегуляції

Таким чином, аналіз різних психологічних підходів щодо вивчення проблеми саморегуляції в континуально-генетичному аспекті вказує на те, що цей процес проходить ряд стадій, у ході яких поступово ускладнюється його структурно-функціональна побудова. У процесі функціонування й розвитку процесу саморегуляції довільної активності особистості перетворюються зв’язки між структурними елементами, змінюється їх організація і призначення.

 

Література

 

1.     Баканов Е.Н. Стадии развития волевых процессов // Вестник Моск. ун-та: психол. – 1997. – № 4. – С. 12-21.

2.     Ильин Е.П. Ильин Е.П. Психология воли. – СПб.: Изд-во "Питер", 2000. – 288 с.

3.     Кожарина Л.А. Становление произвольного поведения в дошкольном возрасте: Автореф. дис… канд. психол. наук: 19.00.07. – М., 1992. – 18 с.

4.     Смирнова Е.О. Развитие воли и произвольности в раннем и дошкольном возрасте. – М.: Издательство «Институт практической психологии»; Воронеж: НПО «МОДЭК», 1998. – 256 с. – (Серия «Библиотека педагога-практика»).

5.     Тищенко С.П. Особливості розвитку рефлексивної свідомості старших дошкільників// Психологія суб’єктивної активності особистості. – К, 1993. – С.100.

6.     Шульга Т.И. Становление волевой регуляции в онтогенезе: Дис.… д-ра психол. наук. М., 1994. 432 с.

7.     Flavell J. H., Wellman H. M. Metamemory / In: Kail R. V. and Hag-en G. W. (Eds.) // Perspectives on the development of memory and cognition. Hillsdale, N. Y.: Erlbaum, 1977. – p. 3-34.