секція 7 “Облік і аудит”

К.е.н. Легенчук С.Ф.

Житомирський державний технологічний університет

Фактори розвитку НСБО в умовах постіндустріальної економіки

Кожна система підприємства має своє функціональне призначення, яке визначається суб’єктом – власником чи відповідними групами впливу. Забезпечення її прогресивного розвитку передбачає необхідність створення суб’єктом умов для збереження та досягнення максимального значення ефективності використання капіталу, визначення розсіювання капіталу системи. Для цього необхідно, щоб капітал, який надходить із зовнішнього середовища, був особливим чином керований та здатний до накопичення. Тому для ефективного управління системою підприємства необхідним є формування єдиної інформаційної системи щодо руху, змін, розсіювання капіталу, основу якої повинна складати система бухгалтерського обліку.

Еволюція системи підприємства, її внутрішньосистемних зв’язків в умовах постіндустріальної економіки, зумовлює необхідність адаптації до таких змін облікової системи. Вищенаведене пояснюється співвідношенням системи бухгалтерського обліку до системи підприємства як модель до об’єкта-оригінала. Про це зазначає проф. О.І. Кольвах “інформаційна технологія бухгалтерського обліку більшою мірою є інваріантною відносно матеріальної основи своєї реалізації та конкретних особливостей її алфавіту – плану рахунків на якому вона визначена” [1]. Такі погляди є розвитком вчення А.М. Вольфа про господарські функції та їх вплив на завдання бухгалтерського обліку.

Система бухгалтерського обліку функціонально залежна, “прив’язана” до системи підприємства. Розвиток, удосконалення системи підприємства визначає необхідність адекватної трансформації системи бухгалтерського обліку. Оскільки в умовах розвитку постіндустріальної економіки відбуваються значні зміни в сферах комунікації, фінансів і торгівлі, та, зокрема, способах управління підприємством, то перехід до постіндустріального суспільства, виступає одним з факторів, що визначає (прямо, і опосередковано через систему підприємства) подальші напрями розвитку національних систем бухгалтерського обліку.

Однак відсутність фундаментально розробленої облікової теорії* унеможливлює відокремлення законів та принципів бухгалтерського обліку від різноманітних “парадигмальних” нашарувань, чим створює додаткові підстави для розвитку радикального консерватизму в бухгалтерському обліку. Наслідування перевірених століттями облікових традицій (без виділення всезагальних законів розвитку) перешкоджає розвитку системи бухгалтерського обліку паралельно з розвитком економічних систем.

Про це також наголошує проф. О.М. Петрук, бухгалтерська наука відстає від вимог часу, а не тільки практики. Це неможливо пояснити тільки здоровим консерватизмом науки, яка противиться перегляду фундаментальних принципів бухгалтерської теорії, тим більш, що за ним повинні бути політичні висновки. В результаті сучасні економісти акцентують свою увагу на чисто кількісних відносинах і пропорціях, які пояснюють (причому в більшості випадків достатньо впевнено) функціонування господарських систем на мікрорівні, і уникають формулювати принципи, на яких будується нова економіка, яка базується на виробництві і споживанні інформації і знань [2, c. 199]. Підтримуючи погляди проф. О.М. Петрука все ж вважаємо, що фундаментальні принципи і облікової теорії слід не переглядати, а виокремити на основі застосування трансдисциплінарного підходу – застосовуючи напрацювання в сфері фізичної, синергетичної економіки, енергоентропіки тощо. Це дозволить визначити базис облікової теорії – її “спадкове ядро”, що ґрунтується на застосуванні всезагальних законів розвитку, та змінювані в результаті розвитку економіки методи і принципи обліку, які і слід модифікувати відповідно до змін, що зумовлені переходом до постіндустріального суспільства.

Вченими (Е.Л. Блек, Ф.Ф. Бутинець, Х. Гернон, С.Дж. Грей, М.Я. Метьюс, Г. Міік, Г. Мюллер, М.Х.Б. Перера, О.М. Петрук, Л.Х. Радеба, Ш. Савдагаран та ін.) виділяються різні фактори, що визначають розвиток національних систем бухгалтерського обліку. На нашу думку найбільш повне їх визначення надано проф. Ш. Савдагараном, який визначає 10 факторів зовнішнього середовища, які формують розвиток бухгалтерського обліку в країні: тип ринків капіталу; тип режиму звітування; тип суб’єкту господарювання; тип правової системи; рівень тиску (примусу); рівень інфляції; політичні та економічні зв’язки з іншими країнами; статус професії обліковця; існування концептуальної основи; якість освіти обліковців [3, с. 3]. Однак їх не можна вважати остаточним переліком, оскільки внаслідок цивілізаційних відмінностей та розвитку економічної системи можуть з’явитись і додаткові фактори.

Проведений аналіз факторів, які визначають розвиток національної системи бухгалтерського обліку, дозволяє встановити, що їх виділення базується на впливі зовнішнього середовища системи бухгалтерського обліку, до якого відносять сукупність об’єктів, які здійснюють вплив на систему бухгалтерського обліку – міжнародні, економічні, політичні, конкурентні, технологічні, ринкові, інформаційні. Рівень розвитку зовнішнього середовища визначає різноманітність національної системи бухгалтерського обліку, яка, в свою чергу, через механізм зворотного зв’язку забезпечує обернений вплив на соціальне середовище.

Формування постіндустріальної економіки зумовлює зміну як зовнішнього середовища системи бухгалтерського обліку, так і її об’єкта-оригінала – системи підприємства, що передбачає й зміну самої системи бухгалтерського обліку. Внаслідок цього можна виділити прямий (через зовнішнє середовище системи обліку) і непрямий вплив (через систему підприємства).

Прямий вплив – сукупність змін, що продиктовані перетвореннями зовнішнього середовища в умовах розвитку постіндустріальної економіки. Непрямий вплив пов’язаний із модифікацією системи підприємства, що зумовлює необхідність адаптації до таких змін методологічного апарату системи бухгалтерського обліку.

 

Література:

1.     Кольвах О.И. Ситуационно-матричная бухгалтерия как одно из средств развития теории учета в условиях современных программно-информационных технологий // http://www.cfin.ru/press/afa/2000-3/15_ kol.shtml

2.    Петрук О.М. Теоретико-методологические основы развития бухгалтерского учета в трансформационной экономике // Проблемы развития теории бухгалтерского учета, анализа и контроля: Монография. – Брест-Житомир.: ЖГТУ, 2004. – С. 191-211.

3.     Saudagaran Shahrokh M. International Accounting: a User Perspective. Second edition. THOMSON, South-Western. – 2004. – 236 p.

 



* яка б базувалась на всезагальних законах розвитку