Филологические
науки/5.Методы и приемы контроля уровня владения
иностранным языком.
Кошова Л.С.
Дніпропетровський національний
університет, Україна
Модульно-рейтингова система
оцінювання рівня навченості студентів І-ІІ курсів мовного вузу з англійської
мови.
Організація навчального процесу за модульною технологією (за якою навчальний матеріал подається і опрацьовується студентами за послідовно побудованими блоками/модулями) з використанням рейтингової системи оцінювання якості та рівня знань є педагогічною інновацією, яка направлена на стимулювання самостійної навчально-пізнавальної діяльності студента, сприяє підвищенню його внутрішньої та зовнішньої мотивації у здобутті знань завдяки застосуванню різноманітних форм діагностики, чіткій організації навчального процесу, прогнозованості вимог і, як результат, призводить до підвищення якості освіти загалом.
Сучасна педагогічна психологія (Кутішенко В.П.) серед чинників ефективності навчання називає не тільки його зміст та процес засвоєння нових знань, а також особистість учня/студента, його позитивне/негативне відношення до навчання, мотиваційні засади його навчальної діяльності. Якщо внутрішня мотивація учня/студента випливає з його внутрішньої зацікавленості у вивченні предмета, розуміння необхідності даних знань чи умінь у подальшому житті, то зовнішня мотивація типово стимулюється оцінкою, винагородою за суттєві навчальні досягнення, рейтинговим балом тощо. Таким чином, рейтинг – це той зовнішній мотиваційний стимул, що спонукає амбітних студентів до більш значних зрушень і досягнень. Кожен студент з будь-яким рівнем підготовки має змогу проявити себе, відчути свій прогрес, зробити свій поступовий крок до кращого, а відчуття успіху водночас є найкращим стимулом для подальшої роботи і навчання.
Рейтингова система оцінювання може бути дуже ефективною, якщо вона зрозуміла для студентів, чітка і прогнозована. Для цього студенти мають бути ознайомлені з вимогами курсу та критеріями оцінювання. Наприклад, в І семестрі на І-ІІ курсі матеріал з основної іноземної мови ділиться на чотири модулі. Для зручності оцінювання кожен модуль має найвищий рейтинговий бал – 100. З чого складаються ці бали? Система не є уніфікованою, тому кожен викладач вільний наповнювати її своїм змістом, важливо тільки, щоб студенти вже на початку роботи над певним модулем були ознайомлені з особливостями контролю та перевірки їхньої роботи, чітко розуміли, за що можна заробити бали і скільки. Можна навести один з прикладів рейтингового оцінювання Модуля 1 на 1 курсі:
- граматичні аспекти (виконання домашніх завдань, неодноразові короткі тестові перевірки вивченого) – 15 балів;
- фонетичні аспекти (теорія та практика) – 10 балів;
- лексичні аспекти (ідіоматичні вирази, фразові дієслова, лексика з тематики модуля) – 15 балів;
- проектна робота – 20 балів;
- розвиток усного мовлення (монолог/діалог) - 10 балів;
- розвиток письмового мовлення (написання ессе та інших видів письмових робіт) – 20 балів;
- підсумкове тестування аудитивних умінь – 10 балів.
Приблизно таким же чином проводиться оцінювання освоєння матеріалу певного модуля на 2 курсі. Особливістю 2 курсу є те, що фонетичні аспекти спеціально не контролюються, лексико-граматичні аспекти перевіряються за допомогою тестів, як наведених у підручнику та в книзі для вчителя, так і розроблених викладачем. В якості окремого аспекту перевірки виноситься читання. Незмінно важливими для оцінювання рівня навченості студентів залишаються продуктивні види діяльності – говоріння та письмо. Надзвичайно корисним видом роботи ми також вважаємо різного роду проектні завдання, що направлені на розвиток творчого мислення та ініціативи студентів. Нижче поданий параметри, за якими можна проводити оцінювання на 2 курсі:
- проектна робота – 10-20 балів;
- розвиток усного мовлення (монолог/діалог) – 10-20 балів;
- розвиток письмового мовлення (написання ессе та інших видів письмових робіт) – 20-30 балів;
- лексико-граматичні аспекти – 10-20 балів;
- читання (різні типи та види тестових робіт) – 10-15 балів;
- тестування аудитивних умінь – 10 балів.
Непогано запропонувати студентам також додаткові види роботи творчого характеру для додаткових, бонусних балів. Наприклад, підібрати автентичні текстові матеріали/малюнки, фотографії з теми, що вивчається, розробити кросворд, чайнворд, тести множинного чи перехресного вибору або інші ігрові/тестові завдання для засвоєння лексики/граматики модуля. Ці завдання розкривають творчий потенціал студентів, а також починаючи з І курсу готують їх до педагогічної роботи і, що важливо, є по суті мотиваційно-направленими, адже додаткові завдання не є обов’язковими, і студенти обирають їх з двох причин: 1) цікавість, інтерес;
2) бажання підвищити свій рейтинг.
Наш практичний досвід з впровадження рейтингового оцінювання студентів як стимулу для їх успішного навчання свідчить про позитивні наслідки цієї роботи в плані підвищення активності і зацікавленості студентів до занять з основної іноземної мови (англійської).