Секція «Право», 9. «Цивільне право»

Карпенко К.О.

Мала академія наук України, секція «Право», м. Суми

Проблема дотримання прав дитини

Актуальність. Захисники прав дитини спрямовують увагу влади та громадськості на засилля порушень у цій галузі. Засоби масової інформації не рідко показують тяжке становище дітей, які знаходяться в ситуаціях, що не піддаються контролю або в яких їх експлуатують дорослі.

Завдання означеної статті полягає у поданні фактичного матеріалу та результатів дослідження самоаналізу молоді, щодо особистого досвіду зауваження дотримання прав дитини у сучасному соціумі.

Нами розроблено анкету з метою з’ясування стану дотримання прав дитини та обізнаності населення щодо цих прав. Масив дослідження становив 100 осіб, місце дослідження м. Глухів, м. Кролевець Сумської обл. Дослідження проводилося 2005-2007 років. Подаємо нижче зміст тексту анкети.

АНКЕТА. Просимо щиро відповісти на питання нашої анонімної анкети:

Ваша стать? 2. Ваш вік? 3. Ваша освіта? 4. Чи повинні бути юридично закріплені права у дитини? Обґрунтуйте свою відповідь. 5. Чи існують у сучасному світі юридичні права дитини? 6. Якщо існують юридичні права у дитини, то які в першу чергу наголошуються? 7. Чи є у діючому законодавстві нашої держави окремо виділені права дитини? 8. Якби Ви складали кодекс прав дитини, то в першу чергу включили б право на:… 9. Які статті нині діючої Конституції відстоюють права дитини? 10. Чи знайомі сучасні батьки з юридичними правами дітей? Чи завжди всі батьки дотримуються виконання прав дитини? 11. На Вашу думку, коли батьки повинні ознайомитися з правами дитини? 12. Хто на вашу думку повинен дати батькам інформацію про юридичні права дитини? 13. Чи треба давати дитині знання про її юридичні права? З якого віку? Хто це повинен робити? 14. На Вашу думку, де, коли, ким у сучасному житті порушуються права дитини? 15. Які порушення прав дитини (від народження до 18 років) за своє життя Ви чули, бачили, зазнали, помічали або знаєте, що такі бувають: 15.1. порушення прав дитини у сім’ї:… 15.2. порушення прав дитини у дитячому дошкільному закладі:… 15.3. порушення прав дитини у молодших класах школи:… 15.4. порушення прав дитини у старших класах школи:… 15.5. порушення прав дитини у ПТУ, коледжах і т.д.:… 15.6. порушення прав дитини серед однолітків:… 15.7. порушення прав дитини на вулиці:… 15.8. порушення прав дитини у місті:… 15.9. порушення прав дитини у селі:… 16. Як на Вашу думку, чи достатньо обізнані вчителі та майбутні вчителі (студенти) з міжнародними та вітчизняними юридичними документами, що наголошують права дитини? 17. Хто і де навчає вчителів правової обізнаності у питанні дотримання юридичних прав дитини? Чи бувають порушення прав дитини дома або у школі? 18. На вашу думку, що треба зробити, щоб дотримання прав дитини в Україні завжди контролювалось кожним із тих, хто працює з дітьми, або має власних дітей? Просимо максимально правдиво відповісти на поставлені запитання. Одержану інформацію буде використано для наукового дослідження стану прав дитини.

На п’ятнадцяте запитання: «Які порушення прав дитини (від народження до 18 років) за своє життя Ви чули, бачили, зазнали, помічали або знаєте, що такі бувають» нами одержано такі варіанти відповідей:

порушення прав дитини у сім’ї: 50% опитуваних наголосили на такому порушенні як «побиття», решта вказали інші варіанти «жорстоке поводження, пригноблення»; «фізичні знущання»; «порушується право вільно виражати свої думки»; «батьки б’ють дітей»; «неповага до особистості дитини»; «батьки не дають свободи дитині»; «на право зробити свій вибір вільно, право мати свою думку, не таку як мають батьки»; «порушуються права на висловлювання своєї думки»; «побиття, зневажання»; «застосування сили до дитини»; «насильство»; «у моєму житті був випадок, коли батьки «грали дитиною у футбол» - били ногами»; «побиття, експлуатація дитячої сили»; «побиття, неповага»; «велике навантаження роботою»; «побиття, фізичне покарання»; «вигнання з дому, побиття за найменшу провину били дітей, карали і морально»; «на свободу слова»; «бійки»; «так бувають знущання над дитиною та ін..»; «знаю порушення на гідність, моральні в основному»; «приниження гідності»; «батьки не приділяють увагу дітям»; «батьки б’ють своїх дітей»; «не розповім»; « погане відношення від батьків та рідних»; «рукоприкладство»; «жорстоке поводження батьків»; «жорстоке відношення до дитини»; «це все залежить від батьків та місця де дитина мешкає»; «гоніння, биття»; «побиття, недоїдання, психологічне давлення»; «обман, байдужість, мордування батьками»; «хамство дорослих і їх впевненість у безкарності»; «били дитину»; «позбавлення життя, морально-фізичне знущання»; «недбале ставлення батьків до умов життя, навчання дитини, сексуальне насилля»; «батьки знущаються над своєю дитиною»; «несприятливі умови для навчання, відсутність відпочинку, незадовільне харчування»; «побиття дитини, приниження, коли дитину обмежують у спілкуванні»; «побиття, примус до роботи, сексуальні примушення»; «побої, сексуальні домагання»; «не врахування інтересів»; «на висловлення власної думки, на право голосу»; «на власну думку»; «знущання, покарання, сексуальні домагання»; «порушується право на гідність»; «порушення прав гідності»; «пригнічення прав на голос»; «на існування власної думки, фізичне покарання»; «грубі фізичні покарання, позбавлення дитини мінімальних умов життя (їжі, даху над головою)»; «пригнічення гідності, байдуже ставлення до дитини»; «неповага, обмеження прав дитини»; «приниження, сексуальне домагання»; «не дозволяють дитині робити те, що вона бажає і може робити самостійно»; «не дають висловлюватися»; « порушується право на любов, турботу»; «побиття, неналежна турбота»; «занедбаність»; «незадоволення потреб дитини».

Порушення прав дитини у дитячому дошкільному закладі: «покарання дитини»; «публічне покарання»; «приниження гідності»; «фізичне покарання»; «не звертають уваги на дітей, які нижчі за соціальним статусом»; «не помічав»; «дітей досі наказують, хоч ці факти скриваються»; «недбалість вихователя і няні до запущених дітей, неврахування ними стану здоров’я»; «не звертання уваги на деякі проблеми людини»; «образи, приниження гідності»; «у місті був випадок, коли вихователі знущалися з дітей у їдальні»; «дитині надівали зимову шапку під час літньої жари в покарання»; «тільки їсти випускали з кутка – цілий день в кутку»; «закривали у кладовці»; «казали щоб не плакав, бо зроблять укол».

Порушення прав дитини у молодших класах школи: «фізичне покарання»; «побиття дітей, образи честі та гідності»; «фізичне покарання при всіх»; «недооцінка вчителем учнів, які не встигають у навчанні»; «неповага до особистості дитини»; «те ж покарання дитини, бо діти мають  тільки одного вчителя на весь день»; «необізнаність учителів із приводу стану здоров’я дітей»; «не надання способу самореалізації»; «образи, приниження»; «старші відбирають гроші у молодших».

Порушення прав дитини у старших класах школи: «тілесні пошкодження»; «залякування»; «неповага до особистості дитини, неякісне навчання»; «образи з боку вчителів, незаслужені оцінки (як високі, так і низькі)»; «небажання заглиблюватись у стан здоров’я»; «спекуляція матеріальним достатком учнів»; «образи»; «експлуатація дитячої праці».

Порушення прав дитини(до 18 років) у ПТУ, коледжах і т.д.: «вимагання хабара»; «приниження учнів»; «старші групи пригнічують студентів молодших курсів»; «приниження»; «не об’єктивне оцінювання»; «неповага до особистості дитини, небажання слухати думку дитини, не те що враховувати»; «образи»; «необ’єктивне оцінювання»; «приниження гідності та честі, насильство».

Порушення прав дитини серед однолітків: «образа честі, гідності, жорстоке поводження, знущання»; «у деяких випадках не визнання компанією дитини»; «старші діти ображають молодших»; «фізично більш розвинені ображають слабших»; «тілесні пошкодження»; «приниження особистості»; «однолітки ображають друзів, принижують, заставляють під їхнім впливом робити шкоду…»; «неповага до особистості, порушення права на безпеку»; «побиття та образи сильнішими слабших (фізично)»; «бійки, приниження, вимагання грошей»; «не визнання дитини як певного члена суспільства»; «образи»; «може порушуватись право на фізичну недоторканність».

Порушення прав дитини на вулиці: «образа честі, гідності, жорстоке поводження, знущання»; «приниження»; «порушення прав на здорове довкілля»; «бійки, розпивання спиртних напоїв»; «право на безпеку»; «знаю що є, особисто не стикалася»; «бійки, зґвалтування (неповнолітніх дівчат), переслідування, вимагання грошей»; «зазнали шкоди від старших дітей»; «насильство»; «можуть бути порушені будь-які права».

Порушення прав дитини у місті: «приниження»; «право на спілкування рідною мовою»; «право на безпеку, право на сім’ю»; «місто мало опікується дітьми, дуже мало гуртків, секцій…»; «занедбаність дітей у неблагополучних сім’ях»; «у моєму житті був випадок, коли батьки скалічили дитину»; «можуть бути порушені будь-які права»; «може порушуватись право на фізичну недоторканність»; «старші відбирають гроші у молодших»; «напади, грабежі».

Порушення прав дитини, що проживає у сільській місцевості: «приниження»; «нема можливості користуватися сучасними розробками і винаходами»; «притягнення дитини до тяжкої роботи»; « порушено право на якісне навчання, право на сім’ю»; «занедбаність дітей батьками»; «через надмірне використання дитячої сили у непосильній багатогодинній праці»…

Висновок. Підсумовуючи фактичну інформацію, одержану за самоаналізом молоді про дотримання прав дитини у їх особистому житті та близькому оточенні, наголошуємо, що ця проблема стоїть гостро, тому актуалізується необхідність навчати дітей відстоювати свої права. Зокрема, не варто боятися та уникати конфліктів, якщо права дитини при цьому можуть бути порушені. Наші права – це наші почуття та потреби, бажання та можливості, які ми можемо і повинні відстоювати.

ЛІТЕРАТУРА:

1.     Загальна декларація прав людини, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 1948 року

2.     Конвенція ООН про права дитини, прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 1989 року.