Право, конституційне право                                                

                                                               Кушниренко А.Г, к.ю.н., доцент

Национальная юридическая академия

                                                           Украины им. Ярослава Мудрого

 

 Виборчі права громадян України

Ст. 38 Конституції України закріплює право вільно обирати і бути обраним в органи державної влади і органи місцевого самоврядування. Вказане право відноситься до політичних прав, а  отже таким правом можуть користуватися лише громадяни України.

Не піддаючи сумніву дану норму Конституції, але виходячи із того, що в нашій державі проживають десятки тисяч іноземних громадян і осіб без громадянства (і ця кількість в зв’язку з майбутнім вступом до Європейського Союзу буде тільки збільшуватися), слід ретельно вивчити питання про можливість надання виборчих прав не громадянам і, насамперед, в їх праві приймати участь у виборах місцевих органів самоврядування. Мова йде про обрання депутатів місцевих рад та сільських, селищних та міських голів. На мій погляд, надання не громадянам пасивного і активного виборчого права сприяло б подальшій демократизації нашого суспільства, залучення не громадян до управління територіальними громадами.

Що стосується виборчих прав громадян України, то вони регулюються  Конституцією та відповідними виборчими законами, які в своїй сукупності по суті являють собою механізм реалізації даного права. Є всі підстави вважати, що виборче право – це гарантоване державою право громадян на участь у виборах.

В правовій літературі прийнято розрізняти активне і пасивне виборче право. Активне виборче  право характеризується рядом активних дій по вибору того чи іншого кандидата і настає з 18 років, про умові, що такий громадянин має право голосу, тобто судом не визнаний не дієздатним. Пасивне ж виборче право – це право громадянина бути обраним в органи державної влади і місцевого самоврядування. Воно настає: по виборам депутатів місцевих рад і сільських, селищних та міських голів – 18 років         (міст Києва і Севастополя – з 21 року);  по виборам народних депутатів України – з 21 року, по виборам Президента України – з 35 років.

При реалізації громадянами своїх виборчих прав надзвичайно важливим є додержання принципів виборів. Такими є: 1) принцип вільних виборів – виборець сам вирішує, прийняти йому чи ні участь в голосуванні. Не припустимим є застосування підкупу, шантажу, погроз та інших незаконних засобів впливу на волевиявлення виборів, членів виборчих комісій та кандидатів на виборчі посади; 2) принцип загального виборчого права – включає в себе активне та пасивне виборче право (про це згадувалося вище). Слід відзначити, що для пасивного виборчого права  українське законодавство встановлює як правило, не тільки більш високий віковий ценз, але і деякі інші вимоги. Наприклад, кандидат на пост Президента України повинен досягти віку 35 років, а також проживати в Україні протягом 10 останніх перед днем виборів років та володіти державною мовою; 3) принцип рівних виборів – кожен виборець має тільки один голос, може бути включений лише в один виборчий список і проголосувати тільки один раз; 4) принцип прямих виборів – поміж виборцем і кандидатом, якого він обирає не має будь-яких проміжних структур (наприклад, колегії виборців). Виборець голосує за обраного ним кандидата (партію чи партійний блок) безпосередньо; 5) принцип таємного голосування – суть його полягає в тому, що контроль за волевиявленням виборців забороняється. Голосування повинно відбуватися в спеціально підготовлених приміщеннях (кімнатах чи виборчих кабінах), знаходження в яких забороняється будь-якій людині, окрім самого голосуючого. Якщо виборець з поважної причини не може заповнити виборчий бюлетень, він може запросити допомогти йому в цьому іншого виборця. Виборча комісія не повинна також відповідати на запит зацікавлених осіб, відносно того, чи приймав участь у виборах конкретний виборець. Ці причини є конституційними, але існують і загальні, наприклад, законності, гласності, широкої участі населення у виборах та ін.

Порушення виборчих принципів – це серйозне порушення виборчих конституційних прав громадян і може мати дуже серйозні правові наслідки – як до визнання виборів не дійсними, а також притягнення винних до кримінальної відповідальності. Яскравим прикладом цього виступають вибори Президента України в 2004 році.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кушниренко Александр Георгиевич,

г. Харьков – 61166,  ул. Ак. Ляпунова, 9 кв. 101.

Тел. 70-20-755

доцент кафедры конституционного права Украины,

кандидат юридических наук,

Ученое звание – доцент