Екологія/2.Екологічні та метеорологічні проблеми великих міст та промислових зон

 

К.б.н. Вальтер Г.А.

 

Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Україна

 

Екологічний аналіз стану оточуючого середовища в зоні техногенного впливу

 

 

Кожна господарська діяльність галузі промисловості повинна ураховувати правила і заходи щодо дотримання технологічного режиму та вимог до охорони природи, раціонального використання природних ресурсів, оздоровлення довколишнього середовища, яке забезпечить нормативи якості природного середовища.

Загострення екологічних проблем багато в чому залежить від впровадження екологічно безпечних технологій та виробництв, забезпечення ефективної роботи очисних споруд, установок засобів контролю за довкіллям.

Вирішення екологічних проблем потребує розроблення та впровадження природоохоронних заходів відповідно до екологічного прогнозу очікуваних наслідків.

Більшість технологічних процесів на підприємстві супроводжується значним виділенням в оточуюче середовище забруднюючих речовин. Всі ці забруднюючи речовини в процесі експлуатації обладнання потрапляють в атмосферне повітря, в водні басейни, в ґрунти та суттєво погіршують екологічну ситуацію.

Для зниження шкідливого впливу на довкілля необхідно вирішувати питання ефективної очистки та нормування викидів, розрахунку гранично допустимих викидів. Цим питанням слід приділяти увагу як в процесі проектування підприємства, так і в періоди його експлуатації.

Політика в області екології полягає в концентрації всього зайнятого персоналу і ресурсів у забезпеченні вимог законодавства України по захисту навколишнього середовища (повітря, вода, земля) і мінімізації викидів усіх видів відходів, зв'язаних із процесами виробництва.

Сутність політики в області екології полягає в тому, щоб виробництво продукції, готова продукція, і її збереження відповідали вимогам законодавства України і чеканням споживача в області захисту навколишнього середовища.

Політика в сфері екології реалізується через Систему керування навколишнім середовищем (СКНС), що встановлюється Посібником з екології підприємства. Успіх її реалізації забезпечується ефективним функціонуванням СКНС при виробництві продукції відповідно до вимог МС 14001.

Досягнення заявленої політики керівництва в області екології здійснюється через упроваджену СКНС і забезпечується:

- виконанням норм і вимог законодавства України по забрудненню викидами шкідливих речовин, при виробництві і збереженні готової продукції;

- мінімізацією усіх видів викидів шкідливих речовин;

- плануванням і реалізацією програми в області екології;

- ефективним функціонуванням СКНС, а також готовністю її фун-кціонування в аварійних ситуаціях;

- контролем коригувальних вимірів і моніторингом екологічних характеристик;

- аналізом з боку керівництва.

Для регулювання природоохоронної діяльності та керування нею на промисловому підприємстві необхідне уявлення щодо можливих забруднень виробництва (твердих, рідких, газоподібних), що чинять негативний вплив на рослинний та тваринний світ, поверхневі та підземні води, повітряний басейн, грунтовий покрив.

В період з 2004 по 2009 р.р. на кафедрі екології ХНАДУ проведено комплекс робіт з використанням єдиної програми досліджень на ряді підприємств м. Харків: АТ “Стома”, ВАТ „Система”, ВАТ “Турбоатом”, ВАТ “Харківський завод тракторних двигунів” , Харківський коксохімзавод, автобаза Південної залізниці, НПО “Укрелектромаш”, ДП ХЕМЗ”, ДП “Завод ім. Малишева”,“Завод залізобетонних конструкцій” , сміттєпереробний комплекс ст. Люботин Південної залізниці”.

Оцінка господарської ємності екосистем і визначення допустимого антропогенного впливу визначається повним використанням природних ресурсів, але при цьому потребує комплексного планування для охорони довколишнього середовища.

Програма досліджень передбачає наступні задачі:

-         оцінка стану довколишнього природного середовища відносно до рослинного та тваринного світу, грунтів, повітряного басейну, поверхневих та підземних вод на промисловому майданчику та прилеглій території підприємства;

-         аналіз основних технологічних процесів та виділення основних джерел забруднення довкілля;

-         кількісна оцінка впливу на рослинний та тваринний світ, грунти, повітряний басейн, поверхневі і підземні води; ранжування екологічних проблем з точки зору завдання шкоди довколишньому середовищу;

-         розробка заходів, спрямованих на зниження негативних впливів.

Оцінка стану зелених насаджень за проводилась за допомогою шкали класів стану дерев.

Згідно з Водним Кодексом України оцінка якості води робиться за рибогосподарськими нормативами з урахуванням обмежувальної ознаки шкідливості (ООШ), що ураховує спільну дію забруднювальних речовин, що входять до неї. Для комунально-побутової категорії водокористування стан якості води оцінено шляхом порівняння величини показника якості води з загальними вимогами, або з гранично-допустимою концентрацією (ГДК).

Для оцінки екологічного стану у цілому використовується екологічна класифікація об'єктів.

Оцінка стану повітряного басейну містила в собі:

-     оцінку стану атмосфери для кожної з забруднювальних речовин без урахування ефекту сумації на території досліджуваного регіону;

-     оцінку стану атмосфери з урахуванням ефекту сумації забруднювальних речовин;

-     розрахунок індексів забруднення атмосферного повітря.

Оцінка стану грунтів зроблено за двома категоріями показників:

-     загальні фізико-хімічні показники, що містять в собі такі характеристики як величина рН водної витяжки, вміст основних катіонів, вміст основних аніонів, вміст нітратів, мінералізація; ці показники зіставляються для даного типу грунтів;

-     у другу групу показників включені хімічні елементи, забруднювачі грунту, концентрація яких нормується.

Оцінка стану підземних вод містить у собі характеристику водоносних горизонтів господарсько-питного призначення за загальними ознаками, вододостатком і якістю підземних вод.