Ягмур К. А., к.е.н., старший викладач

Бабіч О. Ю., студентка інституту обліку та фінансів

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені

Михайла Туган-Барановського

 

Необхідність ведення і роль управлінського обліку в підвищенні ефективності роботи підприємства

 

Останнім часом для успішного вирішення проблем управління, які виникають перед менеджерами вищого і середнього рівнів, недостатньо лише інформації бухгалтерського обліку, тому все більшу актуальність здобуває управлінський облік. Дослідження з цієї проблеми набули значного поширення в країнах з розвиненою ринковою економікою в 70-ті роки. Учені - економісти (К. Друрі, Т. Скоун, Ч. Хорнгрен, Д. Фостер, Р. Ентоні й ін.) обґрунтували необхідність відокремлення управлінського обліку, його призначення, основні функції і методичні принципи організації.

Серед вітчизняних дослідників згаданій проблематиці свої праці присвятили такі, як К. Редченко, Т. Трофимов, М. Чумаченко, С. Голова, Л. Сухарева й ін. При цьому на практиці лише деякі вітчизняні підприємства застосовують систему управлінського обліку для ефективного рішення питань і проблем ведення бізнесу. Основне пояснення цього - відсутність достатнього обсягу знань у керівництва.

Мета даної роботи - теоретичне обґрунтування необхідності ведення управлінського обліку на підприємствах України в сучасних умовах.

Відповідно ст. 1 ЗУ “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” управлінським (внутрішньогосподарським) обліком є система обробки і підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі керування підприємством. Предметом управлінського обліку є виробнича і комерційна діяльність організації в цілому і її окремих структурних підрозділів у процесі всього циклу керування. Господарські операції, що носять винятково фінансовий характер (операції з цінними паперами, орендні і лізингові операції і т.п.), виходять за рамки предмета управлінського обліку.

Управлінський облік можна визначити як інтегровану систему внутрішньогосподарського обліку, що надає інформацію про витрати і результати діяльності як усього підприємства, так і його окремих структурних підрозділів, призначену для прийняття тактичних (оперативних) і стратегічних (прогнозних) управлінських рішень.

Серед особливостей управлінського обліку, які підтверджують його визначальну роль в підвищенні ефективності роботи підприємств можна виділити наступні:

·        Управлінський облік перш за все являється системою інформаційного забезпечення управлінських рішень. Керівнику підприємства або менеджеру вищого рівня, що приймає управлінські рішення, не обов’язково знати бухгалтерські записи і регістри. Основна задача управлінського обліку – надання інформації в такому вигляді, який необхідний управлінцю і саме тоді, коли вона йому потрібна.

·        Управлінський облік є одночасно як обліком (у традиційному розумінні), так і способом формування управлінської інформації.

·        Інформація, яка використовується в управлінському обліку, формується як з внутрішніх, так і з зовнішніх джерел.

·        Інформація, що використовується для прийняття управлінських рішень, часто формується на основі даних інших видів обліку – бухгалтерського, статистичного, податкового, оперативного.

·        Обєм даних, які використовуються в управлінському обліку, залежить від конкретних управлінських потреб. Наприклад, для оцінки рівня певних витрат в ціні продукції достатньо знати лише їх питому вагу. Однак, коли рівень цих витрат починає зростати, то для аналізу та прийняття конкретних управлінських рішень необхідна інформація про центри витрат, види продукції тощо [1, с. 36].

Отже, управлінський облік займає особливе місце в обліковій системі підприємства, оскільки поєднує облік з управлінням, а також приєднує до себе деякі позаоблікові функції: узагальнення нормативів і планування витрат, аналіз собівартості продукції, облік нефінансових факторів, прийняття рішень тощо.

Але у сучасний період на переважній більшості підприємств України управлінський облік ще не сформувався як цілісна система збору, аналізу, інтерпретації, представлення корисної інформації менеджерам підприємства з метою прийняття на її основі рішень. Відсутня єдина методична база формування управлінського обліку як системи.

Таким чином, у сучасному діловому світі, де існує велика конкурентна боротьба між підприємствами за сегменти ринку, управлінський облік відіграє головну роль у скороченні витрат і збільшенні прибутку підприємства, що здійснюється за рахунок елементів управлінського обліку. Тому Україна, як держава що розвивається, повинна переймати позитивний досвід закордонних країн і впроваджувати управлінський облік не тільки в теорії, але і на практиці. Для цього держава повинна підтримувати підприємства як на законодавчому рівні, так й стимулювати їх матеріально, або надавати різноманітні пільги.

 

Література:

1.          А. Загородний, Г. Партин. Управленческий учет как система информационного обеспечения управленческих решений. // Бухгалтерский учет и аудит. – 2004. - №7. – с. 35-37.

2.          Чумаченко Н. Управленческий учет в Украине. // Бухгалтерский учет и аудит. – 2001. - №6. – с. 43-47.

3.          В. Ф. Палий. Управленческий учет: организация и функционирование. // Бухгалтерский учет. – 2007. - №23. – с. 60-65.