Економічні науки /10. Економіка підприємства

к. е. н. Кудирко О. М., Кудирко І. О.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

 

Інвестиції та інновації у розвиток підприємств харчової промисловості

На всіх рівнях організаційного управління, розвиток інноваційної діяльності потребує чіткої системи фінансування. Це забезпечить накопичення фінансових коштів, їхню концентрацію на найважливіших напрямах інноваційної та науково-технічної політики підприємства. Система фінансового забезпечення інноваційної діяльності є  сукупністю економічних відносин, які виникають при залученні та ефективному використанні фінансових ресурсів, принципів організації й управління, методів і форм їхнього впливу на життєдіяльність інновацій.

Однiєю з iнвестицiйних стратегiй пiдприємств харчової промисловостi виступає акцiонування капiталу, найважливiшою функцією якого є необхiднiстъ розвитку продуктивних сил у промисловостi, створення на основi iнновацiй крупних пiдприємств з масштабним основним капiталом i тривалим термiном будiвництва. Реалiзацiя таких проектiв не може бути здiйснена за рахунок iндивiдуального капiталу та банкiвського кредиту, так як перший обмежений у розмiрах, а другий у термiнах повернення. Інвестування виробництва за рахунок акцiонування придатне для харчової промисловостi ще й тому, що прискорює приватизацiю пiдприємств i сприяє збереженню цiлiсних майнових i господарських комплексiв.  

   На сучасному етапi частка акцiонованих пiдприємств масложирової, цукрової i пивоварної галузей, а також пiдприємств з виробництва устаткування для харчової промисловостi в загальному виробництвi продукції становить майже 95%. Особливiстю харчової промисловостi є те, що процес концентрацiї капiталу в галузi дуже iнтенсивний. Так, питома вага акцiй крупних iнвесторiв становить бiлъш як 27%, у 26,7% пiдприємств рiвенъ приватизацi становить 100%, в 58% — вiд 70 до 100%, у 7 — вiд 50 до 70%. Висока концентрацiя акцiонерного капiталу посилює iнвестування галузi, й iнновацiйну дiяльнiсть. Не зважаючи на недостатнiй розвиток фондового ринку в Українi, роль цiнних паперiв в процесi iнвестування харчової промисловостi постiйно зростає [1].

До пiдприємств, якi успiшно провели вторинну емiсiю i частково використали залученi кошти на iнновацiйнi проекти слiд вiднести ВАТ Алуштинсъка харчосмакова фабрика Автономної республiки Крим, ВАТ “Вендичанський комбiнат хлiбопродуктiв” Вiнницької обл., ВАТ “Зелений гай” Миколавської обл., ВАТ “Жидачiвський сирзавод”, ВАТ “Лебiдь” Сумської обл., третинну емiсiю цiнних паперiв здiйснено ВАТ “Воронізький цукровий завод” Сумської обл.,  Івано-Франківський  птахокомбінат.

 За рахунок емiсiї цiнних паперiв iнвестують iнвестицiйнi процеси i пiдприсмства виноробної промисловостi, серед залучених джерел їх частка становить близько 5,5%. Так, як залучення довгострокових кредитiв досить ризиковано за сучасних умов, їх питома вага в структурi залучених джерел  фiнансування становить трохи бiльше 0,5%. Крiм цього, виноробнi пiдприємства використовують податковий iнвестицiйний кредит, який реалiзусться у формi вiдстрочки податкових платежiв, що становить 2% загального обсягу iнвестування.

Одним з кращих цукрових заводiв на ринку України є ВАТ “Пальмiрацукор”, який розвивасться за рахунок iнвестицiй трейдера — групи компанiй “Укррос-цукор”, якi є власниками основного капiталу пiдприємства. Важливою особливiстю такої схеми iнвестування є те, що вона не обмежується лише промисловим пiдприємством, а iнвестує дiяльнiсть пiдприємств сировинної бази. Так, лише за рiк iнвестував бiльш як 7 млн. грн. у колективнi сiльськогосподарськi пiдприсмства, що дозволило поновити матерiальнотехнiчну базу аграрної сфери i забезпечити якiсною сировиною переробну галузь.
         У тютюновiй галузi на базi шести найкращих тютюнових фабрик України створено пiдприємства з iноземними iнвестицiями кампанiй Reemtsma, що iнвестувала 72,5 млн. дол. США, Рhiliр Моггis37 млн., Вгitish Тоbассо International — 28 млн., якi функцiонують на базi найновiших технологiй. На сучасному етапi 34% iноземних iнвестицiй, здiйснених у виробничi галузi, вкладено саме в тютюнову галузь, з яких 82% — у технологiї i обладнання, 10%
— у навчання персоналу
i 8% у розвиток мережi збуту та реалiзацi. Найпоширенiшими формами iнвестування iнновацiйної i виробничої дiяльностi галузi є фiнансування капiтальних вкладень, оновлення технологiчних процесiв, якi забезпечують випуск конкурентоспроможних сигарет високої якостi [2].
         Перспективною
iнновацiйною стратегiєю виступає  формування корпоративних структур з великим капiталом, перевагами яких с пiдвищення впливу переробних пiдприємств на розвиток сировинних зон, зменшення впливу посередницьких структур на виробникiв продуктiв харчування, пiдвищення iнвестицiйної привабливостi регiонiв. До тих корпоративних структур, якi виникли на власнiй основi слiд вiднести ТОВ “Меловський завод рафiнованих олiй  Стрілецький степ”, на якому освоєно унiкальну технологiю холодного пресування насiння соняшника, що зберiгас властивостi олi.

         Отже, для розвитку харчової промисловості необхідні  інвестиції та інновації. Можливими варіантами інвестиційних страттегій в інноваційній діяльності підприємств є:

-    акціонування капіталу ;

-    емiсiя цінних паперів;

-    залучення iноземного капiталу, а також створення спiльних пiдприсмств з               іноземним капіталом;

-   інвестування підприємств сировинної бази;
-  формування корпоративних структур з великим кап
iталом.


Література:
1. Ярчук М. Реструктуризація цукробурякового виробництва в Україні та підвищення його дохідності // Економіка АПК. - 2008. - №5. С. 59-61.

2. Рагуліна І. Підвищення ефективності цукробурякового виробництва // Економіка АПК. - 2007.- №11. С. 125-132.