Экономические науки/Управление трудовыми ресурсами

Вахітова Олександра Віталіївна

Буковинська державна фінансова академія

 

Трудові ресурси в процесах  організації продуктивних сил України

 

Трудові ресурси (ТР) – це частина населення України, яка має необхідний фізичний розвиток, здоров’я, освіту, професійні знання і кваліфікацію для заняття суспільно-корисною працею. Трудові ресурси вважаються головною продуктивною силою суспільства, адже для будь-яких виробничих процесів необхідне використання фізичної та інтелектуальної праці. Необхідно зазначити, що наявність трудових ресурсів відіграє чи не головну роль у процесах територіальної організації продуктивних сил.

Велику увагу даним питанням приділяли такі вчені: Заставний Ф.Д., Качан Є.П., Штемпель Д., Доценко А.І., і т.д.

Зауважимо, що в різних країнах замість терміна «трудові ресурси» використовується поняття «економічно активне населення»

ТР формують трудовий потенціал (ТП). Під ТП розуміють систему, що має просторову та часову орієнтацію, елементами якої виступають ТР з урахуванням усієї сукупності їхніх кількісних та якісних характеристик зайнятості і робочих місць.

Кількісно трудовий потенціал визначається демографічними чинниками, а також потребами суспільного виробництва в робочій силі.

Якість ТП - поняття відносне і включає такі характеристики ТР як освіта, кваліфікація, досвід, тощо.

Все зайняте у народному господарстві населення розподіляється між галузями матеріального виробництва та невиробничої сфери.

Майже 4 млн. осіб в Україні працює в промисловості (27,1%), 3,9 млн. у сільському господарстві (10,1%), понад 2 млн.осіб в освіті і науці (9,3%), понад 4,2 млн. в торгівлі громадського харчування, технічного обслуговування (8,8%).

Важливим показником ефективності використання трудових ресурсів є рівень безробіття.

За даним Державного комітету статистики України зареєстровано понад 3 млн. безробітних. Найбільше зареєстровано в Львівській, Донецькій, Дніпропетровській областях. Заслуговує на увагу і проблема розподілу безробітних за віком та освітою. Зокрема у віці до 28 років частка безробітних сягає 32%, серед яких майже 62% - жінки. Серед усіх безробітних повну вищу освіту мають понад 200 тис. осіб., професійно-технічну освіту 621,8 тис. осіб, повну середню 624,6 тис. осіб., початкову-104 тис. осіб.

 Проблемами зайнятості населення України займається Державна Служба зайнятості.

При розміщенні продуктивних сил, для пропорційного розвитку господарства регіонів та областей, велике значення має аналіз балансу трудових ресурсів. Цей документ характеризує наявність і склад трудових ресурсів, їх розподіл за видами зайнятості, сферами і галузями господарства та суспільними групами.

Також не можна не зауважити, що демографічне становище країни переживає не найкращі часи. Слід зазначити, що за останні 60 років спостерігається порівняно стабільний коефіцієнт смертності, проте за цей час різко скоротилися показники народжуваності.

Таким чином, в Україні відбуваються складні демографічні процеси природного та механічного скорочення чисельності населення, що негативно впливає на формування її ресурсно-трудового потенціалу і спричинює негативні соціально-економічні наслідки.