Економічні науки/Облік та аудит

Ст.викладач Ягмур К.А.,Григорєва В.В., 

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ

ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Сучасні ринкові  відносини в країні змусили по-новому підійти до постановки обліку на окремих ділянках фінансово-господарської діяльності підприємств і організацій, у тому числі обліку основних засобів і їх оподаткування.

Серед сучасних вітчизняних вчених, що займаються проблемою основних засобів є  Мазуренко Е., Нікулін О., Шершун І.

Метою статті є висловлення пропозицій щодо удосконалення обліку  основних засобів.

Починаючи з 30.03.2008 року норми профільного П(С)БО 7 «Основні засоби» вже не поширюються на ті обєкти, які утримуються для продажу. Їх облік ведуть за правилами оновленного з метою відповідності міжнародним стандартам П(С) БО 27 «Необоротні активи, що утримуються для продажу, і припинена діяльність».

Відповідно до цих змін  було введено субрахунок 286 «Необоротні активи та групи вибуття, що утримуються для продажу».

Ці події призвели до того, що перед бухгалтерами постало питання: чи можна реалізувати основні засоби безпосередньо з 10 рахунку, або вартість  об’єкту основних засобів повинна бути переведена на субрахунок 286 і тільки потім здійснена реалізація.

Для того, щоб реалізувати основні засоби як «необоротний актив, що утримується для продажу», треба керуватися  умовами, що передбачені п.1 р.II П(с)БО 27, в якому визначено, що необоротній актив та група вибуття визнаються утриманими для продажу у випадку, якщо:

-         економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням;

-         вони готові до продажу в їх теперешньому стані;

-         їх продаж, як очікується,  буде  завершен протягом року з дати визнання їх утриманими для продажу;

-         умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів;

-         їх продаж має високу вірогідність, якщо керівником підприємства підготовлен відповідний план або підписан твердий контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості [2].

Треба зауважити, що всі ці умови повинні виконуватися  одночасно.

 Основні засоби переводять у необоротні активи не автоматично. Це відбувається, якщо дотримані  умови визнання, що перелічені у П(С)БО 27. Крім того, щоб визнати актив як утриманий для продажу, потрібно, щоб пройшов деякий час з моменту прийняття рішення щодо його продажу до моменту здійснення продажу. Протягом цього періоду підприємство повинно застосовувати активні дії, що спрямовані на продаж цього об’єкту основних засобів. У підтримку цього твердження, звернемось до п.25 П(С)БО 32 «Інвестиційна нерухомість», в якому говориться,що «переведення інвестиційної нерухомості у склад запасів здійснюється у випадку здійснення зміни способу використання цього активу, що підтверджується початком підготовки до продажу. Якщо реалізація инвестиційної нерухомості здійснюється без попередньої підготовки, то інвестиційна нерухомість переведенню у склад запасів не підлягає» [4].

Для формування доходів та списання собівартості від реалізації необоротних активів, що утримуються для продажу, використовують субрахунки 712 та 943. У бухгалтерському обліку доречно відображати наступні  записи (табл.1):

Таблиця 1.

Методика обліку реалізації основних засобів з переведенням у склад необоротних активів, що утримуються для продажу

№п/п

Зміст господарської операції

До 30.03.08

Після 30.03.08

Дт

Кт

Дт

Кт

1

Переведенно обєкт основних засобів у склад необоротних активів, що утримуються для продажу

-

-

286

10

13

10

2

Відображено дохід від продажу основних засобів

36, 37

742

36,37

712

3

Нараховано податкові зобовязання з ПДВ

742

641

712

641

4

Списано вартість реалізованого обєкта

13

10

943

286

972

10

Зміна цільового призначення субрахунків 742 та 972 не забороняє продаж обєкту основних засобів пезпосередньо з 10 рахунку, бо:

-         по-перше, перевод на 286 субрахунок, як зазначалось раніше, відбувається не автоматично, а в окремих випадках;

-         по-друге, діючі бухгалтерські нормативи не забороняють продавати основні засоби безпосередньо з рахунку 10.

Це доказує  п.п. 33-34 П(С)БО 7, в яких передбачено, що «об’єкт основних засобів вилучається  з активів (списується з балансу) у випадку його вибуття внаслідок продажу, безкоштовної передачі або невідповідності критеріям  визнання активом. Фінансовий результат від вибуття об’єктів основних засобів визначається відніманням з доходу від вибуття основних засобів їх залишкової вартості,непрямих податків та витрат, пов’язаних з вибуттям основних засобів» [1].

Отже, перекласифікація основних засобів у «Необоротні активи та групи вибуття, що утримуються для продажу» не є вибуттям основних засобів у результаті продажу. Таке списання залишкової вартості не свідчить про здійснений продаж.

До того ж, П(С)БО 7 передбачає продаж саме основних засобів, а не «необоротніх активів та груп вибуття, що утримуються для продажу». Про це ж саме  йдеться мова і у Інструкції про використання плану рахунків. При описі рахунку 10 вказується, за кредитом цього рахунку відображається вибуття основних засобів у результаті продажу.

Отже, якщо бухгалтер покаже продаж обєкту основних засобів безпосередньо з рахунку 10, він буде правий.

 Враховуючи зміну призначення рахунків 742 та 972, а також відсутність спеціальних рахунків, постає питання про відображення в обліку «прямого» продажу основних засобів.

На нашу думку, дохід від продажу треба відображати за кредитом 746 субрахунку, а собівартість реалізованих основних засобів за дебетом 977 субрахунку. Також замість 977 субрахунку можна використовувати й 976 субрахунок «Списання необоротних активів», бо, згідно з п.33 П(С)БО 7, продаж є одним з випадків списання обєкту основних засобів (табл.2) [3]:

 Таблиця 2.

Методика обліку реалізації основних засобів

№п/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

 

Дт

Кт

 

1

Відображено дохід від продажу основних засобів

36,37

746

 

2

Нараховано податкові зобовязання з ПДВ

746

641

 

3

Списано вартість реалізованого обєкта

977

10

Економічна необгрунтованість, невідповідність, суперечність П(С)БО 7 запровадженим Міністерством фінансів змінам, не дають змоги зтверджувати, що реалізація об’єктів основних засобів повинна обов’язково супроводжуватись переводом останніх у склад  запасів. Адже  переведячи на 286 субрахунок виходить, що реалізацовуватись будуть не основні засоби, а запаси.

Література:

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. №92.

2.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 27 «Необоротні активи, що утримуються  для продажу, та препинена діяльність», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2007 р. №779.

3.     Мазуренко Е. Продажа основных средств //Все о бухгалтерском учете. – № 69. - 2008. – С.10-13

4.     Нікулін О. Основні фонди, що утримуються для продажу, та відстрочені податки//Все про бухгалтерський облік. - № 12. – 2008. – С. 53-57.

5.     Шершун І. Зустрічаємо оновленні бухгалтерські нормативи//Все про бухгалтерський облік. - № 35. – 2008. – С.7-11.