Экономические науки/ 7. Учет и аудит

Кугай Ірина Павлівна

студентка 4 курсу

факультет економіки і підприємництва

Вінницький державний аграрний університет, Україна

 

Особливості внутрішнього аудиту в системі економічного контролю

Ключові слова: внутрішній аудит, внутрішній контроль, внутрішній аудитор, функції внутрішнього аудиту.

У даній статті розглянуто та визначено особливості здійснення внутрішнього аудиту на підприємствах з урахуванням міжнародних стандартів, а також досліджено функції  внутрішнього аудиту.

 

І. Постановка проблеми. Діяльність підприємств у сучасних умовах, пов'язана з деякою законодавчою невизначеністю щодо майбутнього та перспектив їх розвитку, су­проводиться різноманітними ризиками. Перед ке­рівниками підприємств постають завдання прогно­зування, оцінки ризиків і створення ефективної системи управління ними. В цих умовах зростає роль системи внутрішнього аудиту.

ІІ. Аналіз останніх досліджень та публікацій. Вну­трішній аудит - це проблема, яка широко вив­чається в теперішній час та актуальна в своєму прояві. Ці­єю проблематикою у призмі сьогодення займаються бага­то як зарубіжних, так і вітчизняних вчених, зокрема В. Бондар, Н. Дорош, О. Кірєєв, В. Рудницький, А. Ткаченко, О. Шукаєва та інші.

ІІІ. Викладення основного матеріалу. Внутрішній аудит визначений Інститутом внутрішніх аудиторів як комплекс функціональ­них засобів, за допомогою яких керівники тієї чи іншої структури набувають впевненості, що системи бухгалтер ського обліку та фінансові системи, за які вони відповіда­ють, функціонують усередині структури у спосіб, що макси­мально скорочує ризик шахрайства, помилок, нерента­бельності чи марнотратства [1].

Процесу організації системи внутрішнього аудиту передує низка процедур, серед яких вив­чення:

- різних типів організаційних структур підпри­ємств, їх переваг, недоліків і доцільності впрова­дження системи внутрішнього аудиту;

- організаційних структур західних компаній, що успішно впровадили систему внутрішнього аудиту, а також можливостей адаптації на вітчиз­няних підприємствах [2].

В цілому характе­ристики внутрішнього аудиту щільно наближаються до ха­рактеристик зовнішнього аудиту з тією лише різницею, що внутрішній аудит дозволяє виконувати вказівки керівників відповідних служб.

По суті, внутрішній аудит є елементом системи внутріш­нього контролю. Внутрішній контроль, на наш погляд, до­цільно визначити як сукупність засобів фінансового та ін­шого контролю (організаційна структура, методи, процеду­ри та внутрішній аудит), які керівництво вибирає з огляду на цілі підприємства чи його підрозділу та які дозволяють ке­рувати економно, результативно, ефективно та з дотри­манням чинних нормативних актів; захищати активи та фі­нансові ресурси, забезпечувати ведення точних і повних бухгалтерських книг; а також готувати та надавати в разі необхідності надійну інформацію про бухгалтерський облік і фінансові ресурси [3].

Внутрішній аудит допомагає організації досягти її мети та виконання завдань тим, що привносить систематизуючий і дисциплінуючий підхід до оцінки і покращання результатив­ності процесів керівництва, контролю та управління.

Стандарт МСА 610 визначає внутрішній аудит як оці­ночну діяльність, що здійснюється всередині суб'єкта як по­слуга для нього. Серед іншого до функцій внутрішнього ау­диту відносять вивчення, оцінку та моніторинг адекватності і ефективності систем бухгалтерського обліку та внутріш­нього контролю.

За визначенням багатьох сучасних науковців функ­ції внутрішнього аудиту включають:

- оглядові перевірки систем бухгалтерського обліку і вну­трішнього контролю, моніторинг їх операцій, рекомендації щодо удосконалення;

-  вивчення фінансової і управлінської інформації;

- оглядові перевірки економічності, ефективності і ре­зультативності фінансових і нефінансових операцій суб'єк­та господарювання;

- оглядові перевірки відповідності діяльності суб'єкта за­конодавчим нормативним актам, а також вимогам і вказів­кам керівництва.

Внутрішні аудитори багатьох країн є членами Інституту внутрішніх аудиторів, який має штаб-квартиру у Флориді, США. Ця організація має більше 50 000 членів, випускає стандарти професійної поведінки в ході виконання внутріш­нього аудиту [4].

ІV. Висновок. Служба внутрішнього аудиту створюється з метою за­безпечення ефективності діяльності апарату управління щодо за­хисту законних майнових інтересів підприємства, удосконалення системи бухгалтерського обліку і сприяння підвищенню ефекти­вності роботи, зміцнення його фінансового стану. У своїй прак­тичній роботі внутрішня служба керується чинним законодавст­вом України, положеннями, інструкціями, наказами Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, статутом підприємства, наказами, розпорядженнями керівника підприємств та Положенням про організацію внутрішнього конт­ролю на підприємстві.

 

Література:

1. Бондар В.П. Особливості зовнішнього і внутрішнього аудиту в системі економічного контролю// Формування ринкових відносин в Україні.- 2008.-№4.-С. 73-76.

2. Клімов Р. На чужих помилках не тільки вчитися…// Консалтинг в Україні.-2006.-№5.-С.29-30.

3. Нетикша О. Організація служби внутрішнього аудиту та її роботи// Бухгалтерський облік і аудит.-2004.-№7.-С.61-65.

4. Рудницький В.С. Внутрішній аудит: організація і методологія.-Тернопіль, 2000.-104 с.