Економічні  науки/1. 15.Державне регулювання економіки

Студентка 5к 7гр Передерій Ю.В.

Харківський Національний Економічний Університет, Україна

Монетарна політика в реаліях української економіки.

Актуальність потреби в розгляді питань монетарної політики в реаліях української економіки та взаємозв'язок конкретних шляхів їх розв'язан­ня зі світовим досвідом підтверджується низкою публікацій у провідних вітчизня­них виданнях[3] Багато дослідників акцентують увагу на тому, що базові положен­ня монетарної теорії, інтерпретовані через практику країн розвинутого ринку, не мають прямого підтвердження в умовах пострадянської дійсності. Досяжний досвід переходу суб'єктів пострадянського простору до ринку дає можливість роз­глянути під іншим кутом положення монетарної теорії з виявленням тих джерел слабих і сильних сторін їх прояву, які визначаються інституційними засадами здій­снення розподільних процесів.

         Монетарна теорія базується на сукупності наукових положень, підтверджен­ня або спростування яких розширює або звужує практичну цінність впливу гро­шового інструментарію на економічне зростання й розвиток національної макро-системи. У даному разі йдеться про цільову спрямованість кредитно-грошової й монетарної політики держави на створення умов для стабільного нарощування темпів приросту ВВП активізацією інноваційних процесів. Монетарна і грошово-кредитна політика має чітку інституційну підпорядкованість вимозі дотримання рекомендацій наглядової ради Національного банку та реалізується суб'єктами фі­нансової системи. Грошово-кредитна політика спрямована на "регулювання еко­номічного зростання, стриманий інфляції та забезпечення стабільності грошової одиниці України, забезпечення зайнятості населення та вирівнювання платіжно­го балансу" [1].

         Нарощування обсягу грошової маси в Україні супроводжується зростанням індексу споживчих цін. Зростання грошової маси, споживчих цін і обсягів виробленої продукції за скорочення кількості зайнятих (13 %) і збільшення безробітних (11%) протягом 10-ти років не дає однозначного уявлення про вплив монетарної полі­тики на активізацію економічної активності.

         Відповідь на питання щодо перспектив продовження в Україні політики на­рощування грошової маси за незмінних механізмів розподілу дають комбіновані прогнозні розрахунки, в яких враховується необхідність дотримання вимоги рів­няння обміну. Наступний модельний аналіз, виконаний із застосуванням методу екстраполяції тренда, вказує на наявність чітких тенденцій до майже дворазового збільшення обсягів грошової маси (436 640,34 млн грн) у середині 2009 року, але за цілковитого зупинення її руху. У зв'язку з тим, що припинення грошового обі­гу означає не що інше, як повне зупинення економіки, то і значне зростання об­сягів реалізованої продукції промисловості у фактичних цінах (за результатами аналогічного модельного аналізу) відображатиме вплив виключно цінового чин­ника. Результати нашого дослідження державної монетарної політики свідчать про існування таких явищ, як перехід спонтанних сплесків цін із ринків енергоносіїв на ринки товарів першої потреби та цілком логічне перенесення проявів наслід­ків відсутності інвестиційної підтримки від занепаду виробничих фондів у вироб­ничому секторі на катастрофічне руйнування інфраструктури життєзабезпечення в комунальній сфері.

Пошук інституційного, тим більше персонального, винуватця фактично тупикової ситу­ації в монетарних кредитно-грошових відносинах сучасної України не має прак­тичного сенсу з декількох причин. Формула обміну дає прогнозований позитив­ний результат винятково за ринкового регулювання, а за відсутності відповідних умов у нашій країні акцент у пошуку джерел збоїв монетарного регулювання має бути зроблено на виявленні ступеня досконалості фінансових механізмів розпо­ділу. Вагомим джерелом прорахунків є також глибока суперечність початкового стану спонтанного входження в ринок: адже розв'язання поставленої командно-адміністративними методами задачі повної відмови від командно-адміністративного  управління досі не має повноцінного теоретичного, а тим більше, методологічного підґрунтя.

Рис 3.1 швидкість обертання грошової маси[2]

На деякі причини гальмування грошового обігу вказує стан руху інвестицій­них коштів безпосередньо у виробничому секторі. Аналіз інвестицій в основний капітал за джерелами фінансування показує, що в Україні в основному експлуа­туються власні кошти підприємств. Їх частка в сукупних фінансових ресурсах, спрямованих на інвестування основного капітану, дорівнює приблизно 2/3, а част­ка банківських кредитів не перевищує 8 % і залишається значно меншою за від­повідні параметри країн з перехідною економікою Центральної Європи [4].

Узагальнення отриманих результатів дослідження по Україні дає змогу зро­бити такі висновки:

— нарощування обсягів грошової маси не приводить до адекватних змін об­сягів реалізованої продукції промисловості й темпів приросту ВВП;

— обсяг грошової маси значно перевищує потреби економіки;

  стимулюючий вплив монетарних важелів державного регулювання на на­рощування економічної активності відсутній;

— зниження швидкості обертання грошової маси пов'язано з нарощуванням її кількості;

  інструментарій положень монетарної теорії в системі державного регулю­вання економіки України має використовуватись з урахуванням специфіки пост­радянських реалій.

Для уточнення причин зниження швидкості грошового обігу потрібно провес­ти системні дослідження, спрямовані на розробку відповідних фінансових меха­нізмів активізації економічної активності у виробничому секторі Україні. Подолан­ня окресленої проблеми вбачаємо у вирішенні питань взаємодії державних і ринкових механізмів розподілу — від загальної концепції монетарної політики до рівня взаємодії окремих видів економічної діяльності і груп власників виробничих факторів.

 

 

Література:

1.Закон України « Про Національний банк України».К., «Відомості Верховної Ради України» №29,1999,с.238

2.Бюлетень Національного банку Українию-2008.-№5.-с.59

3.ГриценкоА., Кричевські Т., монетарна стратегія6 шлях до єфективної грошово-кредитної політики// Вісник НБУ.- 2005.-№11.-с.8;2006.-№2.-с.8-19; 2006.-№7.-с.8-22

         4.Стратегія економічного та соціального розвитку України (2004—2015 роки) "Шляхом Європейської інтеграції" / А.С. Гальчинський. В.М. Геєць та ін.; Нац. ін-т стратег, дослілж., Ін-т екон. прогнозування НАН України, М-во економіки та з питань європ. інтегр. України. --К.: ІВЦ Держкомстату України, 2004. - С. 91, 98.