К.е.н. Сакун Л.М., Наумов С. В.

Кременчуцький державний політехнічний університет імені  Михайла Остроградського

ДОСЛІДЖЕННЯ ВИРОБНИЧИХ МОЖЛИВОСТЕЙ МАШИНОБУДІВНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Виробництво – це цілеспрямована діяльність людей, яка повязана із задоволення їх потреб. Результатом виробництва є створення матеріальних та нематеріальних благ, задовольняючих потреби.[4,с.143]

Холдингова Компанія „АвтоКрАЗ” – передовий український виробник та постачальник тяжких вантажних автомобілів та автомобілів спеціального призначення, який орієнтований на такі сегменти ринку, як: будівництво, дорожнє та комунальне господарство, гірничодобувна промисловість, нафтогазовий комплекс, військові сили.

За час існування торгової марки КрАЗ (з 1959 р. ) із конвеєра заводу вийшло більш ніж 800000 одиниць автомобільної техніки. Щорічно завод випускає більше 4000 автомобілів, які крім України реалізують більш, ніж в 30 країнах. Це свідчить про великі обєми та можливості підприємства.

Виробничі можливості – це максимально можливий обєм виробництва благ при повному та ефективному використанні існуючих ресурсів.[2, с.141] Ефективність виробництва – це відношення отриманого результату до ресурсів, витрат.[2,с.145]

Збільшені потреби орієнтують на постійне збільшення результату. Але, оскільки ресурси обмежені, то обмежені й виробничі можливості. Наприклад, збільшення об’ємів виробництва самоскидів в ХК „АвтоКрАЗ” можливе лише при частковій або повній відмові від виробництва автозапчастин, і навпаки. Економіка повної зайнятості виробництва не може забезпечити необмежений випуск товарів в наслідок ліміту ресурсів.

Економічний сенс трансформації на ХК„АвтоКрАЗ” полягає в тому, що економіка повної зайнятості завжди альтернативна, тобто вона повинна обирати в даному випадку між виробництвом самоскидів та автозапчастин шляхом перерозподілу ресурсів.

На рисунку 1 наведено графік виробничих можливостей в ХК „АвтоКрАЗ”.

Крива виробничих можливостей – це сукупність координат, яка показує різні комбінації максимальних об’ємів виробництва двох товарів, які можуть бути створені в умовах повної зайнятості в економіці з постійними запасами та незмінною технологією.[1, с.201]

Всі точки сполучення самоскидів та автозапчастин на кривій представляють максимальну їх кількість, яку можна отримати лише в результаті найбільш ефективного використання всіх існуючих ресурсів. В точці „А” всі ресурси спрямовані на виробництво самоскидів, тобто виробничих товарів. А в точці „D” всі існуючі ресурси спрямовані на виробництво автозапчастин, тобто товарів споживання. По мірі руху від точки „А” до точки „D” відбувається перерозподіл ресурсів у напрямку збільшення виробництва автозапчастин.

D

 

S

 

A

 

 

M

 

тисод

 
Подпись: шт
10
Подібний перерозподіл  ресурсів має негативні наслідки,оскільки відбувається постійне зменшення запасів готової продукції, і, відповідно потенціалу майбутнього виробництва автомобілів.

 

 

 

 

Рис.1 Крива виробничих можливостей         

(складено на підставі

M

 

В

 
[1, с. 210])         

 

Це вивільняє ресурси,які можна використати для збільшення виробництва самоскидів. Нарощуючи таким чином запас свого капіталу, можна сподіватись на великий обєм виробництва, а тому й на великі обсяги споживання в майбутньому.

Точки, які знаходяться поза кривої, наприклад точка S, виявилась найбільш бажаною. Але такі точки недосяжні при даній кількості ресурсів та при даній технології виробництва. Будь-яка точка всередині кривої виробничих можливостей, наприклад точка М,показує незайнятість або неповну зайнятість ресурсів. При збільшенні використання додаткових ресурсів можна збільшити виробництво як автозапчастин, так і самоскидів.

Актуальність дослідження кривої виробничих можливостей полягає в оптимальному перерозподілі ресурсів ХК „АвтоКрАЗ” між виробництвом готової продукції і автозапчастин.

 

 

Використана література:

1.Селищев А. С. Микроэкономика./ А. С. Селищев - Изд.2. Питер,  2003. 448 с.

2.Задоя А. А.  Основы экономики / Ю. Е. Перуня, А. А. Задоя. ─ К., 1998.

3.Ивашковский С.Н. Экономика: микро- и макроанализ: учебно-практ.     Пособие / С.Н. Ивашковский – М.: Дело, 1999.

4.Наливайко А.П. Мікроекономіка: Навч.-метод. Посібник / Наливайко А.П., Євдокимова Н.М., Задорожна Н.В.  – К.:КНЕУ, 1999.