Тиха І. М.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту,Україна

 

ОСОБЛИВОСТІ ВИБОРУ ОРГАНІЗАЦІЇ УПРАВЛІННЯ В ГОТЕЛІ

Що потрібно для ефективної роботи готелю? Над цим питанням завжди замислються власник готелю і головний менеджер (директор), які повзані з процесом управління і виконанням робіт в готелі. Наявність в організації найсучасніших техніки і технологій, висококваліфікованого персоналу, вільних обігових коштів є необхідними, але не достатніми умовами забезпечення стійких конкурентоспроможних позицій на ринку. Без належної організації діяльності виникатимуть проблеми неефективного використання не леше ресурсного потенціалу, а й наявних можливостей.

Для того щоб краще розібратись в питанні вибору організації управління в готелі необхідно, розглянути деякі визначення, які будуть використовуватись.

Організація – це група людей різної чисельності й кваліфікації, діяльність яких координується для досягнення однієї або кількох цілей.

Організування – вид управлінської діяльності, який відображає процес формування структури управління організацією.

Організаційна структура – це модель взаємин між посадами в готелі і між її працівниками. Структура визначає схему розпоряджень і наказів, за допомогою яких діяльність компанії планується, організовується, направляється і контролюється.

Організаційна структура управління – це сукупність управлінських ланок, розташованих у суворій підпорядкованості і яка забезпечує взаємозв’язок між керуючою і керованою системами.

Отже, структура додає певну схему готелю і забезпечує її відповідною базою для організаційного процесу та виконання робіт. Мета такої структури: поділ праці, визначення завдань і обов’язків, визначення ролей і взаємовідносин, визначення каналів взаємозв’язку.

Розглянувши вище наведені визначення переходимо до детального розгляду питання.

Організаційна структура готелю загалом будується таким чином. До ланок управління належать керівники, їхні заступники, що управляють декількома структурними підрозділами, самі структурні підрозділи і провідні спеціалісти, що виконують окремі функції або частину функцій. Їм підпорядковуються безпосередні виконавці (обслуговуючий персонал). На вершині структури управління готелю стоять власник та генеральний директор.

Організаційна схема може змінюватися. Її варто періодично переглядати, особливо при значних змінах в структурі управління готелю. Обов'язки різних працівників можуть змінюватися залежно від їхньої кваліфікації і чисельного складу.

Елементами організаційної структури управління є окремі працівники (керівники, фахівці, обслуговуючий персонал).

Відносини між елементами структури управління готельними підприємствами підтримуються завдяки зв’язкам, які прийнято підрозділяти на горизонтальні і вертикальні.

Розподіл завдань, визначення повноважень і обов'язків, а також взаємовідношення між членами підприємства можна побудувати на персональній і неформальній основі. Але більшість готелів вимагають яку-небудь структуру, за допомогою якої міжособові відносини розділяються і координуються.

Розглянемо типи організаційних структур. Отже, існує дві основні структури управління – лінійна і функціональна, а все інше різноманіття існуючих структур є результатом комбінації цих двох основних типів. На схемі. 1.1 розглянута класифікація організаційних структур управління.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Схема. 1.1 Класифікація організаційних структур управління

 

Лінійна організаційна структура управління. Складається із взаємопідпорядкованих органів у вигляді ієрархічної драбинки, де кожен управлінець підпорядковується тільки одному менеджеру, а всі зв’язки з вищими рівнями управління відбуваються через нього.

Функціональна організаційна структура управління. Передбачає чітку ієрархію органів, які забезпечують виконання кожної конкретної функції управління на всіх рівнях.

Лінійно-штабна організаційна структура управління. За цієї структури при лінійних керівниках створюють штаби (служби), що спеціалізуються на виконанні певних управлінських функцій.

Лінійно-функціональна організаційна структура управління. За цієї структури функціональні служби уповноважені управляти роботою служб нижчого рівня, які виконують певні конкретні функції.

Бюрократичній організаційній структурі притаманні поділ праці, багатоступенева ієрархія управління, обо’язкове додержання певних правил і норм поведінки персоналу. На підприємствах із широкою номенклатурою проекцій й послуг, та із значною плинністю споживачів використовуються дивізіон альні структури, серед яких виділяють продуктові, споживчі та територіальні структури управління.

Адаптивна організаційна структура вирізняється гнучкістю структури управління, націленістю на конкретні завдання, підвищення якості розробок, можливістю одночасного виконання багатьох програм. Серед адаптивної організаційної структури виділяють проектні, матричні, програмно-цільові та кординаційні.

Конгломератній організаційній структурі притаманна тенденція до децетралілізації і забезпечення гнучкості та економії.

Завдяки широкому розмаїттю типів організаційних структур управління можливо обрати для готелю найоптимальніший варіант, враховуючи переваги та недоліки організаційних структур.

Отже, розглянувши типи організаційних структур керівництво обирає структуру, яка є відображенням повноважень і обов'язків, покладених на кожного працівника. І найкраще підходить даному готелю в залежності від таких факторів, як призначення готелю, місце розташування, специфікою додаткових послуг та іншим факторами.

 

Література:

1.Кабушкин Н.И. Менеджмент гостиниц и ресторанов: Учебник/Н.И. Кабушкин, Г.А. Бондаренко. – 3-е изд., перераб. и доп. – Мн.: Новое знание, 2002. – 308 с. (Экономическое образование)

2.Мунін Г.Б., Зінов’єв Г.О., Самарцев Є.В., Гаца О.О., Максимець К.П., Роглєв Х.Й. Управління сучасним готельним комплексом: Навч.посіб./За редакцією члена-кор. НАН України, д.е.н, професора Дорогунцова С.І. – К.: Ліра-К, 2005. – 520 с.

3.Нечаюк Л.І., Телеш Н.О. Готельно-ресторанний бізнес: Менеджмент: Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної Літератури, 2003. – 348 с.

4.Пуцентейло П.Р. Економіка і організація туристично-готельного підприємства. Навч.пос. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 344 с.

5.Роглєв Х.Й. Основи готельного менеджменту: Навч. посіб. – К.: Кондор, 2005. – 408 с.