Економіка / 4. Інвестиційна діяльність і фондові ринки

 

Алакоз І.С., к.е.н., доц. Заглада Р.Ю.

Автомобільно-дорожній інститут

Державного вищого навчального закладу

"Донецкий національний технічний університет"

 

ВПЛИВ ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ НА СТРАХОВИЙ РИНОК УКРАЇНИ

Внаслідок світової економічної кризи, яка стала причиною довгого етапу подолання фінансово-економічних негараздів, в Україні ще більше загострилася конкуренція, знизилися можливості щодо вибору страхового портфелю. Це призвело до порушення фінансової стабільності та, навіть, можливість банкрутства страховика. Тому дана тема є досить актуальною для українського страхового ринку та в існуючих умовах виникла необхідність розробки програми розвитку та подолання фінансової кризи  в найближчій перспективі.

Метою даної статті є огляд особли­востей здійснення страхування в умовах глобальної еко­номічної кризи, яка має значний вплив на економіку України. Тому в цих умовах страху­вання повинно стати тим гарантом, який зменшить не­гативний вплив кризових явищ на розвиток підприєм­ства в Україні, а особливо на соціальний захист насе­лення.

Вплив економічної кризи на страховий ринок України досліджували такі вчені: В.Д. Базилевич, М.В. Мних, М.А. Гольцберг, Л.М. Хасанбек, О.Ф. Філонюк, С.Г. Журавін, В.І. Нечипоренко, В. Веретнов, Л. Хорін і деякі інші.

Ситуація, що склалася В Україні, вимагає від держави системних дій, спря­мованих на довгострокову перспективу, і кон­кретних дій з відновленням довіри громадян до страху­вання шляхом подолання сучасних проблем і визнання страхування як ефективного фінансового механізму щодо зменшення кризових явищ в суспільстві.

Фінансова криза завдала серйозного удару страховому ринку. Вже впродовж 2009 року щоквартальний приріст страхових платежів неухильно зменшувався, а в січні 2009 року скорочення обсягу ринку сягнуло загрозливих розмірів. За оперативними даними, при невпинному зростанні розмірів страхових відшкодувань скорочення складає близько 30%. Рівень збитковості багатьох страховиків, особливо тих, що мали значну частку банківського страхування у своєму портфелі, вже перетнув критичну межу 100%. Адже найбільші темпи падіння мають місце щодо банківського страхування [4].

Як вважає М.В. Мних [2], є єдиний шлях ефективного розвит­ку страхової діяльності в Україні, який полягає в необхідності кардинальних соціально-економічних реформ в Україні, що супроводжуватимуться вдосконаленням страхової справи в нашій державі. Це може відбуватися шляхом утворення національної системи страхових по­слуг, яка буде здатна забезпечити надійний захист довгостро­кових інвестиційних ресурсів, необхідних для економічного зростання, бути реальним чинником стабільності та стимулом розвитку підприємництва; запровадження державного соціального медичного страхування з метою забезпечення доступності ме­дичної допомоги для соціально незахищених верств населення; посилення відповідальності страхових компаній перед страхувальниками за невиконання своїх зобов'язань.

Страхова діяльність повинна здійснюватись на єдиних принципах, встановлених для всіх страхових організацій. По відношенню до страхового ринку держава по­винна спрямовувати свої зусилля на створення нових ринкових механізмів, які б забезпечували ефективний розвиток страхування в Україні. В нашій країні необхідний розвиток зако­нодавчих основ системи регулювання та нагляд за діяль­ністю страхових організацій, які б забезпечили надійність системи страхування шляхом встанов­лення вимог, стандартів страхової діяльності, загальних правил надання страхових послуг; посилення контролю за страховими організація­ми на ринку страхових послуг шляхом контролю за діяльністю всіх професійних учасників ринку страхування; впровадження широкого спектру заходів для по­передження порушень законодавства про страхування; розроблення правил формування та розміщення страхових резервів з урахуванням міжнародно визна­них принципів; створення умов для розвитку кон­куренції на ринку фінансових послуг є одним із важли­вих елементів державної політики та інше.

Фінансова та економічна кризи, вважає Олександр Завада, загострили проблеми, пов’язані з недосконалим законодавством про страхування (нова редакція Закону України «Про страхування» тривалий час знаходиться на стадії опрацювання), непрозорим та дискримінаційним державним регулюванням, непрозорістю фінансової звітності страхового сектору, відсутністю якісної статистичної інформації, нерозвинутістю ринку страхування життя, низьким рівнем страхової культури. Тому дуже важливим є визначення загальноприйнятих стабільних правил і норм відносно розвитку страхового ринку в Україні.

Враховуючи фінансовий стан вітчизняних страхових компаній, їх організаційну структуру, структуру концен­трації страхового капіталу, неможливість страхування великих ризиків окремими страховими компаніями, ви­никає необхідність подальшого зміцнення їх фінансо­вої стійкості та конкурентоспроможності, потрібно здійснювати заходи щодо подальшого укрупнення стра­хових компаній на вітчизняному ринку.

В умовах глобальної економічної кризи страховим компаніям доцільно підвищувати ефективність менеджменту та маркетинго­вого аналізу сегментів ринку, що повинно включати виділення окремих груп споживачів страхових продуктів, підготовку цільових програм страхових компаній для максимального задо­волення споживачів, інтересів держави та самих стра­ховиків, взаємну координацію їх діяльності з виконання цих програм і заходів. Цілі та вимоги страхової політики повинні уз­годжуватися, в першу чергу, з економічною політикою держави. Крім цього, важливим напрямом в розвитку страхування в умовах кризи повинно стати розширення взаємодії страхових компаній з кредитними установами, інвестиційними компаніями та іншими структурами, які акумулюють довгострокові ресурси. Важли­вим завданням, що постає перед українськими страхо­виками, є з'ясування шляхів інтеграції українського страхового ринку до міжнародних страхового та перестрахового ринків з урахуванням особливостей національної економіки.

Під час фінансової кризи в Україні, ще більш загострилась конкуренція, знизились можливості щодо якісного відбору привабливих ризиків до власного страхового портфелю. Все це сприяло до створення незбалансованого портфелю страховика,  виникненню  можливих небезпек: від зниження платоспроможності, порушення фінансової стабільності, стійкості страховика до  його банкрутства [5].

Існує ряд негативних тенденцій на страховому ринку, які прогнозує Сергій Можаров [3], зокрема зниження платоспроможного попиту на страхові послуги, монополізація ринку шляхом купівлі, злиття та поглинання великими страховими компаніями дрібніших, можливе припинення розвитку, згортання та вихід деяких іноземних інвесторів зі страхового ринку України.

 Існуюча кризова ситуація повинна стати потужним каталізатором у реструктуризації страхового ринку України в цілому. Ринок стабілізується, стане більш варіативним, здатним скоріше реагувати на реальні події, зможе швидше аналізувати поточну ситуацію.

Література:

1.     Закон України «Про страхування» № 2745-ІІІ від 04.10.2001р.

2.     Мних М.В. Страхування в Україні в умовах глобальної економічної кризи // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – №4.

3.     Можаров С. Перспективы страхового рынка Украины в 2009-2011 годах // www.forinsurer.com/public/09/04/07/3732.

4.     Завада О. Страховий ринок України потребує дієвих антикризових заходів // http://forinsurer.com/public/09/02/12/3689.

5.     Веретнов В. Страховий ринок в умовах світової та національної фінансової кризи //  www.klubok.net/article2295.html.