БИОЛОгические науки 2. Структурная ботаніка и биохимия растений

Рачук К.О., Ткачук О.О.

Вінницький державний педагогічний університет ім.М.Коцюбинського

 

ВПЛИВ РЕГУЛЯТОРІВ РОСТУ НА ОСОБЛИВОСТІ ЗБЕРІГАННЯ БУЛЬБ КАРТОПЛІ

 

В рослині ростові і морфологічні процеси регулює гормональна система [3]. Сучасні регулятори росту включають комплекс біологічно активних речовин, що підвищують стійкість рослин до несприятливих погодніх умов та сприяють поліпшенню якості вирощеної продукції. Для практичних цілей застосовують як природні, так і синтетичні хімічні сполуки. З перших кроків застосування регуляторів росту рослин їх значення в сільському господарстві постійно зростає [1].

Метою нашої роботи було вивчення впливу регуляторів росту – хлормекватхлориду та вимпелу на рослини картоплі сорту Слов’янка.

  Картопля є основним продуктом харчування. Головним принципом використання рістінгібуючих сполук в культурі картоплі являється точне встановлення сроків, коли необхідно затримати ріст картоплиння і направити відтік асимілянтів на формування бульб. Одним із основних завдань сучасного сільськогосподарського виробництва є пошук нових шляхів і способів підвищення урожайності та якості продукції картоплі [2].

Вивчення особливостей росту і розвитку картоплі сорту Слов’янка при обробці хлормекватхлоридом та вимпелом в фазу бутонізації рослин свідчить про суттєві зміни у морфогенезі. В результаті досліджень було встановлено, що 1%-ий хлормекватхлорид  затримує ріст стебел у висоту  в порівнянні із контролем. Дія 0,03%-ого вимпелу викликала стимулюючу дію в порівнянні із контролем.

Відомо, що важливою морфологічною складовою урожайності картоплі є кількість бульб у кущі рослини [4]. Результати дослідження свідчать, що обробка рослин регуляторами росту впливає на утворення бульб. Прослідковується збільшення кількості бульб у кущі рослин у варіанті з обробкою 1%-им хлормекватхлоридом. Аналогічно зростає і маса бульб в кущі по відношенню до  контролю (Таблиця 1).

Таблиця 1

Вплив хлормекватхлориду та вимпелу на урожайність бульб картоплі сорту Слов’янка

Показник

Контроль

1 %-ий ХМХ

0,03%-ий вимпел

Маса бульб з куща

623,71±2,77

*768,50±3,65

 

360,50±2,83

Кількість бульб в кущі

5,20±0,49     

5,90±0,40

4,10±0,43

Примітка: 1. * – різниця достовірна при р < 0,05.

           2. – урожай збирали 23.08.2011

Важливим результатом зберігання картоплі є її здатність утворювати паростки після тривалого періоду спокою. Спостереження за бульбами при виході зі стану спокою показали швидке утворення паростків у варіанті з 0,03%-им вимпелом, порівняно з контролем.

Подпись: Вміст   крохмалю, %Основним продуктом, за вмістом якого оцінюють, в першу чергу, якість бульб картоплі є крохмаль. Встановлено, що обробка рослин в період бутонізації вплинула на  його вміст (рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зокрема у варіанті з обробкою 1%-ого ХМХ вміст крохмалю був вищим від контролю. За дії 0,03%-ого вимпелу вміст полісахариду зменшився по відношенню до контролю. Таким чином найбільш ефективним для збільшення крохмалистості бульб було застосування 1%-ого хлормекватхлориду при обробці рослин картоплі сорту Слов’янка в період бутонізації.

Під час зберігання картоплі через оцукрування крохмалю відбувається інтенсивне накопичення цукрів. Невелика частина їх витрачається на дихання. Аналіз результатів наших досліджень динаміки вмісту різних форм цукрів у бульбах картоплі свідчить про те, що їх вміст у бульбах рослин в період зберігання збільшується. Це відбувається як за рахунок відновлюючих цукрів, так і за рахунок сахарози. Зокрема 11.01.2012 вміст суми цукрів у варіанті із ретардантом був вищим від контролю у 1,5 раз. При застосуванні стимулятора росту цей показник збільшився у 1,7 рази.

         Отже, використання регуляторів росту впливало на якісні характеристики бульб картоплі в період зберігання за рахунок збільшення вмісту крохмалю. Обробка хлормекватхлоридом рослин картоплі сорту Слов’янка в період бутонізації зумовила  підвищення урожайності культури. Продуктивність зростала за рахунок збільшення кількості бульб у кущі і їх маси.

Література

1.     Анішин Л. Регулятори росту рослин. // Пропозиція. - 2004. - №10, С.11-14.

2.     Городній М.М., Мельничук С.Д., Гочарний О.М. Прикладна біохімія та управління якістю продукції рослинництва. – К.: Арістей. – 2006.- 484с.

3.     Подберезко І.М., Петренко А.М. «Вимпел»- надійний друг картоплі. // Агроном.- лютий 2012. - №1, С.171.

4.     Пономаренко С.П., Анішин Л.А., Оверченко Б.П. Регулятори росту рослин: наввипередки з часом. // Пропозиція. - 2005.- №5, С. 62-65.