Сабан Микола Володимирович

Науковий керівник: Чижевська К.Г.

Буковинський державний фінансово-економічний університет, Чернівці

 

ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ПОЛІПШЕННЯ ОЦІНКИ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Аналіз фінансового стану підприємства – є основним етапом роботи при прийнятті правильних управлінських рішень. Сьогодні головною проблемою ефективного функціонування підприємств є відсутність комплексної системи оцінки фінансової стійкості, яка б справді допомагала керівництву підприємств виявляти больові точки та ухвалювати правильні управлінські рішення.

Періодичний аналіз фінансового стану підприємства, його платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості необхідний як для внутрішніх користувачів так і для зовнішніх, таких як покупці, кредитори, банки, інвестори. Банки також враховують фінансовий стан підприємства розглядаючи режим його кредитування та диференціації відсоткових ставок.

Головною метою оцінки фінансового стану підприємства є своєчасне виявлення та усунення недоліків і пошук резервів у його фінансовій діяльності. Звідси випливають основні завдання: визначення якості фінансового стану, вивчення причин його поліпшення або погіршення за певний період, підготовка рекомендацій для підвищення фінансової стійкості і платоспроможності підприємства. Ці завдання вирішуються на основі дослідження динаміки абсолютних та відносних фінансових показників і розподіляються на такі аналітичні блоки:

-         структурний аналіз активів і пасивів підприємства;

-         аналіз фінансової стійкості;

-         аналіз платоспроможності (ліквідності);

-         аналіз необхідного приросту власного капіталу.

Проте на даному етапі існують такі недоліки в економічному аналізі фінансового стану підприємства:

1. Основними недоліками методик діагностики фінансового стану, як вітчизняних, так й іноземних авторів, є ігнорування галузевих особливостей [2].

2. Незадовільний стан джерел інформації для аналізу.

3. Ігнорування при аналізі галузевих особливостей підприємств.

4. Не досконале інформаційне та програмне забезпечення аналізу фінансового стану підприємства.

5. Недосконалість показників ліквідності та платоспроможності, а саме статичність - визначені показники розраховуються на основі балансових даних; можливість підвищення значень показників в наслідок включення в склад поточних активів, так званих "мертвих" статей  та за рахунок "неліквідної" дебіторської заборгованості.

6. Негативний вплив закордонних систем оцінювання на методику оцінки фінансового стану підприємств в Україні, який проявляється, насамперед, у спробі деяких економістів застосувати зарубіжні інтегровані показники оцінки фінансового стану без адаптації їх до сучасних умов господарювання, а також у визначенні окремими методиками нормативних значень показників, розрахованих на основі закордонної статистики. Наслідком розбіжностей в системах бухгалтерського обліку, порядку складання форм фінансової звітності, способах розрахунку окремих показників у країнах із ринковою економікою є наявність розходжень в здійсненні аналізу фінансового стану підприємств різних держав [1].

Саме тому, щоб забезпечити задовільний фінансовий стан підприємства необхідно систематично проводити аналіз фінансів підприємства, та усунути наявні недоліки .

Удосконалення фінансового стану підприємства можливе за рахунок збільшення вхідних та зменшення ви­хідних грошових потоків. Підвищення розмірів вхідних грошових потоків можливе за рахунок:

- збільшення виручки від реалі­зації;

- продажу частини основних фондів;

- рефінансування дебіторської заборгованості.

 

Проаналізувавши все вище сказане можна запропонувати такі шляхи поліпшення оцінки фінансового стану підприємства:

- удосконалювати інформаційне та методичне забезпечення фінансового стану підприємства;

- розробляти методичне забезпечення процесу прогнозування фінансового стану підприємства;

- перед застосуванням закордонних методик адаптовувати їх до вітчизняних потреб та стандартів;

- працювати над методикою форм фінансової звітності, що дозволить підвищити її аналітичні можливості та реальність оцінки майна;

- заради уникнення статичності показників аналізувати дані за декілька періодів, уникати так званих "мертвих" статей (наприклад: неліквідних запасів товарно-матеріальних цінностей);

- розробляти методику комплексної бальної оцінки фінансового стану підприємства, яка б дозволила проаналізувати стан підприємства за оптимальною сукупністю фінансових показників та коефіцієнтів [3];

- удосконалювати теоретичні засади формування та реалізації інформаційної системи підприємства;

- адаптувати методики аналізу до потреб українських підприємств;

- удосконалювати методику аналізу стану підприємства, залежно від мети та змісту роботи на кожному етапі;

Отже, задовільний фінансовий стан є найважливішою характеристикою діяльності підприємства, яка відображає конкурентоспроможність підприємства та його потенціал у діловому співробітництві, оцінює якою мірою гарантовані економічні інтереси самого підприємства та його партнерів за фінансовими та іншими відносинами. 

 

 

 

Список використаних джерел:

1. Мудь М. Проблеми оцінки фінансового стану підприємства в сучасних умовах розвитку економіки. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://libfor.com/index. http://libfor.com/index.

2. Нєкрасова А.В., Лановлюк В.Б. Проблеми фінансового стану підприємства: проблеми та шляхи вирішення. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/2010_2/Lanovluk

3. Щербатенко І.В., Шамаєва О.Ю. Оцінка фінансового стану підприємства – сутність та необхідність. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.nbuv.goгv.ua/e-journal