Шологон М. В., Корнута Н. В.

Науковий керівник: Кравчук І. П.

БУКОВИНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ВПЛИВ ЄВРО-2012 НА ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ

Ключові слова: економіка, інвестиції, інфраструктура, туризм,ВВП.

         Зараз перед кожним із нас постає питання: «Чи може Євро-2012 мати стійкий вплив на українську економіку та суспільство?» На нашу думку, саме такі заходи світового масштабу мають значний довготривалий вплив на економіку, соціальну сферу і навіть на довкілля. Це один з чинників економічного розвитку суспільства і країн загалом. Те, що чемпіонат світу з футболу призводить до зростання ВВП, продемонстрували результати його проведення протягом минулих 10 років в інших країнах. Так, в Голландії ВВП зріз на 0,06 %, в Бельгії – на 0,07 %, а в Португалії – на 0,3 %.

         Євро-2012 є третьою важливою спортивною подією в світі, яка має особливе значення для нашої країни. Проведення чемпіонату в Україні означає можливий значний вплив зовнішніх та внутрішніх інвестицій у такі важливі галузі, як будівництво, сферу послуг, зокрема туризм, а також у розширення транспортної інфраструктури. Це досить важливо у період економічного спаду та кризи, оскільки турнір може стати основною економічного зростання та розвитку країни. Крім того, Україна зможе значно покращити свій імідж у світовій спільноті. Тому необхідно дослідити усі позитивні і негативні аспекти даної події.

         Зазначимо позитивні аспекти впливу Євро-2012 на українську економіку.

         Чемпіонат Європи з футболу 2012 року – 14-й чемпіонат Європи, який відбудеться в Україні та Польщі. Згідно з урядовою програмою підготовки до Євро-2012, витрати на чемпіонат склали 14 млрд. $.

         Експерти прогнозують значний розвиток туризму. Кожний, хто відвідає нашу країну під час чемпіонату, провокує притік ще більшої кількості туристів і в наступні роки. Для їх потреб побудовано 4 нові аеропорти, 1,7 тис. км нових доріг, п’ятизіркові готелі та кемпінги. Інвестиції у будівництво і реконструкцію готелів до чемпіонату Європи 2012 року в Україні  економісти оцінюють в 1 млрд. євро.

         Вплив на різні сектори економіки, спричинений фінансуванням заходів, пов’язаних з Євро-2012, має стати рятівником для будівельної галузі, яку зараз охопила криза. Зменшиться кількість безробітних, в Україну повернеться емігровано робоча сила.

         Щодо сфери послуг, то вона також не відставатиме від будівництва. Новоспоруджені готелі, аеропорти, стадіони та ресторани потребуватимуть кваліфікованих працівників усіх рівнів. Збільшення інтересу до України з боку іноземців надасть нового імпульсу туристичній галузі, різко зросте попит на викладачів іноземних мов. Щоб посилити економічний ефект від Євро, Україна має підготувати свій туристичний продукт і покращити сервіс у даній галузі.

         Позитивно Єврочемпіонат впливає і на зовнішньополітичну діяльність. Вирішується питання з введення безвізового режиму для України, що дасть  можливість інтенсивніше інтегрувати Україну в міжнародні економічні і політичні процеси.

         Отже, Євро-2012 – перший реальний спільний проект України та Європи, який може стати значним кроком вперед до європейських стандартів життя. Проект має відчутний інтегральний ефект на всі складові економіки, стимулює створення нових робочих місць, підвищення рівня заробітної плати. Цим слід грамотно скористатися для системної модернізації країни.

         Водночас багато залежатиме від проведення самого чемпіонату. Якщо ми гідно його проведемо, Україна доведе, що вона – надійний партнер, який вміє виконувати високі міжнародні зобов’язання. Загалом Євро-2012 є великим комерційним проектом, і його економічні підсумки можна буде оцінювати після завершення чемпіонату.

         Щодо негативних аспектів, то слід зазначити, що, згідно з  прогнозами звіту Ukrainian Economic Trends Forecast, опублікованого аналітичною групою Da Vinci AG, збитки від проведення футбольної першості можуть скласти близько 6-8 млрд. $.

Жодній країні, більш-менш близькій до України за рівнем розвитку, окупити витрати на такі масштабні заходи поки не вдавалося. Збитки Греції від проведення літніх Олімпійських ігор в 2004 році склали близько 4 млрд. $

при витратах в 10-15 млрд. $.

         Ситуація в Україні погіршується ще й тим, що 80% витрат на підготовку до Євро-2012 довелося взяти на себе державі. У Польщі половину витрат узяв на себе бізнес. Якщо не вважати будівництва готелів та донецького стадіону "Донбас Арена", залучити приватних інвесторів під фінансування підготовки до чемпіонату майже не вдалося.

         Таким чином, у час економічного спаду Євро-2012 дарує нам прекрасну можливість змінити міжнародний імідж країни, привабити закордонні та внутрішні інвестиції, розвивати існуючу та будувати нову інфраструктуру. Проте, чекати від проведення Євро-2012 серйозного економічного прориву не зовсім коректно. Ми повинні пам’ятати про те, що чемпіонат дає нам лише поштовх, і треба правильно скористатися ним для подальшої продуманої політики і модернізації країни.

Список використаної літератури:

1.     Закон України «Про організацію та проведення в Україні фінальної

частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу» (Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 937 (937-2008-п) від 16.10.2008 N 205 (205-2009-п) від 25.02.2009).

2.     Офіційне представництво Президента України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.president.gov.ua

3.     Інформаційний центр «Україна 2012» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.ukraine2012.gov.ua

4.     Науковий блог  [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.naub.org.ua