Економічні науки / 14. Економічна теорія

 

Філіпова Н. В.

Чернігівський державний інститут економіки і управління

Фактори впливу на інноваційну діяльність.

 

Всі фактори, що впливають на інноваційну діяльність, функціонують комплексно і взаємообумовлені в реальній дійсності. Поява нововведень залежить від чинників, що взаємодіють один з одним, що ускладнює виділення пріоритетних з них. Для аналізу закономірностей появи нововведення доцільно використовувати моделі, засновані на принципі випадковості, а для визначення ефективності нововведень використовувати набір чітко сформульованих факторів.

Цілі інноваційної діяльності, способи, форми і терміни здійснення визначаються ресурсними можливостями окремих економічних агентів і всього суспільства. Ресурсні можливості впливають на масштаби інноваційної діяльності, повноту охоплення його кола соціально-економічних проблем, черговість їх вирішення, і в самій широкій трактуванні вони включають фактично все, що може бути використано в інноваційному процесі, забезпечуючи отримання її кінцевих результатів. Однак самі кінцеві результати в певному сенсі стають вихідним пунктом наступного етапу інноваційного процесу і тому можуть також розглядатися в якості ресурсів.

            Можна виділити три групи факторів, що впливають на результат ефективності нововведень: економічні, науково-технічні, соціальні (таблиця 1).

 

 

 

 

 

 

                 Таблиця 1

Групи факторів, що впливають на ефективність інновацій

 

Найменування

Показники

 

 

 

 

Економічні

ВВП, обсяги виробництва по галузі, темп росту економіки, капіталомісткість виробництва, обсяги інвестицій в інновації (по галузях), обсяги фінансового результату від інвестицій в інновації (по галузях), кількість і якість ресурсів (трудові, капітал, засоби виробництва, технологія, сировина , інформація), попит на вироблені товари і здатність до повного використання розширюється обсягу ресурсів та ін..

 

 

Науково-технічні

індекс цитованості, фундаментальні розробки, рівень технологічного та інформаційного розвитку науки, патенти, сприйнятливість до нових технологічних систем, рівень розвитку ВПК

 

Соціальні

рівень розвитку зв'язку, рівень інформатизації, соціальна стабільність регіону, рівень безробіття, розвиток культури, законодавча база, со-циальная цінність інновації, психологічне

 

 

Таким чином, модель впливу факторів на інноваційний продукт, може бути представлений наступною схемою, рисунок 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Модель впливу факторів на інноваційний продукт

 

Розбивши всі фактори на три групи (економічні, соціальні, науково-технічні), можемо відстежити вплив одного, групи або сукупності процесу (процесів). Це дозволяє, більш точно відстежити та налаштувати систему під більшість інноваційних проектів.

 

Література

 

1. Кокурин Д. И. Инновационная деятельность    / Кокурин Д. И. – М. : Экзамен, 2001. – 576 с.

2. Кочергин С. Г. Информационно-аналитическая система управления эффективностью финансирования инноваций : дисс…кандидата экономических наук : 08.00.13 / Кочергин Станислав Геннадиевич. – С. , 2005. – 157 с.

3. Осецький В. Л. Інвестиції та інновації: проблеми теорії і практики / Осецький В. Л. – К. : ІАЕ НАНУ, 2003. - 412 с.

 

http://www.microsofttranslator.com/static/164146/img/tooltip_logo.gifhttp://www.microsofttranslator.com/static/164146/img/tooltip_close.gif

Исходный текст

Цели инновационной деятельности, способы, формы и сроки осуществле­ния определяются ресурсными возможностями отдельных экономических агентов и всего общества. Ресурсные возможности влияют на масштабы инноваци­онной деятельности, полноту охвата его круга социально-экономических