Экономические науки/15. Государственное регулирование экономики

К.е.н. Гордієнко В.О., аспірантка Григораш О.В.

Дніпропетровська державна фінансова академія

Оцінка ефективності цільових програм із

застосуванням економіко – математичних методів

 

Дослідження використання програмно – цільових методів (ПЦМ) на регіональному рівні в Україні висвітило ряд істотних недоліків. Головні розпорядники коштів адаптують ПЦМ до вже існуючих методів планування і управління.

Перед формуванням програми не проводяться дослідження проблем і послідовності їх вирішення, а кошти виділяються не на конкретну мету, а на певну структуру, яка вже використовує їх за своїм власним розсудом. Ми навіть не можемо погодитися із формулюванням мети, а покрокові завдання формулюються формально, неконкретно, непрозоро. Нечітке визначення мети призводить до спотворення на завдань, які ні до чого не ведуть і взагалі протирічать ідеології ПЦМ - фінансування цілі, а не установ.

Дослідження регіональних програм Дніпропетровської області виявило, що практично у всіх програмах забезпечена наявність тільки показнику витрат, який формується від досягнутого рівня, спрямований на формальні заходи і системно не витікає з мети і завдань програми. Інших оціночних показників просто немає. В такому разі, яким чином буде проведена оцінка досягнення мети програми? Адже ПЦМ починається із зосередження уваги спершу на результатах, яких необхідно досягти, а вже потім ставиться питання про те, які ресурси слід використати для досягнення цих результатів. Наявні програми досить складно контролювати. Тому існує можливість спрямувати кошти не на реалізацію програми, а за іншим призначенням.

Програми повинні мати такі показники оцінки:

- показники витрат (ресурсів) визначають обсяги та структуру ресурсів, що забезпечують виконання бюджетної програми;

- показники продукту (обсяг виконаних робіт) використовуються для оцінки досягнення поставлених цілей.

- показники ефективності (рентабельності) визначають вартість (у грошах або робочих годинах) одиниці продукції, витрати ресурсів на одиницю показника продукту;

- показники якості повинні відображати користь від здійснення заходів бюджетної програми.

Слід наголосити, що головним показником виступає показник якості, тільки він є тим індикатором відповіді на питання – чи досягнута мета? Але таким чином не завжди можна об’єктивно оцінити ефективність витрат на досягнення мети програми, що є наслідком суттєвого коливання економічних і соціальних показників у часі.

Оцінити ефективність витрат можна більш точно, побудувавши економіко - статистичну модель (ЕСМ) залежності витрат на цільову програму (за час її виконання) і показників якості за той же період. Проблема вивчення взаємозв’язків економічних показників є однією з найважливіших в економічному аналізі і може бути реалізована за допомогою електронних таблиць EXCEL.

В якості прикладу оцінки ефективності була взята цільова програма «Питна вода міста Новомосковська» за 2007 – 2011 роки. Показником якості, на який повинні впливати видатки на виконання програми, є здоров’я населення міста, яке статистично досліджується. До таких показників відноситься чисельність захворюваності населення на різні хвороби, наслідком появи яких є неякісна питна вода (наприклад кишкові інфекції, алергічні реакції тощо).

Дані про фінансування програми, обсяг її виконання та кількісні показники захворюваності наведено в таблиці 1.

На основі наведених даних спостережень побудуємо лінійну регресійну модель, яка встановлює залежність захворюваності населення на кишкові інфекції від видатків бюджету міста Новомосковська на фінансування програми « Питна вода ».

Таблиця 1

Обсяг видатків бюджету на фінансування програми « Питна вода » та захворюваність населення міста на кишкові інфекції

Рік

Обсяг видатків бюджету міста Новомосковська на фінансування програми «Питна вода», грн.

Захворюваність населення на кишкові інфекції

(на 10 тис. чол.)

2007

17845,5

35

2008

17880

32

2009

649174,56

22

2010

52956,8

19

2011

55000

25

 

Залежність захворюваності населення на кишкові інфекції від виконання фінансування програми « Питна вода» у 2007 – 2011 роках наведено на рис.1.

Рис. 1. Залежність захворюваності населення на кишкові інфекції від фінансування програми « Питна вода» у 2007 – 2011 роках

Таким чином, перевірка ефективності впровадження програми показала, що її впливу на захворюваність населення міста Новомосковська не виявлено (R2= 0,19). Можна зробити висновок про неефективність витрачених коштів Новомосковською міською радою Дніпропетровської області.

Література

1.            Лігоненко Л.К. Світові тенденції розвитку підприємницької активності та українські реалії // Вісник КНТЕУ. – 2009. - №5. – С. 47 – 53.

2.            Огонь Ц.Г. Програмно-цільовий метод та ефективність бюджетних програм // Фінанси України. – 2009. - №7. – С. 21 – 29.