Экономика. Банки и банковская система

Студентка 4 курсу Бочарова А. С.

Харківський національний економічний університет, Україна

ФОРМУВАННЯ ШЛЯХІВ УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ КРЕДИТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКУ

Актуальність проблеми. Кредитна діяльність кожного з вітчизняних банків формує кредитну діяльність на національному рівні, що є запорукою самостійності та незалежності України. Сучасні світові процеси глобалізації та інтеграції вимагають від керівництва банківської установи впровадження таких методів та підходів організації кредитної діяльності, які б забезпечували запобігання розвитку кризових ситуацій та протидіяли негативному впливу зовнішнього середовища. Кредитування потребує особливої уваги з позиції її оцінки, оскільки є основною в діяльності банківських установ.

Однак, аналіз літературних джерел [1-3] та сучасної практики функціонування банківських установ свідчить про загальний низький рівень організації кредитної діяльності банку. Перш за все, це обумовлено відсутністю у банків послідовних дій організації кредитної діяльності та методики оцінки кредитних ризиків, яка є  інструментом діагностування реального стану банку з точки зору кредитування. Тому розробка та удосконалення відповідного методичного забезпечення є першим кроком на шляху підвищення якості організації кредитної діяльності.

Аналіз останніх наукових досліджень. Вивченню питань організації кредитної діяльності комерційних банків присвячено значну кількість праць вітчизняних і зарубіжних економістів, що характеризує важливе місце даної проблеми у числі пріоритетів банківської діяльності та обґрунтуванні шляхів її оптимізації. Суттєві надбання у дослідженні цих питань належать таким авторам як, О.В.Васюренко, А.М.Мороз, М.І.Савлук, Ю. M. Бездітко, Л. П Скотнікова, Н.М. Внукова, О. Д. Вовчак, В. В. Вітлінський, І. М.  Парасій-Вергуненко, О. В Хмеленко, В.Ф Колесніченко, О. М. Колодізєв та інші. Проте, відзначаючи безсумнівну цінність та значимість проведених наукових  досліджень, потрібно  вказати, що нині в економічній літературі низка питань щодо організації кредитної діяльності банків потребує додаткових досліджень.

Метою дослідження є вивчення існуючих проблем організації кредитної діяльності та формування шляхів її вдосконалення.

Виклад основного матеріалу дослідження. Перед значною кількістю вітчизняних банків постає питання щодо забезпечення високого рівня організації кредитної діяльності, що дозволить своєчасно запобігати та протидіяти негативним явищам та процесам, які мають загрози та порушують інтереси банківської установи щодо сталого розвитку та самодостатності.

Проблеми банківського кредитування та сучасної практики функціонування банківських установ свідчить про загальний низький рівень організації кредитної діяльності банку, що характеризується наступним: по-перше, відсутня чітка послідовність дій управлінських структур щодо організації кредитної діяльності; по-друге, відсутня ефективна методика оцінки ефективності кредитної діяльності та рівня кредитного ризику.

Тому для удосконалення організації кредитної діяльності пропонується використовувати програмний продукт MS Project, за допомогою якого створюється план-проект, що представляє собою комплекс взаємозалежних заходів, які направлені на досягнення бажаних результатів в умовах обмеженості ресурсів та часу. Розроблений план є основою як для виконання проекту, так і контролю за ним. Побудова плану проекту організації кредитної діяльності передбачає, перш за все, виділення цілей проекту, головною з яких є забезпечення мінімізації кредитних ризиків. Важливою складовою процесу планування проекту є конструювання ієрархічної структури робіт, результатом виконання яких є досягнення головної цілі проекту.

Для аналізу стану кредитної діяльності банків застосовується безліч показників. Їх одночасне застосування ускладнює аналіз ефективності кредитної діяльності. Тобто виникає нагальна потреба в розрахунку інтегрального показника, який би являв собою єдину кількісну оцінку. Для підвищення якості організації кредитної діяльності та отримання достовірних результатів діагностування її рівня пропонується використовувати методику оцінки кредитної діяльності, яка базується на використанні таксономічного показника рівня розвитку. Таксономічний показник являє собою синтетичну величину, яка утворена зі всієї множини відібраних ознак. Використання методу таксономії допоможе згрупувати та систематизувати багатомірний статистичний матеріал, що характеризує ефективність кредитної діяльності у єдину кількісну характеристику, тобто дозволить побудувати узагальнюючу оцінку рівня ефективності кредитної діяльності та розробити рекомендації відносно її покращення.

Передбачення  виникнення  кредитного  ризику  є  одним  із  напрямків вдосконалення кредитного процесу, зокрема та загальної системи управління фінансовими потоками  банку в  цілому. Це пов’язано  з тим, що  кредитний ризик може розглядатися як похідна сталої змістовності кредитного процесу.

В основі сталого забезпечення руху фінансових потоків знаходяться відповідні моделі діяльності банку, економічних процесів, що складають сутнісну змістовність досліджуваного процесу. Якщо  більш докладно визначати такі моделі, то варто звернути увагу на їх множинність та різноплановість з точки зору можливого передбачення виникнення кредитного ризику.

Найважливіший і разом з тим найскладніший етап процесу мінімізації банківського ризику — це кількісне оцінювання величини ризиків. Від того, наскільки об’єктивно та якісно здійснюються процедури розподілу ризиків, від досконалості застосовуваних методик вимірювання  значною мірою залежить ефективність усього процесу мінімізації ризиків, а отже і надійність банківської установи. В теорії та практиці для оцінювання ризикованості діяльності банку використовуються різноманітні методичні прийоми (статистичні методи, фінансові коефіцієнти, аналітичні моделі, рейтингові системи та ін.), кожен з яких поряд з перевагами, має й певні вади, а тому активний науковий пошук в цьому напрямі не припиняється.

Аналіз  сучасної  наукової  літератури [1, 4, 7] дозволив сформулювати гіпотезу про можливість побудови одного з варіантів моделі оцінки кредитного ризику. Виходячи з визначених умов, пропонується оцінювати портфельний кредитний ризик на основі методичного підходу до комплексного оцінювання ризикованості діяльності банку на основі динамічної нормативно-індексної моделі, розробленою Л. Примостки та О. Лисенок [5, с. 34]. Доцільність зосередження уваги на відповідної моделі пов’язана з тим, що саме вона найбільш повно допомагає врахувати сутність досліджуваного питання щодо визначення прогнозних значень ймовірного кредитного ризику з погляду динаміки процесів, від яких таке значення може бути залежним. Використання даної моделі у діяльності банківських установ дозволить підвищити рівень ефективності оцінки кредитних ризиків та проведення  кредитної політики банку в цілому, а також дасть можливість оцінити кредитну діяльність банків-контрагентів.

Отже, виходячи з визначених напрямів ефективної організації кредитної діяльності, можна запропонувати шляхи вдосконалення, які представлені на рис. 1.

Подпись: Шляхи вдосконалення кредитної діяльності
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Шляхи вдосконалення кредитної діяльності банку

 

Таким чином, запропоновані напрямки удосконалення організації кредитної діяльності забезпечують досягнення її головної мети – гарантування стабільного та максимально ефективного функціонування банківських установ сьогодні та високий потенціал їх розвитку в майбутньому.

Практичне значення одержаних результатів роботи полягає в тому, що спроектований план організації кредитної діяльності та запропоноване методичне забезпечення оцінки рівня кредитних ризиків можуть бути використані банківськими установами для забезпечення та підтримання відповідного рівня кредитної діяльності та захисту їх пріоритетних фінансових інтересів від реальних та потенційних загроз зовнішнього та внутрішнього характеру.

 

Література:

1.           1) Аванесова І. А. Оцінка кредитної діяльності банку / І. А. Аванесова // Фінанси України. – 2011. – № 8. – С. 103–108; 2) Внукова Н.М. Управління ризиками кредитування в банку/ Н.М.  Внукова, А.Ю. Меньшова // Фінансова кредитна діяльність : проблеми теоріїта практики: збірник наукових праць. – 2009. – №1(6). – С. 83–87; 3) Криклій О.А. Управління кредитним ризиком банку: Монографія / О. Криклій, Н. Маслак - Суми: ДВНЗ «УАБС НБУ», 2008. — 86 с.; 4) Малахова О. Ефективність кредитної діяльності банків в Україні та її аналітична оцінка / О. Малахова // Наукові записки. — Тернопіль, 2010. — Вип.20. — С.103–107; 5) Примостка  Л.  Сукупний  ризик  банку:  методика  оцінки  на  основі  нормативно-індексної  моделі  / Л. Примостка, О. Лисенок // Вісник Національного банку України. – 2008. – № 5. – С. 34–38; 6) Скороходов C.B. Управление проектам с использованием MS Project - [Електронний ресурс] / C.B. Скороходов - Режим доступу: http://www.twirpx.com/file/499618/?rand=9240561; 7) Чуб П. Методи оцінки ринкового кредитного портфеля банку / Чуб П.// Ринок цінних паперів в Україні. – 2010. – № 11 – 12. – С. 27 – 32. 8) Pluta W. Wielowy miarowa analiza porownawcza w badaniach economicznych / W. Pluta. – Warszava : Panstwowe wydawnictwo economiczne, 1977. – 152 р.